Denník N

Koalícia urobila chybu a pustila k vedeniu schôdze Nicholsonovú, v parlamente bol chaos (+video)

Dvaja podpredsedovia parlamentu – Andrej Hrnčiar a Lucia Nicholsonová. Foto – TASR
Dvaja podpredsedovia parlamentu – Andrej Hrnčiar a Lucia Nicholsonová. Foto – TASR

Aktualizované 14:15 Opozícia sa nakrátko ujala vlády v parlamente po tom, ako Andrej Hrnčiar nechal viesť schôdzu Luciu Nicholsonovú. Poslanci Smeru ju obviňovali z pokusu o štátny prevrat. Schôdzu o Ficovi chcú nechať zvolať znova.

Vládna koalícia si zavarila vlastnou chybou. Napriek tomu, že druhý deň úspešne bojkotovala schôdze o odvolaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica pre kauzu Bašternák, umožnila opozícii, aby schôdzu otvorila podľa vlastných pravidiel. Výsledok je chaos a to, že opozícia vyzbierala opäť podpisy za odvolanie predsedu vlády a chcú, aby ďalšia mimoriadna schôdza bola na budúci týždeň.

Chybu urobil podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Sieť), keď nechal viesť rokovanie Lucii Nicholsonovej zo SaS.

Najskôr nechal poslancov, aby sa pomocou hlasovacieho zariadenia prezentovali, a zistil, že svoje hlasovacie kartičky do zariadenia zastrčilo menej ako 76 zákonodarcov. Koalícia, bez ktorej poslancov sa nedá otvoriť žiadne rokovanie parlamentu, sa tak snažila schôdzu na odvolanie Fica ukončiť skôr, než sa vôbec začala. Podobne to urobila už v stredu, keď schôdzu o odvolávaní Fica prerušili na deň.

Video: Hrnčiar vs. Nicholsonová, kto nehovorí pravdu?
autorka: Martina Pažitková

Poslancov bolo podľa Nicholsonovej dosť

Keď však Hrnčiara vystriedala Nicholsonová, povedala, že je v sále dostatočných 82 poslancov, takže je parlament uznášaniaschopný, a schôdzu, prekvapivo, ako predsedajúca otvorila. Vysvetľovala to tým, že rokovací poriadok neurčuje, ako sa zisťuje prítomnosť poslancov v sále. Dostatok poslancov dokladovala tým, že ich je dosť podpísaných na prezenčnej listine.

Hrnčiar sa pokúšal situáciu zachrániť, keď tvrdil, že má poverenie viesť schôdzu od predsedu Andreja Danka iba on. Danko je na služobnej ceste v zahraničí, v parlamente nie je ani ďalší koaličný podpredseda, Martin Glváč zo Smeru, a šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Opozícia to však odmietala prijať a chcela otvoriť rozpravu o odvolávaní Fica.

Situácia sa skončila mocensky. Hrnčiar sa ujal slova a oznámil, že práve schôdzu ukončil. Zo sály museli odísť novinári, vypli mikrofóny aj hlasovacie zariadenie a zostalo sa v nej iba svietiť.

Video: Chaos v parlamente. Andrej Hrnčiar ukončil schôdzu, opozícia kričí hanba

„Vytiahol (Hrnčiar) si svoju hlasovaciu kartu a ja som si zasunula svoju a postupovali sme v súlade s našou dohodou, tak, ako to bolo vždy. Nikdy nebolo písomné poverenie od predsedu, aby som viedla schôdzu ja, alebo pán Hrnčiar,“ opisovala Nicholsonová, ako sa ujala vedenia parlamentu. Pre schôdzu sa predčasne vrátila z dovolenky a vraj jej sám Hrnčiar navrhol, že o desiatej prevezme vedenie schôdze ona.

Hrnčiar tvrdil, že poverenie má len on

Hrnčiar potom takúto dohodu popieral a hovoril, že iba on mal poverenie od predsedu parlamentu. Hrnčiar neskôr prišiel pred novinárov s papierom, na ktorom je písomné poverenie od Danka. Či ho mal aj v čase incidentu, sa však dokázať nedá.

SaS podpis Danka na Hrnčiarovom poverení spochybnila, na porovnanie vytiahla Dankov podpis pod Koaličnou zmluvou.

 

 

Podpisy Andreja Danka. Zdroj: SaS
Podpisy Andreja Danka. Zdroj: SaS

„Takáto bezočivosť sa v dejinách slovenského parlamentu ešte nikdy nestala, že sa posadí opozičný podpredseda a bez akéhokoľvek poverenia začne riadiť schôdzu,“ rozčuľoval sa poslanec Smeru Miroslav Číž. Žiada odvolanie Nicholsonovej z podpredsedníckeho miesta a Nicholsonovú obviňoval z pokusu o štátny prevrat.

„Ničoho nezákonného som sa nedopustila,“ tvrdila Nicholsonová. Keď chcú, nech ma odvolajú, vravela.

Rokovanie o odvolaní Kaliňáka koalícia presunula na september, opozícia ale už podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča zozbierala potrebný počet podpisov na ďalšiu schôdzu o odvolávaní Fica. Podpisy chcú odovzdať do pondelka a Danko bude musieť zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní. Protesty pod bytovým komplexom Bonaparte by mali pokračovať ďalej každý pondelok až do septembrovej schôdze.

 

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie