Denník N

Francúzsko je favoritom, rozhodnúť však môže faktor Ronaldo

Francúzske mužstvo pri tréningu pred finále s Portugalskom. Foto - ap
Francúzske mužstvo pri tréningu pred finále s Portugalskom. Foto – ap

Portugalsko vo všetkých formáciách za Francúzskom zaostáva, v Cristianovi Ronaldovi má však najlepšieho hráča Európy.

Domáce Francúzsko nastúpi na finálový duel s Portugalskom v pozícii favorita, od ktorého sa bude očakávať držanie lopty a získanie kontroly nad zápasom. Zverenci Didiera Deschampsa napĺňajú očakávania spred štartu turnaja a po presvedčivej semifinálovej výhre nad Nemeckom majú obrovské sebavedomie.

Vzhľadom na štýl hry, akým sa Portugalsko v predchádzajúcich dueloch prezentovalo, bude väčšina futbalového sveta fandiť zrejme domácim.

Ani jeden z finalistov nebol počas turnaja absolútne dominantný. Nedá sa hovoriť o ich fantastických výkonoch – ich postup až do finále bol skôr výsledkom kvalitnej kolektívnej práce, snahy a formy zopár hráčov: ako Antoine Griezmann či Dimitri Payet vo francúzskom drese či Portugalčanov Cristiana Ronalda a iba 18-ročného Renata Sanchesa.

Ak by sa zápasy končili v 88. minúte, obidve mužstvá by v skupinovej fáze nevyhrali ani raz – Portugalsku sa to naozaj aj „podarilo“, keď vďaka novému systému turnaja postúpilo do semifinále po piatich remízach v normálnej hracej dobe. „Nezačalo to tak, ako sme chceli. Ale toto nie je  šprint na sto metrov, je to maratón,“ priznal Ronaldo.

Obaja tréneri počas turnaja často menili základnú zostavu: vo francúzskej sa vo všetkých zápasoch udržal iba brankár Hugo Lloris a trio obrancov Laurent Koscielny, Patrice Evra a Bacary Sagna; v prípade Portugalska okrem gólmana Ruia Patricia len Ronaldo s Nanim.

Novinár Guardianu Barney Ronay narážal na súboj kolektívne fungujúceho Francúzska s Portugalskom, tímom vybudovaným okolo skvelého Ronalda. „Protiklady sa vytvárajú už pred začiatkom finále: hrdinovia Francúzska verzus gél na vlasy; liberté, egalité, fraternité verzus ja, ja a ja; potreby mnohých verzus kričanie na Naniho.“

Portugalsko bude outsiderom, Francúzsko je lepšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Euro 2020

Teraz najčítanejšie