Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Kažimír hovoril deťom, či peniaze kazia charakter, daňové podvody riešiť nechcel

Minister financií na prednáške Kazia peniaze ľudský charakter? Foto - TASR
Minister financií na prednáške Kazia peniaze ľudský charakter? Foto – TASR

Nesúďte bohatých, a ani každý chudobný nie je dobrý človek, vysvetľoval deťom minister financií Peter Kažimír na prednáške Prečo peniaze kazia charakter?

Vtipkuje, uvoľňuje si kravatu a tvári sa, že otázka z publika je náročná. A rozpráva, že ho nikto nemá rád.

Minister financií Peter Kažimír (Smer) otvoril nový ročník Detskej univerzity Komenského prednáškou na tému Prečo peniaze kazia charakter?

Z rytmu ho vyrušila len otázka na daňové podvody v čase, keď silnie kauza Bašternák s prepojeniami na špičky Smeru.

Kažimír oslovoval deti v sále Univerzity Komenského ako kolegov, pýtali sa ho na platy učiteľov, na investície do školstva či do zdravotníctva a aj na eurofondy.

Slávnostná imatrikulácia šštudentov. Foto - TASR
Slávnostná imatrikulácia šštudentov. Foto – TASR

Daň nikto neplatí rád

„Daň. To je to, čo nikto neplatí rád a každá daň sa mu zdá byť príliš vysoká,“ hovoril Kažimír. Najdôležitejšie podľa neho je naše zdravie a šťastie. Tí, čo sa o to šťastie podelia a dane platia, pomôžu tak chorým ľuďom, a tým, čo naše šťastie nemajú, vysvetľoval deťom.  

Smer od volieb čelí podozreniu, že mal s daňami problém – konkrétne že jeho špičky kryjú daňový podvod podnikateľa Ladislava Bašternáka. Ten dostal od štátu vratku DPH dva milióny eur. Polícia vyšetrovala, či nešlo o fingovanú vratku a teda podvod.

V prípade je zapletená aj Finančná správa, ktorá priamo spadá pod Kažimíra. Jeho podriadení napísali sťažnosť proti zastaveniu policajného stíhania, polícii ju však už neodoslali. Zamestnankyňa finančnej správy v nepodpísanom liste viacerým médiám napísala, že v prípade vyvíjali na podriadených tlak prezident Finančnej správy František Imrecze a jeho zástupca Daniel Čech. Imrecze to poprel. Opozícia Kažimíra vyzvala, nech Imreczeho odvolá.

Keď sa Denník N Kažimíra pred prednáškou pýtal, či bude hovoriť aj o daňových podvodoch, reagoval podráždene: “Nemáte pocit, že ste trápna?” povedal redaktorke.

IMG_6473
Deti v Detskej univerzite Komenského. Foto N – Zuzana Dzurdzíková

Treba veriť v ľudí

Minister sa snažil deťom priblížiť svoju prácu a vysvetľoval, čo musí robiť ako minister financií.

„Nemám v kancelárii trezor, kde by boli všetky peniaze. Strážim štátne financie, aby si nikto nezobral viac ako má. Čím odpovedám na otázku, prečo ma nikto nemá rád,“ hovoril Kažimír s úsmevom. Vysvetľoval deťom, že Slovensko dlhodobo míňa viac ako z daní získa a je dôležité rozhodnúť, či sa zvýšia dane alebo znížia platy.

Opisoval tiež výskum, pri ktorom vedci nechali na zemi výskumného ústavu peňaženku a čakali na reakciu okoloidúcich študentov. „Výskumy potvrdili to, o čom nás presviedčajú romantici a humanisti, že väčšina ľudí odniesla peňaženku na recepciu,“ hovoril Kažimír.

Foto N - Zuzana Dzurdzíková
Foto N – Zuzana Dzurdzíková

Po prednáške sa deti najviac zaujímali o investície do školstva, zdravotníctva a platy učiteľov. Minister si pamätal, že sa ho to pýtali tie isté deti ako minulý rok. „Nájdi si iné otázky, pýtal si sa minulý rok to isté,“ vtipkoval minister. Pred odpovedaním sa smial.

„Pán kolega, štát investuje do zdravotníctva, otázka je či dosť,“ vysvetľoval situáciu deťom.  Od septembra sa platy učiteľom navýšia, otázka minimálnej mzdy sa však podľa neho ťažko posudzuje. Deti sa okrem toho zaujímali aj o predsedníctvo Rady a peniaze z eurofondov.

A kazia teda peniaze charakter?

Minister dal rázne najavo svoj postoj. „To, čo nám nepatrí, si nemáme vziať. Peniaze by mali byť prostriedkom a nie cieľom.“ Tvrdil, že sa nedá odsúdiť každého bohatého človeka, za to, že má peniaze, tak ako nie každý chudobný človek musí byť automaticky dobrý.

Prednáška ministra financií Kažimíra otvorila nový ročník Detskej univerzity Komenského. Deti počas celého leta môžu navštevovať prednášky a workshopy na rôzne témy, za ktoré dostanú podpis do školského indexu a podľa slov ministra školstva aj nové poznatky, ktoré budú môcť využiť pri štúdiu a v živote.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie