Denník N

Dohodnú sa dnes ministri o Grécku? Skeptický je aj Kažimír

Grécky premiér Alexis Tsipras. Foto – TASR/AP
Grécky premiér Alexis Tsipras. Foto – TASR/AP

Grécku sa kráti čas. Analytici ani samotní ministri neočakávajú, že sa dnes na euroskupine podarí dohodnúť na podmienkach predĺženia financovania krajiny.

Po dnešku môže byť Grécko o ďalší krok bližšie k bankrotu a odchodu z eurozóny.

V Bruseli sa v pondelok stretnú ministri financií 18 krajín, ktoré platia eurom, aby našli dohodu s novou gréckou vládou, ktorá odmieta súčasné úsporné opatrenia.

Win-win riešenie

Nový grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu sebavedomo hovoril, že napriek ťažkým rokovaniam verí v dobrý výsledok.

„Podporujem riešenie, v ktorom každý získa. Som za win-win riešenie. Chcem zachrániť Grécko od tragédie a Európu od rozdelenia,“ povedal v rozhovore pre nemecký magazín Stern. Zároveň dodal, že o šesť mesiacov bude Grécko „úplne inou krajinou“.

Ostatní ministri financií tomu veria oveľa menej. „Veľmi skeptický“ je nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, podľa maltského chce Grécko „nemožné láskavosti“.

Agentúra Reuters si všimla aj názor slovenského ministra financií Petra Kažimíra na jeho Twitteri. „Som skôr skeptický, že uspejeme, aby sme dohodli všetky detaily ohľadom Grécka zajtra na euroskupine. Sú obmedzenia a hodiny tikajú,“ napísal v nedeľu slovenský minister.

Skeptickí sú aj analytici, Marc Ostwald z ADMM Investor Services pre Guardian povedal, že je „nepravdepodobné, že by sa dohodli na krátkodobej dohode.“

 

Musia schváliť parlamenty

Dnes je na pláne posledné tohtomesačné stretnutie ministrov financií eurozóny. To minulotýždňové výnimočné dopadlo fiaskom. Grécku končí program pomoci 28. februára. Ďalšie peniaze podľa súčasných podmienok grécka vláda odmietla.

Chce sa však dohodnúť na istom preklenovacom úvere, ale už podľa iných, mäkších podmienok. Tie by dali Grécku čas do leta, aby s veriteľmi vyrokovala istú reštrukturalizáciu gréckeho dlhu.

Ak sa nedohodnú na preklenovacom úvere, Grécku čoskoro dôjdu peniaze v štátnej kase. Najskôr sa tak môže stať už v marci, podľa Business Insider má krajina budúci mesiac vyplatiť 4,4 miliardy eur dlhu.

Podľa Economistu však grécka vláda presne nehovorí, kedy krajine dôjdu peniaze, niektorí naznačujú, že sa tak môže stať aj neskôr. Na trhoch si požičať nemôžu, úroky za dlhopisy sú stále veľmi vysoké.

Dnešné rokovanie je teda dôležité, no nemusí byť rozhodujúce. Aj keď sa nedohodnú, nie je „všetkým dňom koniec“. „Všetky signály naznačujú, že dnes na euroskupine nedôjde k žiadnej dohode o Grécku. Ďalšia otázka teda je, aký tvrdý je ten dnešný deadline,“ pýtal sa na Twitteri šéf bruselskej kancelárie Financial Times Peter Spiegel.

Veľa času pre Grécko nezostáva. Ak by sa krajiny eurozóny dohodli na istom preklenovacom úvere, v mnohých štátoch ho musia schváliť parlamenty (na rozdiel od iba predĺženia existujúceho programu).

To chvíľu trvá. Medzi krajinami, kde sa bude vyžadovať súhlas parlamentu, sa spomína Nemecko, Fínsko, Estónsko, ale aj Slovensko. Reuters aj nás zaradil do zoznamu tvrdých odporcov ústupkom Grécku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie