Šéfka Mensa Slovensko: Mnohí z našich členov sú nezamestnaní

Znižujú vaše IQ seriály ako Búrlivé víno či ZOO? Aj na to odpovedá Hana Dojčanová.

Hana Dojčanová. Foto N – Vladimír Šimíček

HANA DOJČANOVÁ sa narodila v roku 1962 v Košiciach, vyrastala v bratislavskom Starom Meste. Vyštudovala žurnalistiku a marketingovú komunikáciu na Univerzite Komenského v Bratislave a na National Journalism Center vo Washingtone. Pracovala ako redaktorka a moderátorka v Slovenskom rozhlase, Slovenskej televízii a v rádiu Slobodná Európa, neskôr odišla do reklamnej agentúry, dnes podniká v oblasti výživy. Od roku 2013 je predsedníčkou organizácie Mensa Slovensko. Je vydatá, má dve deti, medzi jej koníčky patrí lyžovanie, golf a kultúra.

Nepoznám výšku svojho IQ. To vaše je, logicky, nad 130, dosahujú ho len dve percentá ľudí. Mám sa v tejto debate cítiť menejcenný?

Určite nie, lebo IQ je len jedna súčasť osobnosti a ani zďaleka neznamená to, čo si mnohí myslia. Jednotlivcom s vysokým IQ neraz chýbajú iné kvality, napríklad ľudské či vzdelanostné.

Partnerov na debaty si teda nevyberám podľa nameraných čísel. Koniec koncov, výšku svojho IQ nepozná väčšina ľudí. A aj keby ho poznala, nemusela by sa hanbiť, veď priemer populácie sa pohybuje od 90 do 110.

IQ teda nie je dobré ani zlé. Aj vysoko inteligentný človek dokonca môže šíriť hlúpe konšpirácie a veriť im. Poznám takých viac.

Na odľahčenie – nezisťovali ste si pred svadbou IQ svojho manžela?

Nie, veď ľudia sa bežne spoznávajú a sú si sympatickí bez ohľadu na tieto čísla. To, s kým si budete rozumieť, vycítite, nepotrebujete na to merania. Manžel je tiež člen Mensy, zoznámili sme sa však pred 28 rokmi, keď sme v nej neboli.

Dokážu si ľudia s mimoriadne vysokým IQ ľudsky rozumieť s priemerom až podpriemerom? Napríklad v práci?

Samozrejme. Prečo by si manažér nemohol v práci rozumieť trebárs s upratovačkou so základným vzdelaním? Tým nechcem dehonestovať jej profesiu, pretože upratovačka pokojne môže mať vyššie IQ ako ostatní vo firme. Čudovali by ste sa, koľko spoločných tém dokážu takí ľudia nájsť a vzájomne sa nimi obohacovať.

Hovorí sa, že v partnerských vzťahoch sa bežne priťahujú protipóly. Platí to aj pri IQ?

Nepochybne také páry existujú. Už aj preto, že mnoho mužov si potrpí na to, aby si našli manželku, ktorá ho má nižšie, len preto, lebo sa boja, že by ich prevyšovala. Takí, čo túžia po tom, aby mali domácu „puťku“, si ženy isto nevyberajú len podľa vzhľadu. Starý patriarchálny model sa predsa dodnes nevytratil.

Nerobia to aj ženy?

Nepoznám žiadne, ktoré by chceli mať hlúpeho muža. Všimnite si, aký problém nájsť stabilných partnerov mávajú mimoriadne inteligentné ženy. Muži akoby sa ich báli, zrejme to súvisí s ich egom. Potrpia si na to, že oni musia byť v rodine tí inteligentnejší.

Potrebuje človek vôbec poznať výšku svojho IQ?

Nepotrebuje, u mnohých je to však moderné a tento trend už je bežný aj v školách. Ja som chodila do výberovej základnej a strednej školy a tam nám IQ merali. Presné čísla výsledkov sme sa však nedozvedeli, lebo vtedy šlo len o experiment.

Niekedy môže poznanie výšky svojho IQ pomôcť menej sebavedomým ľuďom, ktorí o sebe pochybujú, prípadne im niečo chýba. Ak však má niekto jasno v tom, čo chce robiť, a robí, čo ho baví, pričom mu nič nechýba, žiadne meranie nepotrebuje.

Aká je teda motivácia ľudí, ktorí k vám chodia na testy?

Najčastejšie chodia tí, čo sú na svoje IQ iba zvedaví, prípadne hľadajú ľudí, s ktorými by si rozumeli. Vysoko inteligentní síce mnohé veci skôr pochopia, ale v praktickom živote im je to neraz na ťarchu a trpia.

Dôvod?

Napríklad chcú niečo presadiť, ale ostatní ich stále nechápu, nerozumejú im. Práve z tohto dôvodu potom v Mense hľadajú takých ako oni.

Je výška IQ daná geneticky, alebo si ho môžeme počas života zvyšovať?

Základ

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kúpte si knihu rozhovorov Karola Sudora s Fedorom GálomDo obchodu

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |