Denník N

Bašternák písal úradníkom: Som poctivý platiteľ daní

Mapa s miestom sporného pozemku medzi Bašternákom a Kňažkom. Zdroj: Bratislava
Mapa s miestom sporného pozemku medzi Bašternákom a Kňažkom. Zdroj: Bratislava

Keď podnikateľ Bašternák potreboval od úradníkov, aby prihliadali aj na jeho záujmy v susedskom spore s Milanom Kňažkom, presviedčal ich platením daní.

„Som Bratislavčan a svoje daňové povinnosti si riadne platím ako v podnikateľskej, aj súkromnej sfére, aj za nehnuteľnosti, a aj v tomto prípade som konal v súlade so zákonom a dobrými mravmi,“ napísal v liste z 22. októbra 2007 podnikateľ Ladislav Bašternák bratislavskému magistrátu, keď sa snažil riešiť spor so svojím susedom Milanom Kňažkom.

Video: Kňažko: Polícia prišla zavčasu, len tri mesiace po tom, čo sa to prevalilo
autorka: Martina Pažitková

Bašternák chcel zabrániť tomu, aby príjazdovú cestu k jeho rozostavanému domu odpredali susedovi – známemu hercovi Milanovi Kňažkovi. Ten už mal dokončený dom na Slavíne, v lukratívnej časti bratislavského Starého Mesta.

Bašternákov list je zverejnený na webovej stránke hlavného mesta Bratislavy. Aj keď úradníci meno pisateľa začiernili, dá sa prečítať.

Bašternákov list mestu

list basternak

Prišla razia

V stredu ráno bola u Bašternáka policajná razia. Policajti prišli aj do jeho firiem, zaistili účtovníctvo a ďalšie dokumenty.

Bašternák je podozrivý z daňových podvodov, ktoré sa týkajú vratiek DPH. Opozícia tvrdí, že jeho nečestnú činnosť kryjú špičky Smeru.

Od štátu doteraz získali Bašternákove firmy na vratkách DPH 16 miliónov eur. Prvú dostal už v roku 2005 na eseročku Podkolibská.

Polícia v roku 2014 odflákla vyšetrovanie Bašternáka pre podozrivé vratky DPH, pred pár dňami to konštatoval aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Pre Bašternáka čelí ostrej kritike minister vnútra Robert Kalinák, ktorého nominanti riadia políciu. Kaliňák tvrdí, že nijako do vyšetrovania nezasahoval. V minulosti s Bašternákom obchodoval, stále s ním podniká bývalý minister Ján Počiatek zo Smeru.

U Bašternáka stále býva premiér Robert Fico. Prenajíma si jeho byt v luxusnom komplexe Bonaparte nad Bratislavským hradom. V skutočnosti podľa opozície ide o Ficov byt za krytie záležitostí okolo vratiek DPH.

Nech zvíťazí zdravý rozum

Spor s Knažkom mal Bašternák o príjazdovú komunikáciu na Havlíčkovej ulici pod Slavínom, pri ktorej Bašternák vystaval veľkú vilu. Zo zverejnených dokumentov bratislavského magistrátu vyplýva, že sa Kňažko snažil príjazdovú komunikáciu, ktorá vedie aj k jeho domu, odkúpiť. Magistrátu v roku 2007 vyčíslil, že ju vystaval na vlastné náklady za zhruba 200- až 300-tisíc korún.

O snahe Kňažka sa dozvedel Bašternák a magistrátu ako svoju reakciu poslal list, v ktorom o sebe napísal, aký je poctivý platiteľ daní. Spomenul v ňom, že o odkúpenie cesty žiadal prvý – ešte v januári 2006.

„Pevne verím, že zvíťazí zdravý rozum nad emóciami, pokiaľ by došlo k naplneniu kúpno-predajnej zmluvy (odpredaj Kňažkovi), bol by to precedens predaja verejnej komunikácie a mojej osobe by ste zabránili jediný možný vstup na môj pozemok,“ pokračoval v liste Bašternák.

Bašternákova vila. Foto N - Monika Tódová
Bašternákova vila. Foto N – Monika Tódová

Podľa katastra jednu z menších parciel, o ktoré sa sporili, dnes vlastní Bašternák, druhú parcelu má na polovicu s Kňažkom.

Nedávno vyšlo najavo, že Bašternák v roku 2012 pri dopravnom priestupku telefonoval nadriadeným policajtov, aby si vybavil pokutu 150 eur. Nadriadený podľa záznamu veliteľa hliadky policajtov presviedčal, aby Bašternáka nechali, pretože to je „náš človek“.

Ladislav Bašternák

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie