Denník N

Tak predsa len je tu nová SNS

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Danko vidí lákavejšiu korisť, ako je RTVS. Čím bude Smer slabší, tým viac to bude ukazovať.

V čase, keď Andrej Danko prevzal vedenie Slovenskej národnej strany, i vtedy, keď predstavil jej kandidátku do parlamentných volieb, sa nezdalo, že tento bývalý Slotov podržtaška dokáže vytvoriť nejakú novú SNS. A čo sa týka myšlienok, všetko skutočne zostalo pri starom.

No napríklad jeho odchod z koaličnej rady či veta „Mne nebude žiadny minister brnkať na nervy,“ ktorú Andrej Danko povedal v súvislosti s Marekom Maďaričom a jeho snahou zvýšiť koncesionárske poplatky a byť účastný na rokovaniach o RTVS, ukazuje, že vzťah k silnejšiemu koaličnému partnerovi bude iný ako za Slotu.

Dankov predchodca so stranou nechal zametať tak v tretej Mečiarovej, ako aj v prvej Ficovej vláde. Jeho agresívna rétorika sa zameriavala na údajných nepriateľov Slovenska, no v koalícii bol krotký ako baránok.

Danko je, samozrejme, v inej situácii ako Slota. Kým prvý Fico vládol v koalícii železnou rukou a ministrom z HZDS a SNS neváhal opakovane ukazovať červené karty, tretí Fico má čo robiť, aby ochraňoval svojho Kaliňáka. Zvlášť v situácii, keď sa nové informácie, ktoré ho diskvalifikujú, objavia aj niekoľkokrát za týždeň. O RTVS môže ísť Antonovi Hrnkovi, no Danko vidí aj lákavejšiu korisť, ktorá môže byť s predlžujúcou sa smeráckou slabosťou čoraz väčšia.

Ako ukázalo aj obsadzovanie vládnych postov, SNS nemá s výnimkou značky a zdania lepších spôsobov ani pod novým vedením čo ponúknuť. Vo vedení sú ľudia, čo pamätajú Slotu či dokonca Morica, proti ktorým sa, až na výnimky, nikdy nepostavili.

No keď to neprepália a nevrátia sa k ich hrubým spôsobom a udržia si zdanie zodpovednej strany, ktorá bude bojovať, napríklad za to, aby sa koncesionárske poplatky nezvyšovali, pokojne môžu zbierať nacionalistickejších voličov, ktorých v minulosti odrádzala Slotova agresivita a ktorým dnes už smerácke kauzy lezú hore krkom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

RTVS za Machaja

Komentáre

Teraz najčítanejšie