Denník N

Postava dňa Euro 2016: Vypískaný a oslavovaný Francúz Olivier Giroud

V zápase s Albánskom na ME. Foto – TASR/AP
V zápase s Albánskom na ME. Foto – TASR/AP

Vlastní fanúšikovia ho pred pár týždňami vypískali, no Olivier Giroud má pre Francúzsko obrovský význam. K porážke Islandu prispel dvoma gólmi.

Olivierovi Giroudovi sa na európskom šampionáte pomerne darí, doteraz zaznamenal tri presné zásahy a v tabuľke strelcov ho predbehol iba spoluhráč, podhrotový útočník Antoine Griezmann z Atlética Madrid. Giroud dokázal, prečo je od nástupu Didiera Deschampsa na trénerskú lavičku po Eure 2012 z hľadiska strelených gólov najproduktívnejším francúzskym reprezentantom.

Keď otvoril skóre v otváracom zápase turnaja proti Rumunsku, bol to preňho už ôsmy gól v ôsmich vystúpeniach v národnom tíme. Po výhre v priateľskom dueli na konci mája nad Kamerunom (3:2) ho pritom vlastní priaznivci vypískali. Mysleli si, že Giroud sa dostal do nominácie iba preto, že pre aféru s údajným vydieraním z kádra vyradili hviezdneho útočníka Realu Madrid Karima Benzemu.

Neustále spochybňovaný

Giroud je však hráč, ktorý je na kritiku dlhé roky zvyknutý. V Anglicku ho dlhodobo označujú ako útočníka nedostatočne kvalitného na to, aby pomohol prelomiť 12-ročné čakanie Arsenalu na titul.

Na Eure sa však ocitol dokonca ešte pod väčším tlakom. Pred otváracím duelom s Rumunsko sa mu pri hymne tlačili slzy do očí a v priebehu zápasu zahodil niekoľko dobrých šancí. Po prestávke sa mu však podarilo skóre otvoriť a konečne sa dostal do úplnej psychickej pohody: „Cítil som obrovské napätie. Tlak bol enormný a očakávania vysoké, všetci sme to mohli vnímať. Takže, áno, premenenie tej šance znamenalo pre mňa veľkú úľavu,“ povedal na tlačovej konferencii.

Potom dodal: „Len sa snažím odovzdať zo seba to najlepšie bez toho, aby som sa sám sebe nemusel klásť žiadne otázky. Nikdy neskončíte s budovaním cesty k úspechu. Páči sa mi ten výrok, je od môjho brata. Znamená, že nikdy nesmiete prestať bojovať.“

Prípravný zápas Francúzsko - Škótsko. Foto - TASR/AP
Prípravný zápas Francúzsko – Škótsko. Foto – TASR/AP

Náhrada neprichádza

Počas prestupových období v posledných sezónach neprejde ani jeden deň bez toho, aby Arsenal nespájali s nákupom nejakého hrotového útočníka. Zakončovatelia však neprichádzajú a Giroud naďalej zostáva v základnej zostave Arséna Wengera, ktorý ho kúpil v roku 2012 po tom, ako malému Montpellieru senzačne vystrieľal francúzsky titul.

Kvôli článkom v médiách akoby Giroud musel neustále napriek pochybnostiam dokazovať, že naozaj má na veľkoklub ako Arsenal. A to z neho vraj robí ešte lepšieho hráča. Vo veľkom rozhovore pre oficiálnu stránku klubu  povedal: „Mojím cieľom je konzistencia. Vždy sa zlepšovať a zlepšovať. Viem, čo môžem spraviť, a teším sa z toho, čo som zatiaľ dokázal. Ale naozaj chcem pokračovať a som si istý, že sa stále ešte môžem zlepšiť. Snažím sa na tom pracovať každý deň, aby moje mužstvo dosiahlo všetky ciele a vyhralo Premier League.“

Euro 2020

Teraz najčítanejšie