Denník N

Nový šéf SIS: Bol som v styku s organizáciami s podobnou náplňou ako tajné služby

foto N - Tomáš Benedikovič
foto N – Tomáš Benedikovič

Služba má nového riaditeľa, nominant SNS Anton Šafárik mlčí, kto mu dal ponuku, a zvláštne sa rozhovoril o svojich stykoch s bezpečnostnými zložkami.

Slovenskú informačnú službu už neriadi nominant a dôverník Roberta Fica Ján Valko, ale záhadný muž z prostredia SNS a známy predsedu strany Andreja Danka.

„Prečo práve mňa vybrali, to úplne neviem, ale som hrdý na to, že ma vybrali, a som sa na to pripravoval tak, že túto dôveru, ktorú som dostal, nechcem sklamať a pevne verím, že nesklamem,“ povedal po vymenovaní nový riaditeľ služby Anton Šafárik.

Denník N opakovane žiadal úrad vlády o životopis Šafárika, keďže ho do funkcie oficiálne navrhol Fico. Úrad premiéra však životopis neposlal a ani nevysvetlil prečo.

„Priamo s tajnými službami som nebol v styku, ale bol som v styku s inými organizáciami, ktoré mali podobnú náplň, ako boli tajné služby, respektíve zložky policajného zboru,“ odpovedal na otázku Denníka N, akú má skúsenosť s agendou SIS.

„Pracoval som v podstate ako taký mediátor aj medzi zahraničnými účastníkmi určitých udalostí a sporov, o ktorých by som teraz nerád hovoril, lebo to nie je teraz v mojej kompetencii,“ pokračoval. Šafárik po ďalších otázkach k „iným organizáciám“ len opakoval, že išlo o podobné organizácie. Povedal však, že nebol agentom žiadnej zahraničnej služby.

Video: Odkiaľ sa poznám s Dankom, si necháme pre seba, hovorí nový šéf SIS
(autorka: Martina Pažitková)

Poznám sa s Dankom, ponúk som dostal viac

Šafárik nepopieral, že ho do funkcie presadil práve Danko. Podľa informácií Denníka N má byť človekom SNS, ktorého Fico akceptuje. „Tých ponúk som dostal viac z rôznych strán,“ tvrdil Šafárik. S Dankom sa vraj pozná dlhšie aj z bežného života, viac o známosti s predsedom SNS hovoriť nechcel.

Odstupujúci šéf SIS Valko vravel, že služba Šafárikovi medzičasom urobila bezpečnostnú previerku na požadovaný stupeň. Malo by ísť o najvyšší stupeň previerky „prísne tajné“ a robí ju štandardne NBÚ v spolupráci so SIS. Previerka mala byť aj dôvodom, prečo vymenovanie Šafárika prišlo až teraz, hoci sa na ňom Fico s Dankom dohodli už pred niekoľkými týždňami.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Gorila? To nechajte

„Toto nechajte teraz, dobre?“ odvetil Šafárik na otázku, či čítal údajný spis SIS Gorila.

Tvrdil však, že „spisom Gorila sa, samozrejme, budem zaoberať, ale až keď príde vhodný čas a keď budem sedieť na stoličke riaditeľa SIS“.

Zbaví Šafárik mlčanlivosti bývalého príslušníka SIS Petra Holúbeka, ktorý vraj odpočúvania rozbehol? „Spravíme tie kroky, ktoré budú potrebné, aby sa tento prípad, taká naša trauma, samozrejme, pohol dopredu.“ Čo sa s kauzou Gorila dá urobiť v SIS, však ešte nevie.

Šafárikova kariéra je záhadná. Medzi rokmi 1981 a 1989 vraj pracoval ako „ekonóm“ a po páde režimu začal podnikať. Človek s rovnakým menom a priezviskom a s bydliskom v Bratislave je konateľom troch firiem.

Anton Šafárik je oveľa známejší v cirkevných ako v politických kruhoch. Spoluorganizoval celoslovenské eucharistické kongresy a za jeden zo svojich najväčších životných zážitkov označil slávnostný sprievod Bratislavou so sochou Panny Márie z Fatimy v roku 1993.

Jeden jeho syn je kaplánom, druhý pracuje na arcibiskupskom úrade. Sám Šafárik sa angažoval v Zbore dobrovoľníkov maltézskeho rádu na Slovensku a v roku 2011 sa stal prezidentom tejto charitatívnej mimovládky.

Teraz najčítanejšie