Denník N

Will Grigg: Na Eure neodohral ani minútu, no aj tak je najväčším hrdinom

Foto – AP/Petr David Josek
Foto – AP/Petr David Josek

Meno Willa Grigga spievali severoírski fanúšikovia počas celého Eura, hoci útočník nikdy nebol oporou ich reprezentácie. Remix fanúšikovského pokriku sa dostal až takmer na vrchol britskej hitparády.

Pred pár týždňami Willa Grigga poznalo iba zopár futbalových fanatikov, no na Eure o ňom spievali takmer všetci.

Grigg pritom nikdy nebol špičkovým futbalistom, patril skôr k priemerným hráčom v nižších anglických súťažiach. V sezóne 2013/2014 strelil v Brentforde na poste hrotového útočníka v 36 dueloch iba 4 góly a nedokázal sa dostať do základu.

V rozhovore pre Hounslow Chronicle vtedy povedal: „Nestal som sa cez noc zlým útočníkom. Poctivo som trénoval, som sebavedomý a stále si verím.“

Potom odišiel na hosťovanie do MK Dons: v troch zápasoch po sebe neskóroval, no následne dal šokujúci hetrik Manchestru United v Ligovom pohári.

V lete 2015 ho kúpil Wigan Athletic, pred pár rokmi účastník Premier League, ktorý však práve zostúpil do League One, tretej anglickej ligy. Za Grigga zaplatil okolo milióna libier a ten zažil svoju životnú sezónu – dal 28 gólov, bol najlepším strelcom v lige a Wigan vyhral tretiu ligu.

Všetko sa začalo paródiou na YouTube

Dlhoročnému fanúšikovi Wiganu Seanovi Kenneddymu potom napadlo, že Griggovo meno sa perfektne hodí do pesničky Freed From Desire od talianskej speváčky Gala. Paródiu s názvom Will Grigg’s On Fire (voľný preklad – Will Grigg je nezastaviteľný) zaspieval na videokameru a nahrávku uložil na YouTube.

 
Will Grigg is always scoring
The Northern Irish beast
From Wigan, to the Euros
To play in white and green
28 this season
He’s on the plane to France
And when he gets the winner
We’re gonna sing and dance

He will score goals
Will will score just more and more
He will score goals
He will score them all
He will score goals
Will will score just more and more
He will score goals
He will score them all

Will Grigg’s on fire
Your defence is terrified

Fanúšikovia paródiu niekoľkokrát spievali počas každého jedného zápasu Severného Írska, ktoré sa vďaka postupu do vyraďovacej fázy stalo jedným z najväčších prekvapení turnaja – pritom Will Grigg nenastúpil v štyroch dueloch ani na jednu minútu. Kenneddymu dali za odmenu ročnú permanentku na domáce zápasy Wiganu.

Umelec DJ Kenno v spolupráci s duom Blonde vytvorili oficiálny tanečný remix pokriku Will Grigg’s On Fire. V britskom rebríčku iTunes so sto najpopulárnejšími piesňami sa umiestnil až na siedmej priečke, pričom celý zisk pôjde na charitatívne účely, napr. do nadácie Joseph’s Goal, založenej na počesť mladého fanúšika Wiganu Josepha Kendricka, trpiaceho chorobou NKH.

Spievali, aj keď prehrali

Po osemfinálovej prehre s Walesom sa severoírski fanúšikovia na štadióne Parc des Princes zabávali pri tejto piesni ešte hodinu po záverečnom hvizde. Keď ju v máji pri oslavách treťoligového titulu spievali fanúšikovia Wiganu, zastavili premávku na jednej z frekventovaných ulíc.

Cez dav nemohol prejsť ani autobus – ľudia si ho všimli, no neuhli sa a spievali smerom k nemu.

Vo Francúzsku sa Will Grigg’s On Fire často spievalo aj na uliciach, práve v dňoch, keď sa v iných mestách bili anglickí či ruskí chuligáni. Nielen severoírski, ale aj írski fanúšikovia boli ozdobou šampionátu: na YouTube je niekoľko videí s fanúšikmi vo výbornej nálade.

Okrem iného spievali uspávanku bábätku v metre, zdvihli miestneho cyklistu aj s bicyklom a ponad hlavy ho dostali cez preplnenú ulicu či vtipne narušili živé vysielanie maďarskej televízie spred štadióna.

https://www.youtube.com/watch?v=qoonAKTb6yY

Grigg: Bolo to fantastické, no aj frustrujúce

Willa Grigga však situácia neteší až tak, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Reprezentačný tréner Michael O’Neill dával v útoku prednosť Kyleovi Laffertymu, Conorovi Washingtonovi a Joshovi Magennisovi – Grigg sa nedostal na Eure na ihrisko ani v jednom zo štyroch zápasov. „Aby som bol úprimný, teraz ma to už trochu unavuje,“ povedal v rozhovore pre Daily Record.

Svoje karaoke s pesničkou o Willovi Griggovi nedávno zverejnila aj francúzska futbalová legenda Eric Cantona, bývalý hráč Manchestru United.

Grigg ho, samozrejme, videl: „Kamaráti ma bombardovali správami o tom.“ Sklamalo ho, že na šampionáte vôbec nenastúpil: „Bolo to frustrujúce. Nebudem klamať, ale tréner to povedal jasne, že nebude vyberať tím na základe popularity hráčov.“

https://www.youtube.com/watch?v=N4eqiuinG68

Úspech piesne ho prekvapil: „Je neuveriteľné, ako sa pesnička uchytila a koľko ľudí vďaka nej pozná moje meno, ale snažím si od toho držať odstup,“ vravel Grigg.

„Určite som si ju sám nespieval, pretože to všetko považujem za trochu trápne. Som futbalista a jediný dôvod, prečo som tu bol, bol hrať futbal. To, že som sa nedostal na ihrisko, bolo sklamanie, ale počuť podporu od fanúšikov bolo fantastické,“ uzavrel.

Euro 2021

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie