Denník N

Bolo mi to treba, prísť z tej Bratislavy? hovoril si absolvent Teach for Slovakia

Prvých absolventov Teach for Slovakia ocenil prezident Andrej Kiska. Foto N - Zuzana Dzurdzíková
Prvých absolventov Teach for Slovakia ocenil prezident Andrej Kiska. Foto N – Zuzana Dzurdzíková

Žiaci sa do mňa pustili a nadávali mi, potom sa všetko otočilo, spomína mladý učiteľ, ktorý práve skončil program, v ktorom šikovní absolventi idú do problémových škôl

Čerstvo vyšli zo školy a prešli ťažkou skúškou. Zažívali situácie, ktoré sa učiteľom stávajú v tých najhorších prípadoch. Šikana, kriminalita, rodinné záležitosti.

„Spomínam si na jeden moment, keď som vybuchol na hodine. Žiaci sa rozhodli, že nebudú dávať pozor, odpovedali naschvál zle a urážali ma. Chvíľu som sa tváril, že je všetko v poriadku, že mi to neprekáža. Potom sa to už nedalo vydržať,“ opisuje svoj zážitok spred roka Igor André, ktorý učil žiakov na základnej škole v Nálepkove.

Svojou účasťou v Teach for Slovakia si splnil sen, chce sa školstvu venovať aj naďalej. Predtým pracoval ako koordinátor vzdelávania pre rómske komunity a neskôr sa zapojil do mimovládnej organizácie s podobným zameraním.

Bolo mi to treba?

„Pýtal som sa sám seba: Bolo mi to treba? Načo som sem ja išiel z tej Bratislavy? Zaslúžim si to? Chvíľu som len tak sedel, hlava dole, oči zatvorené. Odrazu sa však stalo niečo, čo mi vyrazilo dych. Jeden chlapec sa postavil a začal ma obhajovať pred celou triedou.“

Prví úspešní absolventi dvojročného programu Teach for Slovakia v utorok prijali diplomy a uznania od prezidenta a ministerstva školstva v Moyzesovej sále Univerzity Komenského, už v septembri do škôl nastupuje nová generácia mladých učiteľov špeciálneho programu.

Program Teach for Slovakia vyberá špičkových absolventov vysokých škôl a posiela ich do častí Slovenska, kde školy potrebujú zmenu a žiaci väčšiu pozornosť.

Podľa Andrého neexistuje jednotný spôsob, ako vziať situáciu do vlastných rúk, alebo manuál, ktorý by presne radil, čo robiť v kritickej situácii. Za svoju hlavnú “zbraň“ považuje svoj humor a to, že sa deťom vedel otvoriť a venovať naplno, nie len počas výučby.

„Avšak jeden spôsob, ako si vydobyť vzájomné uznanie, môže fungovať aj vo viacerých prípadoch.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie