Denník N

Postava dňa Eura: Ricardo Quaresma

Foto - ap
Foto – ap

Hovoria o ňom ako o premárnenom talente, Ricardo Quaresma teraz rozhodol o postupe Portugalska do štvrťfinále.

Vo vysoko pretaktizovanom osemfinálovom stretnutí Portugalska s Chorvátskom ani jeden z tímov nedokázal ukázať veľa smerom dopredu, no Portugalsko ťažilo z jedného podareného protiútoku na konci predĺženia. Po spolupráci štyroch hráčov pred šestnástkou Danijela Subašića dorazil strelu Cristiana Ronalda do úplne odkrytej brány Ricardo Quaresma, muž, ktorého tréner Fernando Santos poslal na ihrisko, aby sa pokúsil dostať presne do takýchto situácií.

Pred 13 – 14 rokmi sa o Quaresmovi hovorilo ako o obrovskom talente so schopnosťami časom sa zaradiť k úplnej svetovej špičke. Jeho kariéra sa však postupne spomaľovala, až sa jeho futbalový rast prakticky zastavil.

V Barcelone sa v mladom veku nepresadil, neskôr nasledovalo katastrofálne hosťovanie v anglickej Premier League v Chelsea, prestup do istanbulského Besiktasu a dokonca aj do Spojených arabských emirátov. „Samotný talent nie je dostatočný na to, aby ste spravili skvelú kariéru,“ povedal. Quaresma určite svoj potenciál nenaplnil a vo veku 32 rokov sa už len veľmi ťažko priblíži úrovni, ktorú kedysi mohol dosiahnuť.

Quaresma si pre rómsky pôvod vytrpel aj rasistické urážky, prezývali ho „Cigano“ (Róm). V rozhovore s magazínom O Jogo povedal: „Keď počujem, ako ľudia hovoria, že dnes už rasizmus neexistuje, vždy sa preto rozosmejem. Keď sa v Portugalsku niečo stane, vždy je to chyba Cigánov, čiernych, imigrantov. Je ťažké s tým žiť.“

V sedemnástich zažiaril v Sportingu Lisabon a kúpila ho Barcelona – v rovnakom lete ako Cristiano Ronaldo prestupoval do Manchestru United. Upadal však pre laxný prístup, ktorý sa prejavil v nedostatku času na ihrisku. Situáciu iba zhoršoval verejným kritizovaním vtedajšieho trénera Franka Rijkaarda: „V Barcelone som nemal trpezlivosť. Nemohol som zniesť sedenie na lavičke. Bol to odo mňa idiotský prístup,“ neskôr priznal.

Fernando Santos ho zobral do reprezentácie ako „otcovskú“ postavu, muža, ktorý je schopný usmerniť mladších spoluhráčov v zálohe. Spolu s Cristianom Ronaldom či Nanim priniesli do stredu poľa skúsenosti, ktoré veľmi talentovaným chlapcom ako Renato Sanches, Joao Mario, Rafa Silva či Andre Gomes ešte chýbajú. Okrem toho má Quaresma za sebou aj veľmi dobrú sezónu, Besiktasu výrazne pomohol k ligovému titulu.

Redaktor portálu Bleacher Report Mark Jones napísal: „Niektorí hráči dospievajú neskoro a zdá sa, že Quaresma je žijúcim stelesnením faktu, že sa nikdy nedostanete nikam bez toho, aby váš mozog pracoval rovnako dobre ako vaše nohy.“

Pre Santosa je na Eure ďalšou alternatívou do krídelného priestoru, prípadne použiteľným nebezpečným žolíkom z lavičky. Ak by sa mu s Portugalskom podaril nejaký veľký úspech, mohol by aspoň čiastočne odčiniť veľké zlyhania z minulosti.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie