Denník N

Do Kiskovho paláca sa vlámal neznámy muž, ochranka ho nechytila

Prezidentský palác. Foto N – Tomáš Benedikovič
Prezidentský palác. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 15.15 – Muž sa do paláca dostal o jednej v noci, strávil v ňom dvadsať minút. V paláci sa síce spustil alarm, ale vyhodnotili ho ako falošný poplach, a tak ho vypli. Šéf ochrankárov odstúpil.

Do Prezidentského paláca sa dnes v noci cez nezabezpečený zamestnanecký vchod dostal neznámy muž. Bez toho, aby ho zadržala ochranka, strávil na najvyššom poschodí paláca dvadsať minút a potom pokojne odišiel preč. Alarm sa síce spustil, vyhodnotili ho však ako falošný poplach.

Prezident Andrej Kiska v paláci nespáva, v noci tam nebol. „Udialo sa to v čase, keď v objekte prezidentského paláca nebola žiadna chránená osoba,“ potvrdzuje aj ministerstvo vnútra.

Incident sa odohral v dobe, keď štátna polícia a tajné služby pripravujú mimoriadne bezpečnostné opatrenia v hlavnom meste v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. To sa začína 1. júla.

Fotografia muža, ktorý sa dnes vlámal do paláca. Polícia jeho totožnosť nepozná. Foto - Polícia
Fotografia muža, ktorý sa dnes vlámal do paláca. Polícia jeho totožnosť nepozná. Foto – polícia

V pondelok mali policajti pre predsedníctvo dokonca cvičenie. Simulovali prevoz ústavných činiteľov a pripravenosť zachovať ich bezpečnosť. Cieľom cvičenia bolo preveriť „funkčnosť bezpečnostných opatrení vykonávaných jednotlivými odbormi úradu – dopravná ochrana, epizodická a technická ochrana, operatívna ochrana a ochrana objektov“.

Alarm vypli

„V noci okolo jednej neznámy muž preskočil sklenený plot zo zadnej strany Prezidentského paláca a dostal sa na zadné nádvorie,“ povedal hovorca prezidenta Roman Krpelan. „Následne vstúpil do budovy nezabezpečeným zamestnaneckým vchodom, vyšiel po schodoch na najvyššie poschodie.“

Podľa Krpelana sa na tomto poschodí spustil bezpečnostný systém, no bol vyhodnotený ako falošný poplach a potom bol vypnutý. „Tou istou trasou následne neznámy muž opäť zišiel na zadné nádvorie a dostal sa k bočnému vstupu do Prezidentského paláca z Banskobystrickej ulice, ktorý si z vnútornej strany otvoril a odišiel. Tvár neznámeho muža zachytili bezpečnostné kamery.“

Andrej Kiska pred Prezidentským palácom. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Kiska pred Prezidentským palácom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bezpečnostný systém v paláci nepatrí k najnovším. Napríklad kamery tu inštalovali ešte v roku 1994, keď bol prezidentom republiky Michal Kováč. Len nedávno v paláci väčšinu vchodov zabezpečili na čipové karty, no trakt, kam sa dostal neznámy muž dnes v noci, takto zabezpečený nie je.

Šéf ochrankárov odstúpil

Bezpečnosť prezidenta

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie