Denník N

Hovorí sa, že bez Viktora Orbána by bol maďarský futbal mŕtvy

Maďarská reprezentácia. foto - TASR/AP
Maďarská reprezentácia. foto – TASR/AP

Maďarom trvalo veľmi dlho, kým sa dostali z krízy – na ME sa predstavili po 44 rokoch a hneď prekvapujúco vyhrali skupinu. Podľa niektorých názorov by to nikdy nebolo možné bez veľkého záujmu premiéra.

Už samotný postup na Euro bol pre Maďarov fantastickým úspechom a „malým zázrakom“, ako sa vyjadrili viacerí hráči. Aj keď sa s Maďarmi na šampionáte veľmi nepočítalo, dokázali bez väčších problémov vyhrať svoju skupinu – najskôr porazili rivala z Rakúska, potom remizovali s Islandom a nakoniec odohrali vyrovnanú partiu s Portugalskom, ktoré tak skončilo až tretie. Skvelé výsledky určite veľmi potešili najmocnejšieho muža krajiny Viktora Orbána, ktorý sa o futbal intenzívne zaujíma.

Orbán kedysi hral futbal poloprofesionálne vo svojej dedinke Felcsút a o hru sa intenzívne zaujíma aj po nástupe k moci. Nedávno dal zo štátnych peňazí vybudovať vo Felcsúte Akadémiu Ferenca Puskása, pomenovanú podľa najlepšieho futbalistu maďarskej histórie. Mala poskytnúť kvalitné podmienky pre výchovu talentov. Klubu nechal postaviť takmer 4-tisícový štadión (hneď vedľa svojho vidieckeho domu), aj keď má dedina iba okolo 1600 obyvateľov.

Premiér vyhlásil, že akadémia patrí medzi desať najlepších na kontinente. Publicista Tomasz Mortimer sa však následne odvolal na iný prieskum, v ktorom je Puskásova akadémia až deviata spomedzi dvanástich hodnotených v Maďarsku.

Väzby na Fidesz

Ambiciózny projekt má viacero ďalších slabín. Štadión bol naposledy vypredaný pri jeho otvorení, a aj keď fanúšikom zo siedmich blízkych dedín a miest ponúkajú na zápasy autobusy zadarmo, tribúny bývajú prázdne. Orbán reagoval: „Naozaj nezáleží na tom, koľko divákov máme. Máme akadémiu.“

Lenže ani tej akadémii sa akosi nedarí. Jej tím hral ešte v minulej sezóne v prvej lige, no keďže výsledky boli zlé, Orbán povedal, že „zostup by nebol hodný dedičstva Ferenca Puskása“. Keď vypadnutiu nezabránil, vyhlásil: „Dôležitý nie je výkon, ale naučiť študentov hrať futbal.“

Mortimer napísal, že od nástupu Orbána v roku 2010 maďarský futbal veľmi rýchlo napredoval. Skoro každý prvoligový klub má väzbu na Fidesz: predseda Ferencvárosu je riaditeľom strany, Debrecín, Videoton a Haladás vlastnia blízki priatelia Orbána, MTK Budapešť riadi jeden zo zakladajúcich členov strany a všetkým Orbánova vláda aspoň čiastočne prispela na nové štadióny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie