Denník N

Chcete streliť gól ako Gareth Bale Anglicku? Fyzik vysvetľuje ako

Ak je hráč vzdialený od bránky menej ako 20 metrov, kopať s bočnou rotáciou sa mu neoplatí, lebo lopta Beau Jeu nestihne klesnúť tak, aby trafila bránku.

„Zelená je tráva, fotbal to je hra a ten míč kulatý věc je záludná,“ spieva v jednej zo svojich známych odrhovačiek František Ringo Čech.

Čo o zradnosti lopty platilo pred niekoľkými desiatkami rokov, platí dnes ešte viac. Futbalová lopta sa za 150 rokov moderných dejín futbalu veľmi zmenila.

Zhruba 40 rokov bola lopta na veľkých futbalových podujatiach zložená z 32 dielov v tvare šesť- a päťuholníkov. To sa zmenilo na svetovom šampionáte v Nemecku. Lopta s názvom Teamgeist mala len 14 dielov, píše v článku pre The Conversation Ken Bray z univerzity v anglickom meste Bath. Venuje sa fyzike letu lopty.

Jabulani, Brazuca a Beau Jeu

Počet dielov postupne klesal, Jabulani, s ktorou sa hralo na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike pred šiestimi rokmi, ich mala len osem, Brazuca v Brazílii v roku 2014 ešte menej, iba šesť.

Aj lopta Beau Jeu, s ktorou sa hrá tohtoročné EURO 2016, je zložená zo šiestich dielov.

Bray pre The Conversation vysvetľuje, že počet dielov, z ktorých je lopta vyrobená, vplýva na jej rýchlosť a letové vlastnosti. Nová lopta má znížený odpor, takže letí rýchlejšie a vo vzduchu zostane dlhšie ako jej predchodkyne, píše vedec.

To je výhodné pri penalte, pretože rýchla lopta zvyšuje šancu, že strelec dá gól. Ale pri priamom kope, keď hráč od lopty vyžaduje, aby rýchlo vystúpila do vzduchu, aby obstrelil múr, a potom rýchlo klesla do brány, to môže byť problém.

Magnusov jav

Počas letu vplývajú podľa Braya na loptu tri sily: gravitácia, odpor vzduchu a takzvaný Magnusov jav. Pomenovaný je po nemeckom fyzikovi Henrichovi Gustavovi Magnusovi, žil v 19. storočí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie