Denník N

Desať finálových momentov Ronalda: Sotva mal loptu, no aj tak zabával celý svet

Keď Ronaldo so slzami opúšťal finále Eura, na jeho tvár na malý okamih zosadol motýľ. Ten má aktuálne na Twitteri desaťtisíc fanúšikov a 50 rôznych účtov. Dnes je to len jeden z mnohých úsmevných momentov, ktoré sprevádzali Ronaldovo finálové vystúpenie.

Cristiano Ronaldo bol už pred Eurom hlavnou postavou šampionátu, a keďže to s Portugalskom dotiahol až do finále, bolo jasné, že po záverečnom hvizde bude práve on v centre pozornosti všetkých zainteresovaných.

Spomínaný predpoklad sa naplnil, Ronaldo však tentokrát zaujal spôsobom, ktorý nečakal asi nikto. A podarilo sa mu to napriek tomu, že počas finále sa prakticky nedotkol lopty. Toto všetko stihol portugalský kapitán za tri hodiny.

1. Zrážka s Payetom

Ak si odmyslíme zábery počas hymny, Ronalda nebolo v úvode finále vôbec vidieť. Kamera si ho všimla až v 8. minúte, keď po zrážke s Payetom zostal sedieť na trávniku. Následne však vstal a nikomu vtedy ani nenapadlo, že je to preňho začiatok finálového konca. Minimálne čo sa týka hry.

Foto: AP
Foto – AP

2. Plač na trávniku, nosidlá a motýľ

Prvé pochybnosti o Ronaldovom finálovom pokračovaní prišli v 18. minúte, keď si z ničoho nič sadol na trávnik a rozplakal sa. Pribehli tímoví lekári, Ronaldo so slzami odkríval za čiaru a Portugalsko hralo na moment v oslabení.

O malú chvíľu prišiel Ronaldo späť do hry, avšak len na moment. Zranenie mu nedovolilo pokračovať vo finále, od hnevu preto hodil kapitánsku pásku o zem, sadol si na trávnik a opäť sa rozplakal.

Skôr ako Ronalda odniesli na nosidlách, odohral sa na trávniku nenápadný moment, ktorý síce trval len pár sekúnd, na internete bol však dlho predmetom zábavy.

Ronaldovi totiž pred odchodom z trávnika sadol na tvár motýľ, ktorý v priebehu pár hodín získal na Twitteri desaťtisíc fanúškov a aktuálne má už viac ako 50 rôznych účtov.

https://www.youtube.com/watch?v=M8rLsNMh9kY

3. Polčasový príhovor

A hoci by sa mohlo zdať, že odchodom sa Ronaldova úloha vo finále skončila, opak bol pravdou. Tie najzapamätateľnejšie momenty mali ešte len prísť.

Jedným z nich bude pre hráčov Portugalska určite aj Ronaldov polčasový príhovor. Kapitán tímu sa napriek zraneniu ukázal počas prestávky ako správny líder a spoluhráčov presviedčal o tom, že finále vyhrajú. „Som si istý, že vyhráme, takže ostaňte súdržní a pobite sa o to,“ citoval Ronaldove slová krajný obranca Portugalska Cédric Soares.

4. Udrel spoluhráča na striedačke

Ronaldo sa objavil na striedačke až s blížiacim sa záverom zápasu, hneď prvé zábery však ukázali, že finále prežíva naplno. V nervozite si zrejme plne neuvedomoval, čo robí, a pri netrpezlivom geste namiesto svojho stehna udrel spoluhráča. Ten sa mu „poďakoval“ bolestivou grimasou.

5. Prebral úlohu trénera

Postupom času už Ronaldo na lavičke nevydržal, vstal z nej a Portugalsko malo od toho momentu dvoch trénerov. Cristiano pobehoval hore-dole, skákal a kričal na hráčov. V jednom momente dokonca opustil priestor vyznačený pre portugalského trénera a prešiel až na opačnú stranu do zóny Francúza Deschampsa. Ten len stál a nechápavo pozeral, čo sa to vlastne deje.

https://www.youtube.com/watch?v=zZU5uEqnsSQ#t=27

6. Napodobnil Fergusona

V momente, keď finále vrcholilo, Ronaldo pripomenul rozhodcovi Clattenburgovi, aby nezabudol na hodiny, čím zároveň odhalil, čo si zapamätal zo svojho pôsobenia v Manchestri United.

CnCXuo0XgAE67Lz

7. Takmer hodil trénera o zem

Krátko pred záverečným hvizdom už Ronaldo vedel, kto bude majstrom Európy. Jeho veľkú radosť si takmer odniesol tréner Portugalska Fernando Santos, ktorý len s problémami zostal po Ronaldových výskokoch stáť na zemi.

https://www.youtube.com/watch?v=VV3apvQk_1k

8. Fergusona objal ako otca

Keď Portugalčania schádzali z pódia pre víťazov, čakali na nich na štadióne viacerí gratulanti. Jedným z nich bol aj Alex Ferguson, dlhoročný tréner Manchestru United, ktorý Ronalda priviedol do veľkého futbalu. Keď ho portugalský kapitán zbadal, neskrýval radosť, radostne vykríkol a legendárneho Škóta objal ako vlastného otca.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=xmYz5p61P8A

9. Nanimu daroval Striebornú kopačku

Hoci sa o Ronaldovi hovorí ako o chlapíkovi, ktorý je zaťažený na trofeje, finále ukázalo opak. Cristiano po zápase dostal od organizátorov Striebornú kopačku, ktorá prislúcha druhému najlepšiemu strelcovi turnaja, rozhodol sa ju však podarovať spoluhráčovi Nanimu, ktorý vo finále prebral po Ronaldovi kapitánsku pásku.

10. Vyhral majstrovstvá Európy

A aby sme nezabudli na to najdôležitejšie. Zo všetkých vecí, ktoré Ronaldo stihol počas finále, táto zostane v pamäti najdlhšie. Cristiano Ronaldo, jeden z najlepších hráčov vo futbale vôbec, doviedol svoju krajinu k titulu majstrov Európy. Pri návrate domov nezabudol so spoluhráčmi ani na legendárneho krajana Eusébia, ktorý zomrel pred dvoma rokmi.

Bonus

Aby toho všetkého nebolo málo, po návrate domov spestril majstrovské oslavy svojím spevom. Tu sa však zrejme zhodneme, že bude lepšie, ak CR7 zostane pri futbale.

https://twitter.com/Troll__Footbal/status/752555290621464576

Euro 2020

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto – TASR/AP