Denník N

Poľsko sa ide lepšie vyzbrojiť, aj kvôli Rusku

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Poliaci by chceli nakupovať protiletecké aj protiraketové obranné systémy, ponorky, obrnené vozidlá a drony.

Poľská vláda minie v nasledujúcich desiatich rokoch 33,6 miliárd eur na modernizáciu výzbroje svojej armády. Jej rozhodnutie ovplyvňuje geopolitika. Varšava neverí, že na východ od Poľska nastane pokoj a trvalý mier.

Nákupy vojenskej techniky, ktoré plánuje Varšava, sú v súlade s odporúčaniami NATO, píše agentúra AFP. Aliancia za optimálne považuje, aby jednotlivé krajiny na obranu dávali dve percentá hrubého domáceho produktu.

Poliaci by chceli nakupovať protiletecké aj protiraketové obranné systémy, ponorky, obrnené vozidlá a drony. Na vrchu zoznamu sú podľa AFP multifunkčné vrtuľníky, ktoré sa dajú využívať na boj, ale napríklad aj na výzvedné účely. Varšava by ich chcela kúpiť sedemdesiat, čo ju bude stáť asi dve a pol miliardy eur.

Na dodávku vrtuľníkov už vypísali tender. Záujem o lukratívnu zákazku majú európske aj americké firmy, ktoré tiež sľubujú, že dajú prácu aj poľským subdodávateľom. Špekuluje sa, že Poliaci by uprednostnili amerického dodávateľa, lebo Spojené štáty vnímajú ako silnejšieho spojenca.

NATO opakovane vyzýva členské štáty, aby napriek ekonomickej kríze neznižovali výdavky na obranu. „Nedá sa večne dostať viac z menej. To je dôvod, prečo by sme mali zastaviť škrtanie výdavkov na obranu a postupne zvyšovať rozpočet podľa toho, ako sa darí našim ekonomikám,“ vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Analytici upozorňujú na to, že Moskva napriek sankciám a padajúcej cene ropy plánuje do roku 2020 významnú modernizáciu svojich ozbrojených síl. Rusi hovoria, že to musia urobiť, pre „rastúcu agresiu zo strany Západu“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie