Denník N

Francúzske Euro je to najlepšie v histórii, práve vďaka 24 tímom

The Green Army. Foto - ap
The Green Army. Foto – ap

Výnimočné momenty prinášajú práve mužstvá, ktoré mali byť len do počtu. Íri zosobňujú dokonalú reklamu fanúšikovskej vzájomnosti, Severní Íri priniesli najpopulárnejší chorál planéty a Islanďanov zbožňujú úplne všetci. Videli ste niečo podobné na predchádzajúcich turnajoch? Európa má konečne turnaj, ktorý postavil na nohy takmer celý kontinent.

Množili sa názory, že európsky šampionát, na ktorom bude hrať 40 percent kontinentu, nie je tým pravým záverečným turnajom. Hlasy odporcov zosilneli po prvých pretaktizovaných zápasoch a po tom, čo priemer streleckej potencie nedosahoval ani dva góly na zápas.

Vina sa hádzala na slabšie mužstvá, ktoré za prítomnosť vo Francúzsku vďačili Platiniho expanzii. Údajne bránili nerozhodné výsledky vlastným telom, pretože si boli vedomé, že postup bude veľmi reálny aj po troch remízach, respektíve jedinej výhre.

Je pravda, že tieto kalkulácie ovplyvnili kvalitu futbalu. Ale buďme exaktní: iba v dvoch zápasoch hral outsider na istotu a nikam sa neponáhľal, pretože mal v zálohe divokú kartu postupu z tretieho miesta. Bol to zápas Slovenska s Anglickom a Severného Írska s Nemeckom, v ktorom teoreticky stačila aj prijateľná prehra.

Naopak, vidina postupu na poslednú chvíľu hnala dopredu Albáncov, Írov, Švédov, Rakúšanov, či Turkov a Čechov, ktorí by pri pôvodnom systéme nehrali v poslednom kole takmer o nič. Takto mal turnaj vlastne iba jedno jediné mužstvo, ktoré stratilo akúkoľvek nádej už po dvoch zápasoch, a tým bola Ukrajina.

Vo výsledku z toho bola veľká bonusová porcia napínavých a emočne bohatých zápasov, v ktorých išlo o absolútne bytie a nebytie. Súboje Turecka s Českom alebo Islandu s Rakúskom tieto slová podčiarkujú. A práve emócie a príbehy sú tou najväčšou pridanou hodnotou tohto šampionátu.

Taliani hrajú skvelý futbal. Foto - ap
Taliani hrajú skvelý futbal. Foto – AP

Will Grigg’s On Fire

Euro bolo vždy považované za tie nudnejšie majstrovstvá. Hrali proti sebe stále rovnaké mužstvá, ktoré boli často až príliš dobré na to, aby sa stalo niečo zaujímavé a neočakávané. Ak sa aj niečo také konečne stalo, bol to titul šampióna pre grécky futbal, z ktorého je doteraz mnohým fanúšikom nevoľno.

Turnaj vo Francúzsku je úplne iný – je ako z inej planéty. Dostali sa tam mužstvá, pre ktoré je každý zápas na takomto fóre národný sviatok. Ronaldo povedal, že Islanďania sa tešili z remízy proti jeho Portugalsku tak, akoby vyhrali celý turnaj. Bolo to preto, lebo pre nich tá remíza mala naozaj takú cenu. Videli ste niečo podobné na predchádzajúcich turnajoch?

Ostaňme ešte na okamih pri Islande. Nebyť ich prítomnosti, nikdy by sa nepreslávil komentátor Gudmundur Benediktsson tým, že stratil hlas počas záverečného brejku, ktorý znamenal historicky prvú výhru jeho krajiny na veľkom turnaji. Island prišlo na turnaj podporiť 10 percent všetkých obyvateľov, čo je číslo, ktoré je na neuverenie. Ich šokujúci osemfinálový postup cez Anglicko nie je iba športovou, ale aj celospoločenskou udalosťou. Ani zo žartu nemôžeme povedať, že by v ich zápasoch futbal kvalitatívne trpel. Island strelil zatiaľ rovnaký počet gólov ako Francúzsko či Nemecko, najväčší favoriti turnaja.

O Maďaroch platí to isté – svojich šesť gólov stihli streliť dokonca už v skupine a boli krásne. Nezabudnime ani na ich vášnivých fanúšikov, ktorí vytvorili atmosféru, akú Euro nepoznalo. Futbal v Maďarsku vďaka tomuto turnaju zažíva obrovskú renesanciu.

Severní Íri možno na ME neoslnili futbalovou šikovnosťou najvyššej úrovne, ale priniesli príbeh aktuálne najpopulárnejšieho chorálu planéty. O forme útočníka Willa Grigga a vystrašenej obrane jeho súperov spieval dokonca aj novinár na tlačovej konferencii, keď spovedal Matsa Hummelsa. A toto sú presne tie momenty, ktoré si budeme o pár rokov pamätať lepšie ako menoslov semifinalistov.

Severní Íri spievajú dlhé minúty po prehre s Nemcami

Green Army rules!

Argument o tom, že priveľa mužstiev znehodnotilo šampionát, by mal hlavu a pätu, keby boli „mužstvá do počtu“ skutočne iba do počtu. No pozor: ani jeden premiérový či neštandardný účastník turnaja neskončil v skupine posledný, každý tu vyhral aspoň jeden zápas a do osemfinále z tohto výkvetu nepostúpilo iba Albánsko (aj to iba o skóre). Wales a Island sú vo štvrťfinále. Maďari skupinu bez porážky vyhrali. Výsledkovo obstálo Slovensko a sen si splnili jedni aj druhí Íri.

Nie sú to futbalovo malé krajiny, ktoré kazia celkový dojem. Ak niekto sklamal, boli to krajiny, ktoré na týchto turnajoch vídavame pravidelne, respektíve pravidelnejšie: Rumuni, Rusi, Ukrajina, Česko, Turecko, Švédsko. Očakávania nenaplnili ani ambiciózni Rakúšania. Fiaskom sa šampionát skončil pre Španielsko a Anglicko. Najnudnejší zápas turnaja hralo Chorvátsko proti Portugalčanom.

Ak ani toto nestačí na obhajobu rozšírenia počtu účastníkov, ešte stále sú tu írski fanúšikovia. Energia „Zelenej armády“ vo Francúzsku je taká obrovská a pozitívna, že iba oni samotní by stačili na to, aby sme tých pár krajín v turnaji navyše neľutovali.

Výkony Írov na tribúnach sú legendárne, no ich renomé túto pôsobnosť prekračuje. Mimo štadiónov opravujú defekty miestnym, spievajú ódy náhodne vybratým Francúzom, serenády policajtom, uspávanky deťom v autobusoch, upratujú po sebe ulice, spestrujú vysielanie maďarskému reportérovi. No, najmä, každé stretnutie s fanúšikmi konkurencie končia objatím. Zosobňujú dokonalú reklamu fanúšikovskej vzájomnosti. Inými slovami, sú absolútnym protikladom agresívneho ruského fanúšika.

Francúzske Euro je s prehľadom to najlepšie Euro histórie. Aspoň pocitovo. Pre hráčov a pre ašpirantov na titul je šampionát síce omnoho náročnejší, ako býval doteraz, pretože zápasov aj prekážok je viac a malé krajiny hrajú proti favoritom ako o život. No stojí to za to, pretože Európa má konečne turnaj, ktorý postavil na nohy takmer celý kontinent. Dúfajme, že UEFA odolá tlakom a 24-členný formát vydrží. Bola by to škoda, keby sme týmto nadšencom vzali získané možnosti.

Maďari vytvorili atmosféru, akú Euro nepoznalo. Foto - ap
Maďari vytvorili atmosféru, akú Euro nepoznalo. Foto – AP

Euro 2021

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie