Denník N

Nenadávajme na skazenú mládež, možno robí viac užitočných vecí než my

Čo robia na Slovensku mladí dobrovoľníci? V utorok v Bratislave udeľovali Medzinárodné ceny vojvodu z Edinburghu desiatkam usilovných mladých ľudí. Prečítajte si ich príbehy.

„A ty cos’ spraviu pre Mauacké lesy, ha?“ pýta sa po záhorácky facebookový status stránky Malackí zberači. Na Facebooku existuje mnoho udalostí a iniciatív, ktoré sa odohrajú len vo virtuálnom priestore, toto však nie je ten prípad.

Za tímom zberačov je Jakub Séleš, ktorý spolu s kamarátmi z gymnázia začal upratovať okolitý les.

„Je tam dosť skládok, pretože pre mnohých ľudí je jednoduchšie niečo vyniesť do lesa, než do kontajnera,“ hovorí Jakub. Dnes už majú za sebou veľa práce v lese, chcú pokračovať, a tak si založili aj svoju stránku na Facebooku, aby mohli uverejňovať dátumy spoločného zbierania odpadkov. Do svojho projektu chcú zapojiť viac ľudí z okolia – táto mladá záhorácka iniciatíva nadväzuje na koncept, ktorý v Bratislave už roky ťahá Zelená hliadka založená Matúšom Čupkom.

Prečo začal Jakub upratovať? Chodil často do lesa a hnevalo ho, koľko je tam odpadkov po ľuďoch. Hovorí, že pohľad na smeti bol nepríjemný a mnohé veci boli aj nebezpečné. „Nechápal som, ako toto ľudia môžu urobiť a čo ich k tomu vedie,“ sťažuje sa Jakub, ktorý chodí upratovať les skoro každý týždeň.

„Zbierali sme aj injekčné striekačky, ale najčastejšie sme nachádzali plastové alebo sklené fľaše, súčiastky z áut, pneumatiky.“ Odpadky zbierajú  do plastových vriec, ktoré autom odvážajú na skládku. Na väčšie množstvo odpadkov si požičiavajú aj vozík.

Jakub s kamarátmi  je len jedným z mladých ľudí, ktorých v utorok ocenili Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu za to, že  sa rozhodli venovať dobrovoľníckym projektom a rozvoju svojho talentu a zručností. Cena patrí mladým ľuďom od 14 do 24 rokov, prebrali si ju sedemdesiati. Prečítajte si ešte ďalšie príbehy ocenených stredoškolákov.

Foto - archív Pamely Palkovej
Foto – archív Pamely Palkovej

Doučovala maturanta z detského domova

Pamela Palková každý týždeň doučovala angličtinu devätnásťročného chlapca z detského domova a pripravovala ho na maturitu. Čím rýchlejšie sa termín maturity blížil, tým častejšie sa stretávali.

„Jedna pani z detského domova ma požiadala, či by som niekedy nemohla chodiť aj navyše, tak som občas prišla dva alebo trikrát do týždňa,“ spomína Pamela. Chlapec mal občas problémy s disciplinovanosťou a sústredením, ale zvládli to. „Veľa som sa počas našich stretnutí naučila. Nie som veľmi trpezlivá a práve toto ma trpezlivosti naučilo.“

Chlapcovi z detského domova sa nakoniec

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie