Denník N

Odkiaľ sa vzal waleský futbalový zázrak?

Foto - ap
Foto – ap

Kým sa všetci sústredili na Island, Wales sa prebojoval do semifinále majstrovstiev Európy. Potichu a nenápadne. A to je dobre. Takto to majú radi.

Nedá sa nevrátiť k úplnému začiatku, k tretej minúte nášho zápasu s Walesom. K tej obrovskej šanci Mareka Hamšíka, ktorá mala skončiť gólom a takmer aj skončila, nebyť toho, že – neskončila. My sme tu doma a Wales v semifinále; pomaly a nenápadne sa posúva vpred v tej ľahšej polovici pavúka, presne tam, kde sme mali byť my, keby v tretej minúte…

A nečakali to: obranca Neil Taylor zmeškal koncert Beyoncé v Cardiffe, Chris Gunther zas bratovu svadbu. Dávno sa už mali vrátiť a nikto by im to nemal za zlé, už len to, že sa po 58 rokoch kvalifikovali na ešte len druhý veľký turnaj v histórii, bolo obrovským úspechom.

Aby sme si vedeli predstaviť, ako veľa času prešlo od majstrovstiev sveta vo Švédsku 1958, stačí povedať toto: vo štvrťfinále ich vtedy vyradil mladučký, sedemnásťročný Pelé a Československo malo ešte len o štyri roky získať striebro v Chile. Čo je oproti tomu zmeškaná svadba? Aspoň vieme, o čom bude príhovor.

Čo si predstavíte, keď sa povie Wales?

Wales nie je Island. Nie je sexy ani navždy a ďaleko, nemá tri hudobné hviezdy na obyvateľa, nepôsobí dojmom, že tam každý pozná každého a všetci spolu sú dobrí ľudia.

Povedzte Wales a skúste k nemu pripojiť asociáciu – takmer určite vám nevyjde nič okrem tušenia, že je to tá malá zem v rohu, ktorá má z nejakých ťažko pochopiteľných dôvodov na šampionáte vlastné mužstvo. Možno si spomeniete na bane, ale ani bane nie sú sexy a ešte sú aj zatvorené.

Vo Walese ťažko vôbec nájdete nejakú ligu. Praktické dôvody: krajina je hornatá, cesty chýbali. Znie to veľmi stredoveko, ak budeme hovoriť o dolinách a uzavretých komunitách? Možno.

Ozajstná waleská futbalová liga vznikla až v roku 1991 a stále v nej hrajú aj poloprofesionálne mužstvá. Swansea City, Cardiff City a niektoré ďalšie kluby tradične hrávali v anglických súťažiach, tradične v tých nižších a ešte nižších. Najúspešnejší klub waleskej ligy? The New Saints, 10 titulov. Nie, na tomto reprezentáciu nepostavíte.

Foto - ap
Foto – ap

Neandrtálec Bale a jeho spoluhráči

Môžete ju postaviť na Garethovi Baleovi. Len sa naňho pozrite

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie