Denník N

Dav sa zmocnil veľkých dejín

Je celkom možné, že ďalšia revolúcia zmetie celú jednu éru, ktorá bude v budúcnosti považovaná za zlatý vek Západu. Jej príčinou nebude hlad ani bieda, ale technologický darček menom internet.

Autor je editorom týždenníka Respekt,
predseda redakčnej rady Denníka N

Môj otec mal v osemdesiatych rokoch pravdu, keď premýšľal o podivnom vzťahu malých a veľkých dejín a písal, že ľudia žijú súkromné životy vo svojich malých dejinách, do ktorých potom niekedy vtrhnú dejiny veľké v podobe vojen, revolúcií a striedania režimov. Po väčšinu času sa však tieto dvojaké dejiny neprelínali, ľudia si zvyčajne našli spôsob, ako sa tým veľkým prispôsobiť a rýchlo sa vrátiť do tých malých. Tvorili onú preslávenú mlčiacu väčšinu, ktorej nechuť do politiky bola pre každý režim vítanou zárukou pokoja.

Lenže platí to aj dnes? Najčastejším vysvetlením novej vlny populistov a spoločenských búrok je to, že vraj elity sa – ako už toľkokrát v minulosti – odtrhli od ľudu. Mám o tom pochybnosti. Boli azda niekedy elity a ľud zajedno? O vojnách ľud nikdy nerozhodoval a čo sa týka revolúcií, tie by bez vodcov z radov elít zostali len búrkami v pohári vody. A hlavne: ich spúšťačom bol hlad a bieda mlčiacej väčšiny, ktorá už – ako povedal Marx – nemala čo stratiť, len svoje okovy.

Myslím, že dnes sme svedkami niečoho, čo vyzerá ako plazivá revolúcia, ktorej príčiny sú úplne iné ako všetkých jej predchodkýň. Tou revolúciou je samotná premena vzťahu medzi veľkými a malými dejinami, keď sa mlčiaca a pasívna väčšina mení na hlasný a aktívny dav. Len sa pozrite na tie úbohé elity, ktorým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie