Denník N

Lipšic: Bašternák by už aj s týmito dôkazmi mal byť vo väzbe

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra podľa Daniela Lipšica klame, keď hovorí, že veliteľ hliadky nepotvrdil na inšpekcii ovplyvňovanie, keď riešili priestupok Bašternáka.

Je v poriadku, ak príde poslanec do parlamentu v tričku?

Ak by prišiel v tričku z dôvodu, že sa mu to zdá byť pohodlnejšie oblečenie, tak by mi to prekážalo. Ak chce tričkom komunikovať nejaký názor, tak mi to neprekáža. Ak hovoríme o Igorovi Matovičovi, nechodí v tričku z dôvodu, že si zamenil parlament s plážou, ale preto, že chce komunikovať myšlienku, ktorú má na tričku napísanú.

Vy prečo nechodíte v takom tričku?

Ani ja nechodím vždy v obleku, ale komunikujem iným spôsobom ako Igor Matovič. Neprekáža mi, keď niekto komunikuje myšlienku v tričku, ale nie je to moja forma prejavu.

Na veľký banner, ktorý ste rozprestreli v parlamente, predseda Národnej rady Andrej Danko povedal, že keď niekto nevie vyjadriť myšlienky slovami, potrebuje banner. Prečo potrebujete banner?

Neviem, čo tým chcel pán predseda Danko povedať. V politike nie je asi nikto, kto komunikuje iba slovami. Komunikuje sa rôznymi vizuálnymi pomôckami. Keď Robert Fico odškrtával na úrade vlády sociálne balíčky, tak to bolo preto, že nevie komunikovať slovami? Mal vizuálnu pomôcku, na ktorej to demonštroval. Robí sa to všade vo svete a nie je to nič prevratné a nové. Bannery a vizuálne pomôcky boli v parlamente dlhé roky. Používali ich poslanci Smeru, aj Béla Bugár. Vtedy to nikomu neprekážalo.

Nemali až také veľké rozmery. Rovnako nikto pred rokovací pult nevysypal tašky s napodobeninami peňazí. Niekto to môže považovať za nedôstojné. 

Podľa mňa je nedôstojné a ohrozuje dôveru ľudí v politiku a vo verejný priestor to, že máme ministra vnútra, ktorý čulo obchoduje s daňovým podvodníkom a jeho rezort ho má vyšetrovať. Premiér býva v byte, ktorý tento podvodník vlastní. V horšom prípade ho vlastní premiér Fico a tento daňový podvodník je len jeho biely kôň. Ale ak hovoríme o banneroch, viem si predstaviť, že upravíme ich formu, rozsah, ale určite nie obsah. Predseda Danko argumentoval napríklad tým, že Igor Matovič nemal súhlas na zverejnenie fotografie Roberta Kaliňáka od neho samotného. To ani nechcem veľmi právne komentovať. Robert Kaliňák je ústavný činiteľ a verejne činná osoba a nikto pri pomerne základnom právnickom vzdelaní nemôže povedať, že na použitie jeho fotografie treba politikov súhlas. Smer mal na mítingoch videá, kde zosmiešňoval Ivetu Radičovú, Mikuláša Dzurindu. Mal ich súhlas?

Transparent v parlamente. Foto Tasr
Transparent v parlamente. Foto – TASR

Ale určite každý právnik so základným vzdelaním vie, že Matovič by mal mať súhlas autora danej fotografie na jej zverejnenie, a to bol fotograf Denníka N. Nikto si od neho súhlas nepýtal. Nestalo sa to prvýkrát.

To nechcem obhajovať. Viem, že banner vznikal veľmi rýchlo, v priebehu hodiny alebo dvoch. Zrejme to bol dôvod. Vždy je dobre si súhlas autora vyžiadať.

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová z SaS minulý týždeň vo štvrtok otvorila schôdzu o odvolávaní Roberta Fica bez toho, aby umožnila poslancom prezentovať sa kartičkami v hlasovacom zariadení. Čo si o jej kroku myslíte?

Ak si mám vybrať, komu verím, či pani Nicholsonovej, alebo pánovi Hrnčiarovi, tak verím pani Nicholsonovej.

Nepýtam sa na to, či mala, alebo nemala poverenie viesť schôdzu, ale na krok, že ju otvorila bez toho, aby sa poslanci mohli prezentovať. Čo si o tom myslíte?

Podľa zákona o rokovacom poriadku, aj podľa ústavy, je parlament uznášaniaschopný, ak je prítomná nadpolovičná väčšina poslancov. Zákon nerieši, akým spôsobom sa prítomnosť poslancov zisťuje. Rieši to len interný predpis Národnej rady, ktorý pre poslancov, ani pre predsedajúceho schôdze, nie je záväzný.

Dvadsaťpäť rokov sa otvára schôdza tak, že sa poslanci prezentujú v hlasovacích zariadeniach. Nie je právom každého poslanca prísť do parlamentu, zapísať sa do prezenčnej listiny, lebo od toho sa odvíja jeho plat, ale ak sa nechce zúčastniť na hlasovaní alebo vyjadriť svoju neprítomnosť, tak to môže urobiť?

Podľa mňa je to komplikovanejšia otázka. Myslím si, že schôdza o vyslovení nedôvery členovi vlády, ktorú má podľa ústavy právo zvolať 30 poslancov, musí byť otvorená a musí prebehnúť. To nie je len zvykové právo za 25 rokov, ale [email lock] text ústavy. To, k čomu sa uchýlila koalícia, že schôdza podľa nich nemusí vôbec prebehnúť, že ju prerušia a odročia napríklad na deň po ďalších voľbách, je absurdné. Potom právo opozície odvolávať člena vlády neexistuje a je iluzórne. Vládna koalícia v rozpore s textom ústavy povedala, že právo opozície zvolať schôdzu je obmedzené na právo ju zvolať, dať si kávu a zaprezentovať sa. Som prekvapený, že aj ústavní právnici v parlamente mlčia a prehliadajú takéto protiústavné konanie. To nerobil ani Mečiar.

To, že sa poslanci nezaprezentujú, hoci sú v sále, sa ako forma obštrukcie dialo aj v minulosti.

Týkalo sa to však hlasovaní. Nezaprezentovali sa pred hlasovaním, ale nie pri otváraní schôdze. Toto bývala navyše obštrukcia opozície, lebo je v menšine. Prečo by robila väčšina obštrukcie? Väčšina má väčšinu, nech hlasujú a vyhrajú. Aby vládna väčšina robila obštrukcie, tak to mi pripadá ako prejav obrovského strachu a paniky. Je to precedens, ktorý na Slovensku nebol. Naša ústava nepriznáva iluzórne, ale reálne práva. Ak má 30 poslancov právo zvolať do siedmich dní schôdzu s návrhom na odvolanie člena vlády, tak tá schôdza musí prebehnúť. Môžu mu predsa potom vysloviť dôveru, veď majú väčšinu.

Vedeli ste, čo Lucia Nicholsonová plánuje?

Prišla nás informovať, že ju podpredseda Hrnčiar poveril vedením schôdze a že má v pláne ju otvoriť. Považoval som tento postup za správny. Najmä v situácii, keď bolo evidentné, že vládna väčšina ide znovu porušovať ústavu. Deň predtým prerušili odvolávania Kaliňáka.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Za to, aby sa schôdza o Kaliňákovi preložila na september, hlasovali viacerí právnici, aj Peter Kresák, ktorého si vy ako ústavného právnika vážite. Ako jeho hlasovanie vnímate?

Hlasovanie celej väčšiny, aj pána poslanca Kresáka, vnímam ako krok, ktorý je v rozpore s ústavou. Keďže aj pán poslanec Kresák, aj niektorí ďalší ústavní právnici boli mojimi kolegami na ministerstve, tak to nechcem osobne komentovať.

Hlasovali by ste ešte za Petra Kresáka, keby sa uchádzal o pozíciu sudcu na Ústavnom súde?

Žiadna funkcia, ani funkcia sudcu na Ústavnom súde, podľa mňa nestojí za to, aby človek porušoval svoje celoživotné princípy. Vôbec nevieme, akým spôsobom bude Ústavný súd kreovaný. Ministerka spravodlivosti pripravuje novelu ústavy, musíme si na to počkať. Podľa mňa je v poriadku, ak poslanci, ktorí sú ústavní právnici, kandidujú na Ústavný súd. Je však pre mňa veľmi dôležité, či títo poslanci vo vypätých, alebo zjavných situáciách, kde je v hre ústava, sa vzoprú straníckej poslušnosti alebo nie. Lebo to je aj záruka toho, že budú rozhodovať nezávisle od Ústavného súdu. Ak rozhodujú vždy len stranícky, obávam sa, že to prenesú aj na Ústavný súd.

Obrátite sa pre prerušenie schôdze na Ústavný súd?

Predpokladám to. Asi dáme návrh na výklad ústavy, aj keď Ústavný súd nie je teraz vo veľmi funkčnom zložení.

Druhá schôdza o odvolávaní Kaliňáka mala prebehnúť krátko potom, ako prebehla prvá. Koalícia hovorí, že to bolo z vašej strany nekorektné, lebo len krátko predtým predsa všetci vyslovili Kaliňákovi dôveru a považovali to za zbytočnú obštrukciu v čase predsedníctva. Načo bolo dobré zvolať druhú schôdzu?

Od prvej schôdze vyšli najavo veľmi dôležité a nové skutočnosti, ktoré kompromitovali ministra Kaliňáka vo funkcii a preukázali, že na predchádzajúcej schôdzi klamal, keď hovoril, že nemal žiadne transakcie s firmami pána Bašternáka. Potom vyšlo najavo, že ich mal.

On na prvej schôdzi hovoril, že nikdy od pána Bašternáka žiadne peniaze nedostal, a teraz hovorí, že to je pravda, lebo veď on platil Bašternákovi za podiel vo firme, nie Bašternák jemu.

Viete, nechcem to znevažovať, ale to už je argumentácia treťotriedneho advokáta. Chytanie za slovíčka, keď už neviem, ako sa z toho dostať von. Faktom je, že mal finančné transakcie s Bašternákom, jeho bývalými firmami, s ním osobne, a dnes sa polícia tvári, že znovu preveruje jeho daňový podvod. Je smiešne, aby v takejto situácii ďalej zastával funkciu. To chápu všetci. Kam to vyšetrovanie asi dospeje?

Prečo hneď po Kaliňákovi nasledovala schôdza o odvolávaní Roberta Fica?

Lebo je v tom namočený aj Robert Fico. Schôdza o Kaliňákovi bola pôvodne prerušená údajne preto, lebo tam bol veľký banner. O týždeň nato, keď mala pokračovať, plagát v sále nebol, Igor Matovič bol v obleku a aj tak schôdza nebola. Myslím si, že koalícia takto koná preto, že chápu, že kauza Bašternák je nevysvetliteľná. Obhajoba ministra Kaliňáka je neuveriteľná. Iba veľmi málo ľudí tomu verí, preto sa snažia diskusiu o celom prípade zablokovať.  

Koalícia tiež hovorí, že neexistuje dôkaz o tom, že by Kaliňák nejakým spôsobom ovplyvnil vyšetrovateľku Ujváryovú alebo špeciálneho prokurátora Kováčika, aby kauzu v roku 2014 stopili pod koberec.

Ak by sa mňa ako ministra vnútra opýtali na nejaké škandalózne rozhodnutie, tak poviem, že to dám preveriť a sám si to aj naštudujem. Minister Kaliňák si doteraz uznesenie vyšetrovateľky, ktorým prípad odmietla vyšetrovať, neprečítal. Možno preto, že má  12 až 13 strán, a to je naňho trochu dlhé. No mal by si ho prečítať. Minister Kaliňák to však hneď obhajoval, tvrdil, že to bolo v poriadku, že je to vymyslený prípad, že bola doba kešu.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

To však stále nie je dôkaz o tom, že by im on osobne prikázal, aby to nevyšetrili.

Súbor nepriamych dôkazov je jednoznačný. Bolo to odmietnuté z dôvodov, ktoré sú škandalózne, absurdné a nevysvetliteľné. Nebola voči tomu podaná sťažnosť, ktorá bola pripravená a napísaná. Nechcú zbaviť mlčanlivosti človeka, ktorý chce vypovedať, prečo nebola sťažnosť podaná. Vec mal špeciálny prokurátor, ktorý je človek blízky Smeru a nemal to ani v príslušnosti. Bol to daňový trestný čin, ktorý na špeciálnej prokuratúre rieši odbor ekonomickej kriminality. Na tomto odbore spis nikdy ani nebol. Teraz to má na starosti pán Varga, ktorý tiež na tomto odbore nepôsobí. Je to najbližší prokurátor pána Kováčika, ktorý zamietol pod koberec kauzu emisie, kauzu rozkrádania vojenského spravodajstva a ktorého syn bol podozrivý z trestnej činnosti. Jednoducho chobotnica. Čo chcú od opozície, aby sme mali odpočúvanie, kde minister Kaliňák volá vyšetrovateľke? To je absurdné. Dôkazov je veľmi veľa. Bašternák je veľmi zrozumiteľný príbeh, ale oni ho musia chrániť.

Prečo?

Budú novinárom hovoriť, že s ním nič nemajú, ale verejne mu dávajú odkazy, že pôvodné vyšetrovanie bolo v poriadku a nemá sa čoho báť. Navonok budú robiť invazívne úkony ako minulý týždeň prehliadku jeho priestorov – v čase, keď je štyri roky po spáchaní skutku a tri mesiace po oznámení, že prebieha nové vyšetrovnie. Čo už tam tak asi mohli nájsť? Toto je strašné podceňovanie ľudí. Majú ich za ovce. Myslia si, že zožerú všetko, čo im dajú pod nos. Pri Bašternákovi je evidentné dôvodné podozrenie, že bol spáchaný trestný čin. Už pri dnešnej dôkaznej situácii mu mali vzniesť obvinenie. Keďže stále podniká, je to vplyvný človek, má zázemie asi aj v zahraničí, trúfam si povedať, že sú splnené dôvody aj na väzobné stíhanie. Ak by vyšetrovanie prebiehalo štandardne, tak by mal byť Bašternák vo väzbe. To však nikdy nemôžu dopustiť. Ak by bol vo väzbe a hrozilo by mu dvanásť rokov väzenia, mal by motiváciu rozprávať. Tak by celá vláda skončila veľmi rýchlo. Reálne proti nemu nemôžu zasiahnuť, má toľko informácií, že by ich vedel položiť za tri dni. Z informácií, ktoré mám, je kauza Bašternák len vrchol ľadovca. To, čo sa v tejto krajine deje s nadmernými odpočtami DPH, ako sú v tom zaangažovaní predstavitelia vlády, je až neuveriteľné. Veľmi dobre vedia, že ak by došlo k zmene vlády, tak je reálna pravdepodobnosť, že sa to neskončí len výmenou vlády, ale bude to mať aj trestnoprávnu koncovku.

Tvrdíte, že sa tu nadmerné odpočty DPH vyplácajú protizákonne pod dozorom členov vlády?

Funguje tu organizovaná skupina, ktorá výpalníckym spôsobom profituje v obrovských hodnotách na nadmerných odpočtoch DPH.

Výber daní sa za druhej vlády Roberta Fica výrazne zlepšil a rovnako sa znížil aj počet neoprávnených žiadostí o vyplatenie vratiek DPH.

Situácia sa zlepšila vďaka viacerým opatreniam, napríklad kontrolnému výkazu DPH. To je pravda. Malí a strední si nemôžu dovoliť uhnúť. U veľkých je to však iné. Mám svoje informácie z policajných, aj finančných zložiek, a predtým ako budem mať dôkazy, o tom nechcem hovoriť, ale situácia sa zdá byť tragická. Myslím, že ak by sa zmenila politická situácia, veľa ľudí by bolo ochotných vypovedať, lebo im to prekáža. Viacerí policajti ma oslovujú s tým, že situácia im prekáža, lebo ich ľudia vnímajú ako Kaliňákových poskokov. Oni tak vnímaní byť nechcú.

Ale napríklad člen hliadky, ktorý spísal úradný záznam o tom, ako ho ovplyvňoval nadriadený, keď v roku 2012 riešil priestupok Bašternáka, teraz vypovedal a podľa Kaliňáka sa už na nič nepamätá.

To, čo hovorí minister Kaliňák, je lož a verejne ho vyzývam, aby zverejnil výpoveď policajta, ktorú urobil na inšpekcii. Minister Kaliňák bezočivo znovu klame. Ak mám správne informácie, tak policajt si nepamätal, kedy bol úradný záznam spracovaný, ako bol odoslaný – časové veci. Ale to, že boli ovplyvňovaní a ako, tak to potvrdil vo svojej výpovedi. Veď tam bola konfrontácia. Kaliňák využíva skutočnosť, že má prístup k informáciám, ktoré síce nezverejní, ale len ich prerozpráva a tvrdí, že sa nič nestalo. Ale to tak nie je. Samozrejme, že veliteľ hliadky na inšpekcii potvrdil, že boli ovplyvňovaní.

Policajt svoju výpoveď nemôže zverejniť?

On ju k dispozícii nemá, je svedok. Svedecké výpovede sa k dispozícii nedávajú, ak nejde o prípad Igora Matoviča. Vtedy ju dostal svedok hneď a trestný poriadok nefungoval. Aj to ukazuje, v akej krajine žijeme.

Poslanci Smeru proti vám v rozprave argumentujú, že aj vás vyšetrovali podriadení, keď ste nakúpili na ministerstve drahé Fábie. Ako to bolo?

To vôbec nebolo vyšetrované. Človek, ktorý tento tender robil, bol z ministerstva vyhodený, lebo ho robil spôsobom, akým ho robil za ministra Kaliňáka – spolu sa nakupovali autá aj radary. Keď som sa to dozvedel, tender som dal zrušiť, aby sa to kupovalo osobitne. Ale vyšetrovala sa iná vec, ktorú voči mne otvorila vtedajšia opozícia – že odpočúvam 40 poslancov, čo povedal Igor Štefanov, ktorého vtedy obvinili za nástenkový tender. Samozrejme, že to bola úplná hlúposť, ale vyšetrovala to generálna prokuratúra, nie ministerstvo vnútra. Taký bol vtedy štandard.

A potom vám stále pripomínajú prieskum vašej popularity, ktorý ste si dali urobiť za štátne peniaze ešte ako minister spravodlivosti.

Ten prieskum by bolo dobré vidieť. Samozrejme, že sa týkal aj mojej osoby, ale boli tam zaradené aj iné osoby, napríklad predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín, generálny prokurátor Dobroslav Trnka, a dôvera v ne. Túto kauzu vytiahol Harabin a pripadá mi zvláštne, že to vyťahuje aj pán minister Kaliňák. V takýchto veciach som bol vždy zdržanlivý. Smer mal poradkyňu na marketing a médiá, pani Mižičkovú, a platili jej dosť veľké peniaze. Školenia aj pre ostatných ministrov robila v zasadačke ministerstva vnútra. Nikdy som to nevyťahoval, lebo mi nepripadá dobré vyťahovať všetky hlúposti v politike za každú cenu.

Igor Matovič avizoval, že tento týždeň podáte znovu návrh na odvolanie Roberta Fica. Má to zmysel, keď koalícia chce schôdzu zjavne až v septembri?

Môj názor je, že to zmysel nemá. Konanie schôdze by zrejme znovu protiústavne zablokovali. Nemyslím si, že by sme mali asistovať koalícii v divadle, ktoré chce hrať.

Čo teda budete robiť?

Protesty a budeme zbierať podpisy pod petíciu za odvolanie Kaliňáka.

Aký zmysel majú protesty?

Vytvárajú verejný tlak. Som smutný z toho, ak niekto nazve pokojné protesty, kde sú slušní ľudia, že to je ulica. Neviem, prečo robí Béla Bugár takú nadprácu. Aby sa zapáčil voličom Smeru? Pokojne demonštrujúcich ľudí označili naposledy za ulicu komunisti. A potom Pavol Paška tesne pred tým, ako padol.

Nie ste z počtu ľudí sklamaný?

Nie. Práve naopak. To, že aj v letných mesiacoch, keď sú prázdniny, prídu tisíce ľudí, považujem za znak toho, že občanom táto situácia prekáža.

Tisíc v jednom meste, tisíc v druhom.

Nechcem polemizovať s médiami o počtoch. V Bratislave bolo včera skoro dve tisíc ľudí a bolo to skôr formou happeningu, predtým bolo 5-tisíc. Zdá sa mi, že sú to veľmi dobré počty.

Môžu protesty pretrvať celé leto?

Bola to už štvrtá demonštrácia a sú prázdniny. Chceme ísť aj do iných miest. Ak demonštrácie udržíme, tak v septembri sa to rozbehne ešte vo väčšom počte.

Mnohí vám vyčítali, že je demonštrácia pred Bonaparte, kde býva aj Ficova rodina alebo iní ľudia. Prečo nie ste napríklad pred úradom vlády alebo ministerstvom vnútra?

Celý komplex Bonaparte bol pravdepodobne postavený z daňových podvodov. Nie je to obyčajný byt predsedu vlády, ktorý by zdedil alebo kúpil z legálnych peňazí, ale buď to je byt, ktorý kúpil z nelegálnych peňazí, alebo si ho prenajíma za podozrivých podmienok pod cenu od daňového podvodníka. To je problém. Keby to bola jeho klasická rezidencia, ktorá nemá nič spoločné s jeho daňovým podvodom, považoval by som to za cez čiaru.

Takže – ak by sa vysťahoval, demonštrácia prestane?

Keby sa vysťahoval a keby bol odvolaný minister Kaliňák. Ak by sa iba vysťahoval, tak demonštrácie prestanú iba pred Bonaparte a presunú sa niekam inam. Ak hovoríte o tom, že tam bývajú aj iní ľudia, tak myslíte v Bonaparte, alebo v okolí? Lebo tí, čo sú v okolí, nám držia palce, stoja na balkónoch, pred domami, sú súčasťou demonštrácie a tým to asi neprekáža. Jediné miesto, kde nie je otvorené okno a nikto nie je na balkóne, je Bonaparte.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Fedor Gál na Pohode povedal, že opozícia nepatrí na tribúny, ale mala by v parlamente vecne pracovať. Čo si o tom myslíte?

Prvé, čo mi napadlo, bolo – kto chce psa biť, palicu si nájde. Keď sme v parlamente, tak mnohí hovoria, že je to parlamentný cirkus. Keď demonštrujeme, tak by sme nemali robiť ani to. Ak by sme neboli aktívni, zase by nám všetci vytýkali, že nič nerobíme. Mne sa zdá, že intelektuálne elity tak nemajú radi Sulíka alebo Matoviča, že čokoľvek urobia, tak to skritizujú.

Rozumiete tomu, že ich nemajú radi?

Tomu možno rozumiem, ale nechápem, že niektorí sa viac navážajú do Matoviča a Sulíka ako do kleptomanov z Bonaparte alebo z SNS. O tom sa akože nepatrí hovoriť.

Sulíka kritizujú za hanbu, ktorú robí v zahraničí vyjadreniami o migrantoch alebo EÚ, Matoviča, že nemá štandardnú stranu, program a že by nevedel vládnuť.

Ak si pozriete aj náš spoločný program, tak je objektívne jeden z najlepších. Kto má najlepšieho človeka, ktorý by vedel pomôcť zdravotníctvu? Podľa mňa my – Tibora Hlavatého. Problém je, že keď zvoláme tlačovú besedu a predstavíme náš balík zákonov k zdravotníctvu, médiá povedia, že je to marketing. Ale kauzu zahrajú. Chápem, že sa médiá viac sústreďujú na kauzy, ale potom vytvárajú dojem, že nemáme program. Je to, samozrejme, aj naša chyba, aj preto si myslím, že teraz nastal čas, okrem demonštrácií a kritiky, aj na to, aby sme zostavili tieňovú vládu. Aby sme vytvorili kompaktný odborný celok, ktorý bude alternatívou.

S kým ju chcete zostaviť?

Diskutujeme o tom s SaS.

Nemala by z OĽaNO vzniknúť štandardná politická strana?

Dôležité je, aby v demokracii rozhodovali voliči. Nie som členom OĽaNO, ale registrujem, že Igor Matovič chce urobiť zmenu, aby išlo o otvorenú stranu, ktorá bude mať veľkú členskú základňu. O vedení strany by mali rozhodovať voliči vo voľbách v rámci krúžkov, čo sa mi zdá, že nie je zlý nápad. Podľa mňa aj vo svete sa vývoj posúva ďalej. Prísne štruktúrované strany s tajomníkmi, ktoré vznikali po druhej svetovej vojne, od toho sa už ustupuje.

Kde vidíte seba pred najbližšími voľbami?

Neviem, nezamýšľam sa nad tým. Zatiaľ spolupracujeme s Igorom Matovičom a naša spolupráca je veľmi dobrá. Spolu s SaS je nás 40 poslancov a ľudsky aj odborne je to veľmi silná skupina, čo ma teší. Myslím si, že teraz musíme držať kauzy, ktoré sú dôležité, a komunikovať odborný potenciál vo forme tieňovej vlády.

Viete si predstaviť, že by bol Matovič minister?

Viem. Napríklad na niektorom ekonomickom rezorte. Teraz sa veľa hovorí o tom, že táto vláda je dôležitá pre predsedníctvo, lebo iba ona má vynikajúce kontakty, a je to, samozrejme, hlúposť. Zažil som mnohé predsedníctva, aj krajín, ktoré nemali skoro žiadnu vládu, ako napríklad Belgicko v roku 2010. V pravicovej vláde by boli mnohí ministri kompetentnejší na predsedníctvo, ako sú títo.

Pri poslednej schôdzi o Kaliňákovi na vás Fico osobne zaútočil ako na podržtašku Matovičovi, ktorá sa má pozrieť do zrkadla, aby pochopila, že v politike nebude nikdy úspešná. Ako ste to vnímali?

Myslím, že ich reakcia je takáto aj preto, lebo intuitívne vedia, že to dlho neudržia. Po voľbách som si myslel, že určite vydržia štyri roky, že biznis ich zlepí dohromady a budú fungovať. Teraz už si tým nie som istý. V Smere sú turbulencie, Sieť je rozpadnutá.

Naozaj si myslíte, že sú v Smere turbulencie? V piatok mali predsedníctvo, kde viac kritizovali europoslancov Moniku Flašíkovú-Beňovú a Borisa Zalu, ktorí vyzvali Kaliňáka na odchod, ako samotného Kaliňáka.

V parlamente sa rozprávame aj s poslancami Smeru. Oni vedia, že kauza je neudržateľná, aj keď to asi nepovedia pred Ficom.

Ale správajú sa jednotne a celý poslanecký klub vyslovil Kaliňákovi dôveru.

Zatiaľ. Lebo si potrebujú udržať stranícke funkcie, ale zdá sa mi, že je to len dočasné. Verejný tlak je veľký. Slovenské porekadlo, že strach má veľké oči, platí. Myslím si, že je u nich reálna obava, že nehrajú len o vlastné politické prežitie, ale aj o svoju slobodu. Preto sú takí agresívni a útoční. Ide im o všetko.

Prečo si to myslíte? Lebo Kaliňák kúpil pod cenu podiel vo firme od Bašternáka? To nemusí byť trestný čin.

Ono to funguje vtedy, keď všetky kolieska v súkolí šliapu. Ak jedno vytiahnete, celé sa to rozsype. To môže byť napríklad človek ako Bašternák. Naňho je dôkazov pomerne veľa. Ak začne rozprávať, celé sa to rozsype. Kto bude tá prvá tehlička, ktorá umožní rozpad celého systému, aj trestnoprávnu koncovku, neviem, ale oni to veľmi dobre chápu. Aj preto Bašternáka tak chránia.

Je podľa vás v poriadku, čo spravil Filip Rybanič, ktorého obhajujete?

Otázka je, čo spravil. V tomto okamihu mu vedia preukázať, že sa pozeral na účty a robil si z nich screenshoty. Jeho výsluch, ktorý bol urobený zjavne pod nátlakom, nepovažujem za relevantný.

Myslíte si ako politik, že je v poriadku, čo spravil?

Tým, že ho obhajujem, tak sa k tomu nemôžem vyjadriť, ale niekto povedal, že to bol prejav akéhosi zúfalstva. Máme tu ministra vnútra, ktorého rezort kauzu Bašternák zamietol pod koberec, ktorý sa tvári, že ho videl naposledy pomaly, keď maturoval, nemá s ním žiadne finančné transakcie, a Rybanič zistil, že opak je pravdou, tak konal. Ľudsky to chápem.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie