Denník N

Newsfilter dňa: Vďaka Kaliňákovi sa rozkrýva pavučina vzťahov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Top udalosti a najlepšiu hlášku vyfiltroval Newsfilter Radovana Cholevu.

Včera sa v Bratislave uskutočnil ďalší protest proti Kaliňákovi, ten sa však naďalej drží ako… Na to už vlastne ani nie je prirovnanie. Ešte nikto sa nikde nedržal tak zanovito ako Kaliňák. Azda už aj v Zimbabwe by minister za takýchto okolností odstúpil, respektíve by ho Robert Mugabe odvolal. Do prevzatia predsedníctva zostávajú už len tri dni, tak uvidíme, či niekomu predsa len neprasknú nervy.

Na protest proti Kaliňákovi prišli znova tisíce ľudí

Ešte pred podvečerným protestom priniesla novinárka Denníka N Monika Tódová dve dôležité informácie: 1. Prípad podozrivého vyplatenia vratiek DPH Ladislavovi Bašternákovi vo výške takmer 8 miliónov eur už nevyšetruje vyšetrovateľka NAKA Tatiana Ujváryová. Policajné prezídium vyhlásilo, že Ujváryová oznámila nadriadenému svoju zaujatosť a prípad už nechce vyšetrovať. Stalo sa tak ešte vo štvrtok minulého týždňa. 2. Prokurátor Bystrík Palovič st., ktorý mal záložné právo u Bašternáka, odmietol spolupracovať pri objasňovaní všetkých zistených skutočností s generálnym prokurátorom Jaroslavom Čižnárom.

Na Námestí SNP, kde sa konal druhý protest proti Robertovi Kaliňákovi, sa zišlo približne 3-tisíc ľudí, ďalší postupne pribúdali. Moderátorom akcie bol opäť Igor Matovič, ktorého mal nahradiť Milan Markovič, ale uviazol v zápche pri Brne. Ako prvý vystúpil Richard Sulík, nasledovali ďalší politici SaS a OĽaNO či Zsolt Simon (donedávna Most-Híd) a „ruku zmierenia“ podal Matovič aj novému predsedovi KDH Alojzovi Hlinovi.

S prejavom vystúpil za umelcov aj Richard Stanke. „Nesmiete ďalej vedome ničiť to, čo je v každej spoločnosti a v každom národe najcennejšie – jeho duchovnú a morálnu silu. Ak to aj napriek tomu robíte, považujem to za zločin. A za ten sa nesmaží v pekle, ale sedí v base,“ povedal Stanke. Po hodinke sa približne 5-tisícový dav presunul ku komplexu Bonaparte, kde zahrala skupina Gariatrio a s emotívnymi prejavmi vystúpili ako poslední výtvarníci Peter Horváth (zakladateľ VPN) a Peter Kalmus, ktorý pred časom natrel bustu Vasila Biľaka. Matovič avizoval, že ak Kaliňák neodstúpi, ďalší protest bude ďalší pondelok.

Most-Híd na svojom podvečernom predsedníctve rozhodol, že Kaliňáka naďalej podrží vo funkcii.

Kým bežný človek premýšľa, čo bude robiť počas letnej dovolenky, opozícia premýšľa, čo ešte v lete vymyslí na Kaliňáka. Táto téma evidentne dokáže pritiahnuť ľudí do ulíc, čo dokazuje aj fakt, že na druhom proteste sa zúčastnil podobný, ak nie vyšší počet ľudí. Až na pár taktických chýb ide opozícia ako z príručky – tému ťahá už štvrtý mesiac a Kaliňáka má na lopate už štvrtý týždeň. Percentá podpory síce klesajú Smeru zatiaľ iba pozvoľne, ale ak bude opozícia pokračovať v takomto tempe a médiá budú naďalej prinášať ďalšie a ďalšie zničujúce informácie, Smer postupne atrofuje. Robert Fico si je toho určite vedomý, no naďalej platí téza autora tohto textu, že sa kvôli Kaliňákovi zjavne rozhodol obetovať svoju politickú kariéru a aj celý Smer. Jedna vec je však na tom bezhlavom držaní sa Kaliňáka vo funkcii dobrá – každý ďalší týždeň sa odhaľuje väčší kus pavučiny vzťahov medzi najvyššími politikmi, štátnymi úradníkmi, vyšetrovateľmi, prokurátormi a podnikateľmi typu Bašternák. Tak ako sme „vďaka“ Gorile zistili, ako to fungovalo počas Dzurindovej vlády, vďaka Kaliňákovej zaťatosti sa nám postupne rozkryje celý modus operandi Ficovej éry. Symbolom tejto éry bude jeho byt u Bašternáka, a ak ešte niekedy dovolí novinárom klásť mu otázky, tí sa budú môcť až do konca jeho kariéry pýtať, kedy sa odtiaľ odsťahuje. A ak po štvrtkovom (ne)odvolaní ministra vnútra v parlamente naberú Sulík s Matovičom odvahu podať v prvý deň(!) predsedníctva Slovenska v Rade EÚ návrh na odvolanie predsedu vlády, táto informácia (že náš premiér býva v byte daňového podvodníka) sa dostane naozaj do celej Európy. Robert Fico má v takomto prípade už iba tri dni na odvrátenie hanby pre celú krajinu.

