Denník N

Najlepší brankár-libero vychytal postup cez Talianov (postava dňa)

Manuel Neuer. Foto - ap
Manuel Neuer. Foto – ap

Manuel Neuer, jeden z najlepších hráčov planéty, vychytal Nemecku postup do semifinále Eura.

V roku 2014 sa Neuerovi mimoriadne darilo. S nemeckou reprezentáciou sa po fantastických výkonoch stal zaslúžene majstrom sveta a na konci kalendárneho roka skončil v ankete Zlatá lopta ako brankár na tretej priečke za Cristianom Ronaldom a Lionelom Messim.

Ocenenie individuálnych Neuerových kvalít nebolo náhodou. Výkony brankára závisia hlavne od kvality spoluhráčov pred ním, no Neuer je jedným z mála hráčov na tomto poste, ktorý sa dokáže aktívne zapájať aj do kombinácií svojho tímu. „Futbal sa zmenil. Chcem pomôcť a podporiť tím, dokonca aj pomocou nôh,“ hovorí.

Podľa viacerých odborníkov hrá v skutočnosti na pozícii, ktorá by sa dala jednoducho opísať ako „brankár-libero“. Tréner brankárov Nemecka Andreas Köpke raz povedal: „Nikdy som nevidel lepšieho libera, možno okrem Franza Beckenbauera.“

Nemecká verzia pôvodne španielskej „tiki-taka“ je dynamickejšia a v Neuerovi má niečo naozaj špeciálne: jedenásteho hráča, ktorý patrí pri rozohrávke k tým najdôležitejším. Opora Bayernu Mníchov je mimoriadne istá s kopačkou na lopte, vždy pôsobí pokojným dojmom a v jedenástkovom rozstrele s Talianskom ukázala aj obrovské brankárske kvality.

Simone Zaza a Graziano Pellé pri svojich pokusoch ani netrafili bránu, no Neuer dokázal chytiť strelu stopéra Leonarda Bonucciho a v poslednej sérii krajného obrancu Mattea Darmiana, po ktorej nasledovala víťazná jedenástka Nemca Jonasa Hectora, ešte nedávno hrajúceho v štvrtej lige.

Hector svojou penaltou potvrdil obrovskú silu nemeckého futbalu: reprezentácia sa na všetkých vrcholových turnajoch od domáceho svetového šampionátu v roku 2006 dostala minimálne do semifinále. V jedenástkovom rozstrele bol posledným neúspešným nemeckým strelcom Uli Stielike pred 34 rokmi – včera sa k nemu pridali aj Thomas Müller, Mesut Özil a Bastian Schweinsteiger.

Tých však zaváhanie v dôležitom súboji nakoniec mrzieť nemuselo, lebo v bráne mali Manuela Neuera, momentálne najlepšieho brankára sveta. A bol úspešnejší ako slávny taliansky kolega Gianluigi Buffon.

Keď mal Neuer štrnásť rokov, takmer ho neprijali v Schalke 04 Gelsenkirchen. Bývalému brankárovi Lotharovi Matuschakovi ho niekto odporučil, ale prvý dojem z talentovaného mladíka dobrý nebol: „Neuvedomil som si, že to bol brankár, ktorého mysleli, pretože bol veľmi malý a mal vysoký hlas. Z pohľadu fyzickej zdatnosti bol opakom brankára.“ Klub ho chcel onedlho vyradiť, no Matuschak zakročil: „Nerobte to. Jedného dňa bude Manuel najlepší na svete.“

V tom období sa venoval aj tenisu, no napokon si vybral futbal. „Keď som dostal gól, rozplakal som sa. Myslel som si, že som na vine, keďže som bol posledným hráčom.“

Pred 110 rokmi legendárny waleský brankár Leigh Richmond Roose v ročenke The Book of Football napísal: „Dobrý brankár, rovnako ako básnik, sa ako brankár narodí.“ To bol aj Neuerov prípad.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie