Denník N

Procházka o falošných podpisoch v parlamente: Treba stíhať, hrozí podvod

Ak došlo k falzifikácii úradného dokumentu a pokusu zavádzať verejnosť, je to jasný dôvod na odstúpenie.

V celom chaose, ktorý vo štvrtok zavládol v parlamente, vytŕča jedna udalosť – podozrenie, že niekto sfalšoval podpis predsedu parlamentu. Kým procedurálne naťahovačky a hádky o to, kto komu čo kedy povedal, sa dajú chápať ako bežná súčasť politiky a výmena odlišných „právnych názorov“, falošný podpis je skrátka falošný podpis, žiadne prijateľné vysvetlenie, ani ospravedlnenie, neexistuje.

Aby sme pochopili, aké by to bolo vážne, keby Andrej Hrnčiar použil na svoju obhajobu dokument s nepravým podpisom, pozrime sa, čo jeho stranícky šéf Radoslav Procházka hovoril v roku 2008, keď sa prevalilo podozrenie, že poslanec SNS Rafael Rafaj sa podpisoval v parlamentnej prezenčke namiesto Jána Slotu.

Procházka, vtedy ešte ústavný expert stojaci mimo politiky, najprv vyhlásil, že celá vec by sa „nemusela skončiť len tak, že Paška strhne Slotovi polovicu z platu“, minimálne podľa neho malo dôjsť „k začatiu disciplinárneho stíhania“.

Neskôr pritvrdil a povedal, že Rafajov skutok sa podobá podvodu a „ak by sa podarilo preukázať všetky skutkové okolnosti, tak právna kvalifikácia by mohla viesť k záveru, že ide o podvod“. Keďže nosnou predvolebnou agendou strany bola transparentnosť a čistota verejného života, azda si toto Procházka vydiskutuje so svojím (v čase písania tohto komentára ešte stále) straníkom.

Na celej kauze nič nemení ani fakt, že Danko so „svojím“ poverovacím dekrétom súhlasí a adoptoval si ho. Aj Slota bol spokojný s Rafajovým postupom, rovnako tak Tatiana Rosová, za ktorú v parlamente zahlasovala Iveta Radičová, ktorá sa po uvedomení si vlastnej chyby vzdala mandátu. Pokiaľ došlo k falzifikácii úradného dokumentu a pokusu zavádzať verejnosť, je to jasný dôvod na odstúpenie a zrejme aj na trestné stíhanie.

Žiaľ, v krajine, kde sa polícia nezaoberala hlasom premiéra, sa nedá veľmi dúfať, že sa bude venovať podpisu šéfa parlamentu. A kým si štafetu najpopulárnejšieho politika odovzdávajú títo dvaja navzájom, nedá sa čakať ani skorá náprava.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie