Denník N

V Maďarsku zakázali fotiť ľudí bez ich súhlasu

Server 444 na absurdnosť zákona poukázal sériou slávnych fotografií s čiernymi páskami cez tváre. Fotografia Roberta Capu. Foto: 444.hu
Server 444 na absurdnosť zákona poukázal sériou slávnych fotografií s čiernymi páskami cez tváre. Fotografia Roberta Capu. Foto: 444.hu

Novela zákona na ochranu súkromia hovorí, že predtým, ako niekoho odfotíte, musíte od neho dostať súhlas. Takýto zákon nemajú nikde, píše portál 444.hu.

Fotografovať pekné domy a roztomilé zvieratká v Maďarsku problém nie je. Ak však odfotíte človeka na ulici, ktorý náhodou vie o čerstvej novele zákona z roku 2013, môže vás zažalovať. Hrozí vám vysoká pokuta za narušenie jeho súkromia. A navyše prídete aj o fotku.

Možno pritom fotíte iba parlament v Budapešti a pri úsilí zmestiť do jednej fotografie kupolu aj pekné schody pri vchode si nevšimnete, že vám do obrazu ktosi vbehol. Alebo ste fotoreportér, ktorý fotí protesty pred budovou vlády a podarí sa vám odfotiť policajta v situácii, keď v rozhorčení sáče novinárov v dave.

Najprv pýtať povolenie

Oba príklady sú vymyslené, ale rovnako vás podľa súčasných maďarských zákonov môžu dohnať až pred súd. Podľa zákona totiž oficiálne nemôžete stlačiť spúšť, skôr ako dostanete povolenie človeka, ktorý bude na fotke.

Ak by sa tento zákon v Maďarsku dostal reálne do povedomia ľudí, médiá by prišli o spontánne zábery a všetky zásady reportážnej fotografie by ostali zničené, hovoria kritici.

Podobný zákon nie je v žiadnej západnej demokracii. Výstraha pritom pre fotografov platí od jari roku 2014, keď prvá verzia zákona získala platnosť a prispela tak k mediálnemu zákonu 2011 a k obmedzeniam, ktorými Orbánova vláda médiá viaže.

Maďarský nezávislý server 444.hu čerstvú novelu ostro kritizuje.

Podľa neho zákon, ktorý sa odvoláva na isté ľudské práva dané ústavou, porušuje iné ústavné práva a je útokom na slobodu slova. V reakcii na súčasnú novelu sarkasticky vyjadruje absurdnosť nových pravidiel aj tým, že sa týka približne piatich miliónov Maďarov, ktorí vlastnia fotoaparáty.

Týmto osobám novinári odporúčajú odteraz fotiť iba veveričky, včeličky, stromy a pekné budovy.

„Takýto zákon neexistuje v žiadnej civilizovanej krajine na celom svete – nie je v Anglicku, v Amerike, na Slovensku a dokonca ani v Rusku,“ upozorňuje 444.hu.

Zvieratá v budapeštianskej ZOO sa môžu fotografovať beztrestne. Foto: TASR
Zvieratá v budapeštianskej ZOO sa môžu fotografovať beztrestne. Foto: TASR

Súkromie nie je chodník

Zákon sa skrýva za šľachetnou myšlienkou ochrany súkromia človeka.

V novele zákona sa slová o ochrane slobodného vyjadrovania nenachádzajú napriek tomu, že v pôvodnej verzii z roku 2013 ešte boli.

„Každý má právo na to, aby ho nechali na pokoji, napríklad keď sa v rodinných kruhoch v mieri špára v nose alebo keď sa nahý hojdá na svojom lustri či z nudy bije svoje deti. Súkromie, všakže,“ píše portál 444.hu.

Ďalej je však otázne, prečo by verejné priestory, ktorých samotný názov vychádza z pojmu „verejnosť“, mali byť považované za súkromie. To by musel každý občan okolo seba nosiť bublinu súkromia aj vtedy, keď povedzme stojí v metre, píše 444.hu.

Ak má dosť rozumu, práve na týchto miestach sa nebude správať ako doma a potom sa možno vyhne aj tomu, aby ho zvyšok verejnosti, ktorej je v tej chvíli súčasťou, pri jeho činnosti fotografoval a súdil.

Navyše, ak povedzme tento človek na niekoho v metre zaútočí, malo by byť povinnosťou verejnosti tento čin nahrať alebo odfotiť.

Maďari, ak sa naozaj prísne riadia zákonmi, v takejto vypätej chvíli začnú uvažovať o tom, či konajú v súlade s absurdnými predpismi.

Robotníci v Manhattane by sa mohli sťažovať na narušenie súkromia v čase obedovej prestávky, ak by žili v súčasnom Maďarsku. Foto: 444.hu
Robotníci v Manhattane by sa mohli sťažovať na narušenie súkromia v čase obedovej prestávky, ak by žili v súčasnom Maďarsku. Foto: 444.hu

Hlavou krúti aj Guardian

Nezmyselný zákon z roku 2013 si všimol aj britský denník Guardian. Na svojom webe zverejnil text, v ktorom sa viacero maďarských novinárov vyjadrilo kriticky. To ešte netušili, ako prísne zákon v budúcnosti znovelizujú.

„Táto regulácia je nonsens a podľa mňa je absolútne nemožné ju zaviesť. Myslím si, že fotografovanie „normálnych“ ľudí sa tým nezmení, ale bude ťažšie fotiť napríklad policajtov,“ povedala pre britský denník maďarská právnička Eszter Bognár.

Fotoreportér Ákos Stiller sa zase pýta, ako má fotiť reportážne fotografie. Či sa napríklad ľudí stojacich pri výklade obchodu má opýtať, či ich môže zachytiť, ešte predtým, ako stlačí spúšť, a riskovať, že odídu, alebo až po zhotovení fotografie.

Druhá možnosť je technicky protizákonná, prvá je zase v rozpore s jeho profesiou.

Je takmer nemožné zákon uplatniť

Zákon je však ťažko realizovateľný. Podľa servera 444.hu je to „najzákernejší a najviac škodný zákon“, no zároveň aj najmenej životaschopný a najmenej dodržateľný v celej Európe.

Najmä preto, že sa týka každého. Teda aj turistov. Budapešť každoročne navštívi množstvo cudzincov, ktorí si fotia pamätihodnosti hlavného mesta. Je nemožné, aby si na fotografiách (nelegálne) neodniesli aj cudzie tváre.

Verejné kamery alebo aj súkromné bezpečnostné kamery podnikov, firiem a obchodov sa však zákonu vymykajú, môžu ľudí vo verejnom priestore fotografovať denne a beztrestne.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie