Denník N

Island: tím, ktorý všetci zbožňujú

Foto - ap
Foto – ap

Islandský príbeh je jedným z najkrajších v histórii futbalu. Krajina, ktorá ešte pred pár rokmi patrila medzi úplných outsiderov, sa dostala do osemfinále Eura s Anglickom a túži dosiahnuť ešte viac.

Komentátora Guomundura Benediktssona ešte pred pár dňami poznali len doma, no po stretnutí s Rakúskom poskytoval rozhovory pre najväčšie zahraničné médiá. V závere zápasu za stavu 1:1 sa Islanďania bránili pred zúfalým náporom Rakúšanom. Loptu však stratili, Islanďania sa dostali do rýchleho protiútoku a náhradník Arnor Ingvi Traustason dal v páde najdôležitejší gól svojej kariéry.

Benediktsson sa euforickou oslavou mimoriadne preslávil. Francúzska futbalová legenda Eric Cantona vo svojom videu povedala: „Komentátor prešiel silným stavom futbalového orgazmu. Dúfam, že jeho krik neprebudil nejaký vulkán.“

Na Islande sa v týchto dňoch nerozpráva o ničom inom ako o futbale: 30-tisíc ľudí z 335-tisícového obyvateľstva vycestovalo na zápasy do Francúzska, doma reprezentáciu sledovalo 98,9 percenta televíznych divákov. Aký program mohlo pozerať zvyšné percento?

Na Islande je až 600 kvalifikovaných trénerov, z toho 400 má UEFA B licenciu, štatisticky 1 tréner na 825 ľudí – na porovnanie, Anglicko má jedného kouča na približne 11-tisíc obyvateľov. Systematická práca tamojšieho futbalového zväzu sa prejavila vo výchove mladých hráčov, ktorí teraz vo veľkom počte odchádzajú najmä do anglických, nemeckých či holandských akadémií.

Islanďania si svojimi úspechmi získali aj obrovský počet priaznivcov v zahraničí. Chvália ich všetci, novinári sú spokojní s neuveriteľnou zhovorčivosťou hráčov aj ľudí okolo mužstva.

Islandský komentátor oslavuje víťazný gól Rakúšanom

Švédsky mág

Na úspechu má veľký podiel švédsky tréner Lars Lagerbäck, ktorému sa predtým darilo s reprezentáciami Švédska a Nigérie. V septembri v rozhovore pre Denník N hovoril: „Keď som sa dostal na záverečné turnaje so Švédskom a potom aj s Nigériou, bolo to fantastické. Ale v prípade Islandu ešte viac platí, že je to mimoriadna záležitosť – je to prvý raz v ich histórii. Predsa len je to veľmi malá krajina, preto je to pre nich také jedinečné.“

Lagerbäck, podľa Guardianu „najmenej docenený tréner v histórii futbalu“, zobral prácu s Islandom ako poslednú trénerskú zastávku v kariére, pretože videl v krajine neuveriteľný potenciál. Ešte pred štyrmi rokmi bol Island na 133. priečke rebríčka FIFA, pod Lagerbäckom sa zlepšil približne o sto miest.

Na Islande našiel unikátnu mentalitu, s ktorou sa vraj nikdy predtým nestretol: „Aj vo švédskom tíme boli výborné a hlavne bezproblémové osobnosti, no a Island je v tomto skutočne prvotriedny. Hráči cítia obrovskú zodpovednosť za tím a majú dobrú povahu.“

V povahe miestnych neexistuje vyvyšovanie sa nad ostatných – keď raz prišlo do Reykjavíku hrať Portugalsko, Cristiano Ronaldo požiadal o vlastnú oddelenú šatňu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie