Denník N

Kapitalista napísal knihu o tom, ako investoval do Putina a strašne sa popálil

Z titulky knihy Red Notice, v ktorej Bill Browder opisuje svoj príbeh.
Z titulky knihy Red Notice, v ktorej Bill Browder opisuje svoj príbeh.

Bill Browder bol z mladého prezidenta spočiatku nadšený. Neskôr mu Rusi zabavili 230 miliónov dolárov, jeho právnika Magnického vo väzení pred smrťou brutálne dobili.

Denník Guardian ho zaradil na zoznam piatich najväčších žijúcich nepriateľov ruského prezidenta Vladimira Putina spolu s Barackom Obamom, Petrom Porošenkom, Alexom Navaľnym a Michailom Chodorkovským.

Bill Browder, kedysi majiteľ najväčšieho zahraničného investičného fondu v Rusku, napísal o svojom poblúznení a potom drsnom vytriezvení z Putinovho Ruska knihu.

Nadšený z Putina

Bill Browder (50), vnuk jedného z lídrov americkej Komunistickej strany a syn významného matematika, sa na rozdiel od tradičného rodinného smerovania doľava rozhodol, že bude kapitalistom.

Pracoval v investičných spoločnostiach, bol dravý a ambiciózny. Rusko na konci 90. rokov minulého storočia priam volalo ľudí ako on. Bolo to dobrodružstvo, bol to divoký východ. Nebezpečné, ale peniaze sa sypali.

V roku 2000 sa stal prezidentom Vladimir Putin. Naivný Browder, ktorý nehovoril po rusky a nielen preto neporozumel, o čo bývalému agentovi KGB ide, bol z mladého prezidenta spočiatku nadšený. Myslel si, že Putinovi skutočne ide o liberalizáciu ekonomiky, demokraciu a o vyčistenie biznisu od nepoctivých podnikateľov.

Keď sa Putin pustil do Chodorkovského, stál Browder na strane Kremľa. Dokonca sa dobýjal do amerických novín, aby im vysvetlil, aký je Putin veľký reformátor.

Precitol v roku 2006. Rusko ho označilo za hrozbu pre národnú bezpečnosť, zakázalo mu vstup do krajiny. Browder prišiel o 230 miliónov dolárov, ktoré mu zabavili, lebo mal údajne pohľadávky na daňovom úrade. Rusi ešte na neho aj vydali zatykač pre daňové podvody. Ich pokus dostať ho na listinu osôb hľadaných Interpolom nevyšiel.

Z Browdera sa stal protiputinovský aktivista. Začal bojovať s ruskými úradmi o svoj majetok. Pomáhal mu mladý právnik Sergej Magnickij. Tridsiatnik Magnickij sa dostal do väzenia, kde v roku 2009 zomrel. Ukázalo sa, že vážne chorého právnika, ktorému sa nedostalo lekárskej pomoci, ešte pred smrťou brutálne dobili.

Magnického smrť bola pre Browdera bodom zlomu. „Keby nebol mojím právnikom, mohol by stále žiť. Keby nezobral môj prípad, mohol sa tešiť zo života, byť otcom, starať sa o svoju ženu. Mladý muž, za ktorého som bol zodpovedný, zomrel najotrasnejším spôsobom, lebo pre mňa pracoval,“ povedal Browder v rozhovore pre Guardian.

Neúnavný, zaťatý Browder vyloboval v americkom Kongrese Magnického zákon, ktorý zavádza finančné a vízové sankcie proti ruským predstaviteľom zapleteným do zneužívania ľudských práv.

Kniha ako poistka

Nedávno mu vyšla kniha Red Notice (odkaz na terminológiu Interpolu), v ktorej opisuje svoj príbeh. Browder sa netají tým, že okrem snahy ukázať skutočný obraz Ruska je to aj jeho poistka. „Keby ma zabili, vedeli by ste, kto to urobil. Keď to budú čítať moji nepriatelia, budú vedieť, že viete.“

Knihu, ktorá má zatiaľ celkom pozitívne kritiky, venoval Magnickému.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie