Denník N

Študenti zaplnili Ficove vlaky zadarmo, tak im zoberú mesačníky na rýchliky

Študentov chcú železnice dostať do osobných vlakov. Foto N – Tomáš Benedikovič
Študentov chcú železnice dostať do osobných vlakov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Študenti a žiaci už nebudú môcť využívať mesačné nulové lístky v diaľkových vlakoch. Železnice tým chcú zabrániť preplneniu vozňov a študentov presmerovať do osobných vlakov.

Rok a pol po zavedení bezplatných vlakov pre seniorov a študentov musia štátne železnice tento systém opraviť. Ukázalo sa, že študentov cestujúcich bezplatne je vo vlakoch priveľa a dokážu si nájsť cesty aj do vlaku, v ktorom má byť ich počet obmedzený.

Od 1. júla štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zruší bezplatné mesačníky, ktoré využívali študenti pri každodennej preprave. Mesačný lístok už nebude platiť pri diaľkových vlakoch, teda vlakoch vyšších kategórií. Ide o rýchliky, vlaky EuroCity a EuroNight, regionálne rýchliky či expresy. 

Zmena sa však netýka všetkých vlakov. „Mesačné nulové lístky budú použiteľné len vo vybraných kategóriách regionálnych spojov – teda v osobných vlakoch alebo v regionálnych expresoch,“ povedala hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová pre TASR.

Keď bol vlak plný, obišli to mesačníkom

V rýchlikoch bol doteraz limit na počet študentov cestujúcich bezplatne. Keď sa naplnil, núkali študentom lístok s bežnou polovičnou zľavou. Tí to však obchádzali a vypýtali si bezplatný mesačník, ktorý nemá obmedzenie na konkrétny čas alebo spoj. Do vlaku sa aj tak dostali zadarmo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie