Denník N

Diabol býva v detailoch a v praxi, na papieri je Žitňanskej protischránkový zákon svetová rarita

Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý v roku 2012 . Foto - TASR
Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý v roku 2012 . Foto – TASR

Prečo štát nepostaví úrad, ktorý sám skontroluje informácie o reálnych vlastníkoch firiem? pýta sa Miroslav Beblavý. Lebo štát nemá na to, aby za rok vybudoval úrad s takou zložitou agendou, odkazuje mu Lucia Žitňanská.

Začiatkom marca budúceho roka, rok po parlamentných voľbách, by malo byť už z veľkej časti jasné, či sa ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd) podarilo splniť sľub, že štát už nebude obchodovať s firmami s utajenými vlastníkmi, respektíve s ich bielymi koňmi.

V novom registri voľne dostupnom na webe by v tom čase už mali byť zavesené profily všetkých väčších firiem obchodujúcich so štátom vrátane ich skutočných vlastníkov a vrátane mien osôb, ktoré za správnosť zápisu ručia.

Ak v ňom budú aj na budúci rok v mnohých prípadoch zjavné nezmysly, ako to je teraz v registri na webe Úradu pre verejné obstarávanie, bude to signál, že majitelia schránkových firiem si aj po prijatí nového zákona veria. Že sú si istí, že ich štát a verejnosť nemá ako donútiť sa k vlastníctvu priznať.

Po novom, teda podľa nového zákona, ktorý sa už pripomienkuje, by totiž malo byť ľahké zjavne klamlivé oznamy o vlastníkoch nahlásiť a súd by mal povinnosť to rýchlo preskúmať.

A ak nájde podvodné zápisy, mali by firmy dostávať pokuty vo výške kompletných ziskov z biznisu so štátom, mali by sa vypovedávať zmluvy a podvodnícke firmy by mali mať na niekoľko rokov zákaz obchodu so štátom.

Ak všetko bude fungovať, ako si tvorcovia zákona predstavujú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie