Denník N

„Nepos… si budúcnosť,“ odkazuje Keira Knightley. Čo si myslia britské celebrity o odchode z Únie

Názor ľudí môže ovplyvniť aj postoj najslávnejších Britov. Pozreli sme sa, kto chce z Únie odísť a kto nie.

K britskému referendu sa vyjadrujú aj známe britské osobnosti vrátane hercov, spisovateľov či vedcov. Niektorí bojujú proti brexitu a vedú vlastnú kampaň na sociálnych sieťach, iní svoj názor vyjadrujú menej nápadne.

Kto podporuje zotrvanie v Únii a kto je, naopak, proti?

Ostať chce Rowlingová či Elton John

Autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová sa opakovane vyjadruje k referendu, odísť z Únie nechce, ukazuje to najmä na svojom Twitteri, kde ju sleduje viac než 7,5 milióna ľudí. Vo svojich príspevkoch napríklad naznačila, že časť kampane za odchod vedú rasisti a fanatici. 

Na svojej oficiálnej webovej stránke v pondelok zverejnila príspevok, v ktorom porovnala svet Harryho Pottera s momentálnou situáciou v Británii. Príbehy, ktoré rozprávajú obe strany kampane, sú podľa nej „odpornejšie než všetky, ktoré si vo svojom živote pamätá“.

„O pár dní rozhodneme, ktoré príšery sú podľa nás skutočné a ktoré iluzórne. Smerujeme k tomu, čí príbeh sa nám najviac páči, ale vo chvíľach hlasovania prestávame byť čitateľmi a stávame sa autormi. Koniec príbehu, či už šťastný, alebo nie, napíšeme sami.“

Herec Daniel Craig, ktorý stvárnil slávnu postavu Jamesa Bonda, podporil kampaň za zotrvanie v Únii. Nechal sa odfotiť v tričku „Žiaden človek nie je ostrovom. Žiadna krajina nie je sama“.

Za zotrvanie Británie v EÚ sa postavil aj slávny porotca X Factora Simon Cowell, ktorý zdôrazňuje možnú izoláciu ostrova, či David Beckham, ktorý sa jasne postavil proti brexitu.

„Žijeme v pulzujúcom a navzájom prepojenom svete, kde sme my ľudia silní, keď sme súdržní. Pre dobro našich detí a ich detí by sme mali čeliť problémom tohto sveta spoločne, a nie osamote,“ vyhlásil Beckham, ktorého podporila aj jeho manželka Victoria.

Slávny britský spevák Elton John vyjadril svoj postoj jasne, keď na Instagrame zdieľal krátky obrázok so slovami: Stavaj mosty, nie steny, k čomu pripísal, že bude hlasovať za zotrvanie, s hashtagom #StrongerInEurope.

A post shared by Elton John (@eltonjohn) on

Významný britský fyzik Stephen Hawking podporuje zotrvanie v Únii, argumentuje aj tým, že eurofondy majú pozitívny vplyv na vedu a výskum.

„Odchod z Únie by bol katastrofou pre vedu a výskum v Británii. Momentálne naberáme väčšinu z našich najlepších výskumníkov z kontinentálnej Európy. Dotácie na vedu zvýšili kvalitu vied v Európe, a najmä v Británii,“ povedal Hawking.

Aj Keira Knightley natočila 30-sekundové video, v ktorom vyzýva mladých voličov, aby sa zúčastnili referenda.

„Nacvičiť si perfektný výraz na odovzdávanie cien trvá iba päť sekúnd. Päť sekúnd trvá aj zaškrtnutie políčka na hlasovacom lístku. Päť sekúnd zastaví ostatných, aby posr…li tvoju budúcnosť.“

Video je síce neutrálne, no britská herečka sa už predtým postavila za zotrvanie, keď podpísala spolu s ďalšími celebritami otvorený list za zotrvanie.

Pre futbal podporuje brexit

Sol Campbell, niekdajšia anglická medzinárodná futbalová hviezda, podporuje vystúpenie. V prípade brexitu by podľa neho britské športové talenty mali viac príležitostí v britských kluboch.

„Premier League hrozí, že sa stane prístupnou pre každého, pretože zároveň s hviezdnymi hráčmi vidíme kopec tímov s príliš veľa priemernými hráčmi zo zahraničia, najmä z Európy, ktorí vytláčajú mladé domáce talenty,“ povedal Campbell.

Za odchod sa postavil aj spevák Rolling Stones Mick Jagger. V rozhovore povedal, že vystúpenie z Únie by mohlo byť z dlhodobého hľadiska prospešné, no pripustil, že krajina by po referende prešla zložitým obdobím.

Herečka Elizabeth Hurley zas povedala:

„Ak to znamená návrat k časom, keď sme používali decentné žiarovky a vyberali vysokovýkonné sušiče na vlasy a vysávače, ak sme si to tak priali, pripájam sa k brexitu.

Veľkým podporovateľom brexitu je herec Michael Caine, podľa ktorého životy Britov riadia tisíce úradníkov v Bruseli.

„Pokiaľ sa nedočkáme nejakých významných zmien, myslím si, že by sme mali vystúpiť,“ povedal Caine.

Emma Watsonová, ktorá si zahrala Hermionu v Harrym Potterovi, vyzvala, aby išli všetci hlasovať – bez výnimky.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie