Denník N

Kyjev a rebeli sa obviňujú z porušovania prímeria, odsun zbraní je ohrozený

Foto - AP
Foto – AP

Ostreľovanie naďalej hlásia z mesta Debaľceve, dôležitého cestného a železničného uzla na východe Ukrajiny.

Ukrajinské vládne velenie tvrdí, že proruskí separatisti dnes dopoludnia z ťažkých zbraní ostreľovali mesto Doneck na východe Ukrajiny, pričom zasiahli mestskú časť Panfilovka.
Prostredníctvom svojej facebookovej stránky vojenské velenie informovalo, že vládni vojaci nepodnikli žiadne útoky na Doneck.

„Ukrajinské sily dôsledne dodržiavajú prímerie,“ zdôrazňuje sa vo vyhlásení, ktoré je zrejme reakciou na správy proruských médií na východe Ukrajiny, že vládne sily spustili paľbu na letisko v Donecku.

Veľmi krehké prímerie

Proruské sily a predstavitelia Kyjeva, ako aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v nedeľu večer zhodne konštatovali, že režim prímeria, ktoré platí od nedeľňajšej polnoci, sa vo všeobecnosti dodržiava.

Rovnaký názor – že prímerie na východe Ukrajiny je veľmi krehké – má aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej je však naďalej zdrojom znepokojenia pokračujúce ostreľovanie mesta Debaľceve, dôležitého cestného a železničného uzla na východe Ukrajiny.

Merkelovej hovorca Steffen Seibert v pondelok počas pravidelnej tlačovej konferencie uviedol, že v súčasnosti je dôležité, aby sa v utorok uskutočnil odsun ťažkých zbraní – tak, ako to predpokladá aj dohoda z Minska uzavretá koncom uplynulého týždňa.

Päť mŕtvych vojakov

Ukrajinské velenie v súvislosti s tým medzičasom uviedlo, že je síce pripravené stiahnuť svoje ťažké zbrane zo styčnej línie, ale sústavné ostreľovanie proruských separatistov realizáciu tohto kroku neumožňuje.

Uviedol to na brífingu v Kyjeve hovorca vládnych síl Andrij Lysenko, ktorý spresnil, že pozície vládnych síl boli za uplynulých 24 hodín – napriek prímeriu – 118-krát terčom ostreľovania zo strany protivníka, pričom zahynulo päť a zranených bolo 25 vládnych vojakov.

„Podmienkou pre odsun ťažkých zbraní je splnenie prvého bodu minskej dohody – prímerie, ale 118 ostreľovaní nie je indikátorom prímeria. V tomto okamihu nie sme pripravení stiahnuť ťažké zbrane,“ vyhlásil Lysenko, podľa ktorého armáda medzičasom pripravila odstavné plochy pre ťažkú bojovú techniku a podnikla aj potrebné opatrenia priamo na styčnej línii.

Obvinenia separatistov

Líder proruských separatistov Denis Pušilin v pondelok vyhlásil, že protivládne sily sú pripravené na odsun ťažkých zbraní len vtedy, ak Kyjev podnikne rovnaké kroky, informovala agentúra Interfax.

„My jednoducho nedopustíme, aby sa naši vojaci stali terčom (vládnych vojakov),“ vyhlásil Pušilin, ktorý označil Lysenkovo vyhlásenie za pokus Kyjeva podkopať realizáciu dohody z Minska, kde je zakotvené, že „odsun ťažkej techniky musí byť obojstranný“.

Námestník ministerstva obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Eduard Basurin uviedol, že DĽR začne s odsunom ťažkých zbraní, ak vládne sily prestanú strieľať.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie