Denník N

Šesťročná Agátka porazila v šachu rómskeho splnomocnenca vlády

Slovenský šachový zväz má pre základné školy od septembra prichystaný projekt vyučovania matematiky pomocou šachu. Využívať ho budú aj v triedach s deťmi z rómskych komunít.

Agátka je rómske dievčatko z Hrochote pri Banskej Bystrici a už vyše pol roka hráva šach. Nemá ešte ani sedem rokov a už zvíťazila na svojom prvom šachovom turnaji. Na Majstrovstvách Slovenska jej unikla prvá desiatka len o tri miesta.

Agátka ešte chodí do materskej škôlky. Pred veľkým šachovým duelom, ktorý ju dnes čakal v Centre voľného času Havranské, sa zaoberala najmä problémami, ktoré prináležia dievčatám v predškolskom veku. Kýve sa jej zub, a tak sa otca Milana Berka pýtala, či teda tá zúbková víla príde, alebo nie.

Šach, mat splnomocnencovi

Keď sa posadila za šachovnicu, rušili ju už len fotografi. Jej súperom bol splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Po jednom z jeho ťahov neveriacky zakrútila hlavou. „To čo robíš?“ dala tak jasne najavo, pozrela sa ešte na súpera, zacvakala zubami a spokojne potiahla figúrkou.

Pokusy Ábela Ravasza o útok narazili na pozornú obranu škôlkarky. foto N - Daniel Vražda
Pokusy Ábela Ravasza o útok narazili na pozornú obranu škôlkarky. foto N – Daniel Vražda

Súboj trval približne hodinu. Po štyridsiatich minútach zahlásila prvý raz šach. Potom odmietla remízu a nakoniec povedala mat. „Je to vynikajúca šachistka,“ uznal po partii Ravasz. V partii so škôlkarkou mal momenty, keď to vyzeralo na víťazstvo, ale Agátka povedala, že pre ňu to nebol silný súper.

Nemali ani na majstrovstvá

Usmievavé dievča žilo do dvoch rokov v osade a aj teraz jej rodina musí rátať každé euro, no idú do toho s chuťou do života. Šach hráva za klub Hrochotskí jazdci, ktorý zakladal jej otec. Keď mali ísť  na majstrovstvá Slovenska, Milanovi Berkovi sa akurát pokazilo auto, nemali na cestu a ani na štartovné.

Vtedy pomohli rodičia jedného z hráčov klubu, Viktora, a živnostník z miestneho obchodu. Aj Viktor, ktorý má o desať rokov viac ako Agátka, nastúpil včera proti Ravaszovi a jeho víťazstvo nad rómskym splnomocnencom prišlo ešte rýchlejšie ako v prvom prípade.

„Agátka porazila už všetkých okrem Viktora. Dokonca aj mojich spolupracovníkov. Už len kvalifikovanie sa na turnaj je veľký úspech,“ hovorí jej otec.

Najlepší v klube - Adélka a Viktor. foto N - Daniel Vražda
Najlepší v klube – Viktor a Agátka. foto N – Daniel Vražda

Nie veľmi dobré podmienky detí, ktoré často delí od účasti na turnajoch zaplatenie niekoľkých desiatok eur, a nie šikovnosť a snaha, „vyrušili“ rodinu Pagáčovcov z Banskej Bystrice. So svojimi ručne vyrábanými a maľovanými cínovými šachmi už zaujali zahraničie a teraz obdarovali aj deti z Hrochote. Keď sa Pagáčovci dozvedeli o dueli so splnomocnencom Ravaszom, venovali im „hand-made“ súpravu s mramorovou šachovnicou v hodnote približne dvetisíc eur.

Trénovali na jednej šachovnici

Škôlkarka začala hrať šachy s otcom Milanom Berkom pred viac ako polrokom. V miestnom komunitnom centre, ktoré už neexistuje, potom založili šachový klub Hrochotskí jazdci. Názov pripomína film Jazdci z Bronxu, ktorý rozpráva príbeh o pozitívnom vplyve zavedenia šachu v školách amerického černošského geta.

„Deti sa zmenili, polepšili. Dvaja z nich mali na krku kuratelu, už ju nemajú, Viktor sa dostal na kvalitnú strednú pedagogickú školu. Aj v škole sa zlepšili,“ hovorí Hrochoťan.

Nezamestnaný muž so štyrmi deťmi, z toho dvomi autistami, učil hrať kráľovskú hru osem detí. Keď centrum zavreli, presťahoval klub k sebe domov.

„Boli sme ako veľká rodina. Trénovali sme všetci spolu na jednej šachovnici. Okrem toho som ich doučoval z matematiky,“ rozpráva. Berko sa nevzdal. Hrochotských jazdcov zobral k sebe banskobystrický klub Junior a pokračujú v úspechoch.

Šach v školách

Partiu so splnomocnencom si prišiel pozrieť aj prezident Slovenského šachového zväzu František Jablonický. Príbeh Hrochotských jazdcov považuje za ukážkový príklad prekonávania bariér a predsudkov v hre, kde rozhoduje rozum, a nie rozdielnosti.

Ravasz a Jablonický
Rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz a prezident Slovenského šachového zväzu František Jablonický veria, že deťom pomôžu aj šachom. foto N – Daniel Vražda

Jablonický si zahral aj s chlapcami z Regionálnej šachovej akadémie v Banskej Bystrici. Trojnásobný majster Slovenska, dvanásťročný Filip Haring, aj vicemajster Slovenska Richard Turčan prezidenta porazili.

Prezident Jablonický presadzuje a podporuje vyučovanie matematiky pomocou šachu na základných školách. Hovorí, že prváci si pri hre ani neuvedomujú, že sa učia zákonitosti matematiky.

„Nechceme vychovávať šachistov, ale mladých šikovných a úspešných ľudí,“ vysvetľuje prezident.

V zahraničí takéto projekty fungujú už dávno. Napríklad v Maďarsku pomáha šach pri matematike na stovkách škôl. Na Slovensku by ich malo byť od septembra približne desať aj s triedami s deťmi z rómskych komunít.

Slovensko

Teraz najčítanejšie