Zadajte svoj e-mail sem:

* indicates required

Mimoriadny snem Siete bude 13. augusta

Predseda koaličnej strany Sieť Radoslav Procházka stratil dôveru piatich poslancov: Martina Fedora, Andreja Hrnčiara, Kataríny Cséfalvayovej, Eduarda Adamčíka a Igora Janckulíka. Tí sa preto rozhodli založiť Platformu za zodpovednú politiku, v rámci ktorej budú pôsobiť v Národnej rade SR a budú podporovať vládu. Oznámili to po tom, ako predčasne opustili rokovanie predsedníctva Siete.

Mimoriadny snem Siete, na ktorom si strana bude voliť nového predsedu, sa uskutoční 13. augusta v Trnave. Predseda Radoslav Procházka nepovedal, či bude opäť kandidovať za šéfa strany. Predsedníctvo tiež určilo za prvého podpredsedu ministra dopravy Romana Brecelyho, novými podpredsedami sú aj Alena Bašistová a Jozef Kamenický, členom predsedníctva sa stal Igor Adamec.

Koalícia stability vytvorená na jar sa ani nie do leta zmenila na koalíciu, pri ktorej je nevyhnutné začať rátať počty poslancov. Požiadavkou účasti na koaličných radách si poslanci okolo Andreja Hrnčiara zvyšujú svoju cenu a ukazujú svoj ťah na bránu. Je ich síce málo, ale bez nich vláda nemôže vládnuť. (To, že to pri vyjednávaní o vláde nepochopili Bugár s Procházkom, ešte neznamená, že to nechápe Hrnčiar.) Robert Fico už toho zažil v politike veľa, ale vyvažovanie záujmov jednotlivých poslancov a ich pohľadov na „jednotlivé legislatívne opatrenia vlády“ ešte nie. Jeho poslanci vždy poslúchali na povel a v čase jeho prvej koaličnej vlády mu stačilo dohodnúť sa s Vladimírom Mečiarom a Jánom Slotom. Toto je pre neho úplne nová situácia, s ktorou sa ešte nestretol, a ktovie, ako sa v nových podmienkach adaptuje. Najlepším mentorom v tejto oblasti by bol paradoxne jeho bývalý úhlavný politický rival Mikuláš Dzurinda.

SNS obsadzuje bezpečnostné zložky

Riaditeľ Vojenského spravodajstva Ján Balciar vymenoval za svojho zástupcu Pavla Malčeka. Ten je podľa informácií agentúry SITA blízky predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, mali byť spolužiakmi.

V najbližších dňoch by mala byť aktuálna podľa agentúry aj výmena na poste riaditeľa Slovenskej informačnej služby – novým šéfom má byť Anton Šafárik. Do funkcie ho na návrh SNS má v stredu navrhnúť vláda, do funkcie ho menuje prezident SR. Šéf SIS je podľa agentúry SITA výsledok dohôd v koalícii po tom, čo SNS ustúpila od obsadenia ministerstva vnútra, ktoré zostalo Smeru-SD.

Kým sa Robert Fico borí v stále nových problémoch, Andrej Danko rastie a postupne obsadzuje všetky bezpečnostné zložky v krajine. Okrem zástupcu vo Vojenskom spravodajstve už má svojho zástupcu v Policajnom zbore, a ak sa potvrdí nominácia aj šéfa SIS, predseda SNS Danko bude mať nad tajnými službami v krajine väčšiu moc ako premiér Fico. Hlavne, že Kaliňák je stále minister vnútra.

Hláška dňa

„Títo naši Robovia majú Východ v krvi, vyrastali na sovietskych rozprávkach, kde aj ten zloduch Vlk bol sympatickejší ako chudák Zajac.“

Richard Stanke

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie