Denník N

Parlament amnestovaných únosov a sfalšovaných podpisov

Sfalšovanie podpisu predsedu Národnej rady je trestný čin, ale nebuďme naivní, kto by to tu tak asi vyšetril? Zostáva len pamäť voličov.

Autorka je poslankyňou SaS a podpredsedníčkou NR SR

Asi nikto z koalície nečakal, že otvorím schôdzu o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Ani ja nie. Keby ma na to nevyzval Andrej Hrnčiar, ani by mi nenapadlo, že by som opozíciou iniciovanú schôdzu ako opozičná podpredsedníčka mohla viesť. Také niečo sa v parlamente ešte nestalo, aby vedenie schôdze dobrovoľne odovzdali opozičnému podpredsedovi, keď koalícia síce primitívne, ale predsa robí všetko pre obštrukciu schôdze o odvolaní svojho premiéra.

Čo čakali? Že sa ako zástupkyňa opozície zrieknem takejto ponuky? Že nevyužijem medzeru v rokovacom poriadku a v súlade s ním neobídem prezentáciu cez hlasovacie zariadenie? Že si nespočítam podpisy pod prezenčnou listinou, pod ktorú sú podľa rokovacieho poriadku všetci prítomní poslanci povinní podpísať sa? Že zabudnem na to, že som podpredsedníčkou za opozíciu? A že pôjdem proti vlastným? Asi. Inak si neviem vysvetliť ich rozpačité reakcie, úniky do parlamentného salóna a smiešne reči o štátnom prevrate. A už vôbec si neviem vysvetliť zúfalý postup podpredsedu Andreja Hrnčiara, ktorý až po tom, ako som schôdzu otvorila, začal mávať poverením od predsedu parlamentu so sfalšovaným podpisom.

Titulky v novinách hlásali, že ide o dilemu, komu veriť – Hrnčiarovi, či Nicholsonovej. Medzičasom sa ukázalo, že žiadna dilema nie je. Pravdu hovoril od začiatku len jeden podpredseda, druhý falšoval podpis a klamal. Dvaja uznávaní grafológovia (Ľudovít Adamčík a Otília Horňáková) jednoznačne skonštatovali, že podpis Andreja Danka na poverení je podvrh, falzifikát. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar zavádzal nielen poslancov Národnej rady, ale aj verejnosť. A to všetko len pre to, aby ma pranieroval za svoju vlastnú chybu – že mi dobrovoľne a sám odovzdal vedenie schôdze.

Neskôr sa k nemu pridal aj predseda Andrej Danko. Aby kryl Hrnčiara, tvrdil, že podpis je jeho. Dvaja odborníci – grafológovia jednoznačne vyhlásili, že podpis Dankov nie je.

Ak si niečo treba z tohto štvrtka zapamätať, tak je to toto memento – sfalšovanie podpisu predsedu NR SR. Ten parlament totiž už zažil všeličo: od zmareného referenda o vstupe Slovenska do NATO – dielo Gašparoviča a Krajčiho –, amnestie únosu Michala Kováča ml. cez odstavenie Gauliedera, noc dlhých nožov… sfalšovanie podpisu Rafaja na prezenčnej listine a teraz si do neslávneho zoznamu treba pripísať sfalšovanie podpisu predsedu Národnej rady Andreja Danka na verejnej listine.

Ide o trestný čin, ale nebuďme naivní… kto by to tu tak asi vyšetril? Polícia pod vedením Roberta Kaliňáka? Prokuratúra pod vedením Čižnára? Nebodaj by mohli rozhodnúť spravodlivo „nezávislé“ súdy? Poprípade by sme mohli spravodlivý postup očakávať od ústavnoprávneho výboru pod vedením Madeja? Celkom naivne by sme mohli očakávať a nedočkať sa, že tí, čo falšovali a klamali, odstúpia sami, nie? Možno inokedy, v inej krajine.

Zostáva len morálno-etická rovina. Zostáva len pamäť voličov.

Od vraždy Remiáša a amnestovaného únosu prezidentovho syna spred dvadsiatich rokov sme sa v politickom zápase pohli žalostne málo – k falšovaniu podpisu predsedu Národnej rady.

Asi nikto neočakával, že tú schôdzu otvorím. A že celý ten deň nebude o Kaliňákovi, Ficovi a ich Bašternákoch, ale o hlúpych prieťahoch koalície s opozíciou. Ani ja. A nie som tým nadšená a nebolo to mojím cieľom, to mi verte. Oveľa radšej by som hovorila o dôvodoch, pre ktoré Kaliňák už nemôže byť ministrom vnútra a Fico premiérom. To by však najskôr koalícia na čele s jej vedením parlamentu musela umožniť opozícii, aby sa opozíciou iniciované schôdze konali.

P. S.: A to je aj odkaz pre pána Fedora Gála. Viem, za čo som platená. Nie za postávanie pred Bonaparte alebo na námestí SNP. Tak mi, pán Gál, povedzte, ako mám pracovať v parlamente, keď mi koaličný valec bráni pracovať na mojom pracovisku?

Komentáre

Teraz najčítanejšie