Denník N

Predsedníctvo chcú učitelia využiť na protesty. Pôjdu do ulíc volať po vyšších platoch

Učitelia protestovali aj pred voľbai. Foto N - Tomáš Benedikovič
Učitelia protestovali aj pred voľbai. Foto N – Tomáš Benedikovič

Učitelia pripomínajú vláde, že Európska komisia aj OECD odporúčajú razantné zvýšenie ich platov.

Od septembra budú dostávať učitelia o šesť percent viac ako tento školský rok. Toto zvýšenie je však podľa nich symbolické a v deň začiatku nášho predsedníctva budú protestovať za razantné zvýšenie svojich platov.

Iniciatíva slovenských učiteľov a približne desiatka ďalších organizácií preto chystajú protesty.

Čo presne by znamenalo šesťpercentné zvýšenie? Od nového školského roka učitelia dostanú tarifný plat (teda nie sú v tom príplatky napríklad za triednictvo, či osobné príplatky) v hrubom od 650 do 950 eur podľa toho, koľko rokov odpracovali a akú majú prax. Pre porovnanie, minimálna mzda je tento rok 405, priemerná mzda bola vlani zhruba 882 eur.

Vláde učitelia pripomínajú, že aj OECD a Európska komisia dlhodobo odporúčajú zvýšenie ich platov.

OECD a Európska komisia o platoch slovenských učiteľov

OECD 2012: „Nízke platy učiteľov by mohli čiastočne vysvetľovať nízku kvalitu vzdelávania.“ Navrhovali, aby vláda zvýšila platy učiteľom o polovicu.

Európska komisia 2013: „Prijať opatrenia s cieľom prilákať mladých ľudí k učiteľskej profesii a zlepšiť výsledky vzdelávania“, pretože „podiel financovania určený na výučbové činnosti (na učiteľov, materiály a vybavenie) je nízky“.

„Financovanie vzdelávania na jedného obyvateľa je viac orientované na kvantitu než na kvalitu a podiel financovania určený na výučbové činnosti (na učiteľov, materiály a vybavenie) je nízky.“

Európska komisia 2014: „Verejné výdavky na vzdelávanie zostávajú nízke aj napriek nedávnemu zvýšeniu platov učiteľov; posilňuje sa počiatočná odborná príprava učiteľov a praktické skúsenosti, v tomto úsilí však treba pokračovať.“

Európska komisia 2015: „Verejné výdavky na vzdelávanie ostávajú vo všeobecnosti pod priemerom EÚ a majú klesajúci trend. Napriek nedávnemu nárastu platov učiteľov a záväzku zvýšiť ich na 120 % priemernej mzdy prostriedky na vzdelávacie činnosti zostávajú v medzinárodnom porovnaní nízke. Nedostatok kvalifikovaných učiteľov má negatívny vplyv na výsledky vzdelávania.“

„Zvýšenie miezd je naďalej nedostatočné na to, aby prilákalo a udržalo si talentovaných mladých ľudí, pričom najmä nástupné platy sú nízke.“

Európska komisia 2016: „Vzdelávanie na Slovensku je nedostatočne nastavené na zvyšovanie hospodárskeho potenciálu krajiny a výsledky slovenských žiakov v oblasti vzdelávania sú v medzinárodných porovnaniach podpriemerné a vykazujú zhoršujúci sa trend.“

OECD 2016: „Premieta sa to do nedostatočných platov učiteľov a riaditeľov škôl, nedostatočných výdavkov na učebné materiály vrátane učebníc, a do neuspokojenia dopytu po predprimárnom vzdelávaní a výchove.“

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Protesty učiteľov

Slovensko

Teraz najčítanejšie