Denník N

Na Donbase sa tvrdo bojuje, USA obviňujú Rusko z dodávok zbraní

Foto - AP
Foto – AP

Separatisti podľa informácií Američanov dostávajú tanky a raketové systémy aj po dohode z Minska.

Spojené štáty v piatok obvinili Rusko a proruských separatistov na Ukrajine z porušovania ducha mierovej dohody z Minsku, ktorá predpokladá začatie prímeria medzi znepriatelenými stranami o polnoci zo soboty na nedeľu.

Rusko na východ Ukrajiny údajne dopravilo ďalšiu ťažkú vojenskú techniku a na frontoch naďalej pokračujú intenzívne boje.

„Sme veľmi znepokojení pokračujúcimi bojmi pozdĺž línií kontaktu a mimo nich, vrátane silne zaľudnených civilných oblastí, a správami o ďalších dodávkach tankov a raketových systémov cez hranice z Ruska v posledných dňoch,“ povedala podľa agentúry AP hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Jen Psakiová.

Dodala, že USA majú informácie, že Rusko sa chystá poslať veľkú zásielku ďalších zásob povstalcom.

„To je jednoznačne v rozpore s duchom dohody z tohto týždňa,“ upozornila Psakiová. „Všetky strany musia preukázať úplnú zdržanlivosť do nedeľného prímeria, vrátane okamžitého zastavenia ruského a separatistického útoku na Debaľcevo a ďalšie ukrajinské mestá,“ dodala.

Psakiová tiež obvinila Rusko, že porušuje ďalšie ustanovenia dohody o prepustení všetkých nelegálne držaných väzňov a rukojemníkov. Týka sa to podľa nej predovšetkým ukrajinskej letkyne Nadeždy Savčenkovej.

Tá je v ruskom väzení od vlaňajšieho júna, keď bola zadržaná na ruskej strane hraníc. Moskva tvrdí, že sa nedostala do Ruska ako zajatec, ale prešla hranice ako utečenci s falošnými dokladmi.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie