Denník N

Nový šéf SIS: O jeho viere vieme viac ako o názoroch na bezpečnosť

Foto – TASR
Foto – TASR

„Ak nebude Európa kresťanská, nebude žiadna,“ citoval Anton Šafárik vlani v TV Lux pápeža Jána Pavla II. Šafárik organizoval jeho návštevu na Slovensku v roku 2003, jeho skúsenosti s bezpečnostnými zložkami sú neznáme.

Nevieme, čo považuje za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu, kto by podľa neho mali byť naši spojenci, ani nepoznáme jeho názor na to, čo by malo byť hlavnou misiou Slovenskej informačnej služby (SIS) v nasledujúcich mesiacoch.

Osoba Antona Šafárika, ktorý sa stal vo štvrtok novým riaditeľom SIS, je v bezpečnostných kruhoch úplne neznáma. Predstaveniu nového riaditeľa nepomohol ani úrad vlády. O jeho menovaní vyšla len stručná správa a tlačový odbor verejnosti neposkytol ani len základný životopis.

Situáciu a informačnú núdzu výstižne zhrnul minister obrany Peter Gajdoš, nominant Slovenskej národnej strany, ktorá mala podľa informácií z vnútra koalície Šafárika na post dosadiť. Aj keď ho osobne nepozná, je „presvedčený, že všetci ľudia, ktorí sú nominovaní a schválení, sú kompetentní“.

Synovia pri cirkvi, on v ráde

Šafárik je aktívny v náboženskom živote, spoluorganizoval celoslovenské eucharistické kongresy a za jeden zo svojich najväčších životných zážitkov považoval slávnostný sprievod Bratislavou so sochou Panny Márie z Fatimy v roku 1993.

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Jeho synovia majú k cirkvi ešte bližšie – jeden je kaplánom, druhý pracuje na arcibiskupskom úrade. Šafárik hovoril o kresťanskej tradícii Slovenska ako o dôležitej súčasti našej spoločnosti. „Ak nebude Európa kresťanská, nebude žiadna,“ citoval vlani v TV Lux slová pápeža Jána Pavla II.

„Na Slovensku máme jednu obrovskú výhodu, ktorú už, žiaľ, iné štáty strácajú. Tou je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie