Denník N

Island: tím, ktorý všetci zbožňujú

Foto - ap
Foto – ap

Islandský príbeh je jedným z najkrajších v histórii futbalu. Krajina, ktorá ešte pred pár rokmi patrila medzi úplných outsiderov, sa dostala do osemfinále Eura s Anglickom a túži dosiahnuť ešte viac.

Komentátora Guomundura Benediktssona ešte pred pár dňami poznali len doma, no po stretnutí s Rakúskom poskytoval rozhovory pre najväčšie zahraničné médiá. V závere zápasu za stavu 1:1 sa Islanďania bránili pred zúfalým náporom Rakúšanom. Loptu však stratili, Islanďania sa dostali do rýchleho protiútoku a náhradník Arnor Ingvi Traustason dal v páde najdôležitejší gól svojej kariéry.

Benediktsson sa euforickou oslavou mimoriadne preslávil. Francúzska futbalová legenda Eric Cantona vo svojom videu povedala: „Komentátor prešiel silným stavom futbalového orgazmu. Dúfam, že jeho krik neprebudil nejaký vulkán.“

Na Islande sa v týchto dňoch nerozpráva o ničom inom ako o futbale: 30-tisíc ľudí z 335-tisícového obyvateľstva vycestovalo na zápasy do Francúzska, doma reprezentáciu sledovalo 98,9 percenta televíznych divákov. Aký program mohlo pozerať zvyšné percento?

Na Islande je až 600 kvalifikovaných trénerov, z toho 400 má UEFA B licenciu, štatisticky 1 tréner na 825 ľudí – na porovnanie, Anglicko má jedného kouča na približne 11-tisíc obyvateľov. Systematická práca tamojšieho futbalového zväzu sa prejavila vo výchove mladých hráčov, ktorí teraz vo veľkom počte odchádzajú najmä do anglických, nemeckých či holandských akadémií.

Islanďania si svojimi úspechmi získali aj obrovský počet priaznivcov v zahraničí. Chvália ich všetci, novinári sú spokojní s neuveriteľnou zhovorčivosťou hráčov aj ľudí okolo mužstva.

Islandský komentátor oslavuje víťazný gól Rakúšanom

Švédsky mág

Na úspechu má veľký podiel švédsky tréner Lars Lagerbäck, ktorému sa predtým darilo s reprezentáciami Švédska a Nigérie. V septembri v rozhovore pre Denník N hovoril: „Keď som sa dostal na záverečné turnaje so Švédskom a potom aj s Nigériou, bolo to fantastické. Ale v prípade Islandu ešte viac platí, že je to mimoriadna záležitosť – je to prvý raz v ich histórii. Predsa len je to veľmi malá krajina, preto je to pre nich také jedinečné.“

Lagerbäck, podľa Guardianu „najmenej docenený tréner v histórii futbalu“, zobral prácu s Islandom ako poslednú trénerskú zastávku v kariére, pretože videl v krajine neuveriteľný potenciál. Ešte pred štyrmi rokmi bol Island na 133. priečke rebríčka FIFA, pod Lagerbäckom sa zlepšil približne o sto miest.

Na Islande našiel unikátnu mentalitu, s ktorou sa vraj nikdy predtým nestretol: „Aj vo švédskom tíme boli výborné a hlavne bezproblémové osobnosti, no a Island je v tomto skutočne prvotriedny. Hráči cítia obrovskú zodpovednosť za tím a majú dobrú povahu.“

V povahe miestnych neexistuje vyvyšovanie sa nad ostatných – keď raz prišlo do Reykjavíku hrať Portugalsko, Cristiano Ronaldo požiadal o vlastnú oddelenú šatňu. Islandský futbalový zväz to ihneď slušne odmietol, lebo v tom prípade by sa jeho spoluhráči museli prezliekať v koridore.

Po turnaji Lagerbäck so svojou kariérou skončí a jeho miesto obsadí druhý hlavný tréner Heimir Hallgrimsson, ktorý sa okrem trénovania reprezentačného tímu doma venuje aj riadeniu vlastnej zubnej ambulancie. Na tlačovej konferencii povedal, že Island by vysoko favorizovaného osemfinálového súpera Anglicko mohol poraziť: „Nechcel by som byť Royom Hodgsonom, keby prehral s Islandom. Nemyslím si, že Islanďania by na nás v prípade porážky zanevreli, ale my na to nemyslíme. Rozmýšľame iba o víťazstve.“

Hodgson mal pritom pred štyridsiatimi rokmi obrovský vplyv na Lagerbäcka: „V sedemdesiatych rokoch prišli do Švédska dvaja anglickí tréneri, tým prvým bol Bob Houghton a o dva roky neskôr Roy Hodgson. Priniesli úplne nový prístup k trénovaniu a hre. Mal som obrovské šťastie, že som ich spoznal. Veľmi mi pomohli v začiatkoch trénerskej kariéry.“

Foto – ap
Foto – ap

Futbalové haly

Pred pár rokmi mal Island iba jedného kvalitného futbalistu: Eidura Gudjohnsena, bývalého útočníka Chelsea či Barcelony. Teraz ich je viac – tvorca hry Swansea Gylfi Sigurdsson, bojovný záložník a kapitán Aron Gunnarsson (Cardiff City) či útočník Nantes Kolbeinn Sigthórsson.

Brankár Hannes Thor Haldorsson sa chcel so snom profesionálneho futbalistu už rozlúčiť, no napokon sa z nižších súťaží dostal až na pozíciu reprezentačnej jednotky. Okrem športu sa na vysokej úrovni venuje aj režisérstvu, pred pár rokmi natočil videoklip islandskej piesne na Eurovízii.

Na výchove vynikajúcich talentov majú zásluhu nielen kvalifikovaní tréneri, ale aj obrovské investície do infraštruktúry.

Futbalový zväz použil peniaze z predaja televíznych práv rozumne: nakúpil pozemky pri školách a vybudoval na nich ihriská vrátane siedmich futbalových hál, v ktorých je možné hrávať aj počas dlhých zimných mesiacov.

Foto – ap
Foto – ap

Islandský Beckham

Keď na Islande vyrastal Gylfi Sigurdsson, futbal ešte v hale hrať nemohol: „Strávili sme možno šesť alebo sedem mesiacov vonku v snehu. V krajine neboli poriadne zariadenia, a preto som chcel odísť do Anglicka. Keď vyrastáte v takýchto podmienkach, myslím si, že vás to spraví mentálne silnejším a budete odhodlanejší stať sa profesionálom a v tvrdej práci aj pokračovať.“

Pri rozhovore pre Denník N v novembri sa Sigurdsson správal veľmi priateľsky, aj keď patrí k hviezdam anglickej Premier League. Rovnaké správanie je typické pre všetkých hráčov z islandského tímu – práve to ich robí veľkými osobnosťami.

„Keď som prvý raz prišiel do národného mužstva, vyhrali sme možno jeden zo siedmich zápasov, preto je teraz aj návštevnosť na zápasoch úplne iná. Zápasy sú vypredané v priebehu dvadsiatich alebo tridsiatich minút, zatiaľ čo predtým na tribúne nebol skoro nikto. V posledných šiestich rokoch sa to významne zmenilo, hlavne vďaka trénerom, lepším hráčom, zmeneným výsledkom a víťazstvám. Keď vyhrávate, ľudia sa na vás pozerajú. Je to veľmi jednoduché.“ Sigurdsson patrí k najvýraznejším postavám Islandu: prirovnávajú ho k Davidovi Beckhamovi, najmä vďaka fantastickým priamym kopom.

Islanďania si však stále myslia, že na Eure neukázali všetko, čo je v ich silách, hlavne v ofenzíve. Lagerbäck novinárom pripomenul: „Proti Anglicku som so svojimi tímami nastúpil šesťkrát – a ani raz som s nimi neprehral.“ Sebavedomie im rozhodne chýbať nebude. Záložníka Birkira Bjarnasona, ktorý hrá za švajčiarsky Bazilej, sa novinári spýtali, či si vymení dres s Waynom Rooneym: „Samozrejme, pokiaľ ma o to požiada…“

Euro 2020

Teraz najčítanejšie