Denník N

Útočník z Kodane sa narodil v Dánsku a lákal ho Islamský štát

Fotografia z priemyselnej kamery. REPROFOTO - BBC
Fotografia z priemyselnej kamery. REPROFOTO – BBC

Muž, ktorý spáchal cez víkend najväčší teroristický útok v Dánsku za posledné desaťročia, sa extrémne prejavoval už vo väzení, kde si odpykával trest za bodnutie nožom.

Dánsko je krajina, kde sa útok džihádistov tak trochu očakával už v minulosti. Práve dánske noviny ako prvé pobúrili radikálov, keď v roku 2005 uverejnili zosmiešňujúce karikatúry proroka Mohameda.

Sobotný útok, pri ktorom útočník zastrelil muža – filmového režiséra – v kodanskej kaviarni (automatickou zbraňou vystrelil 40 rán) a strážcu synagógy, bol najväčší teroristický útok v krajine za desaťročia. Obetí v kaviarni mohlo byť viac, pohotovo zareagovala dánska polícia, ktorá diskusiu o slobode slova strážila.

Polícia je presvedčená, že obidva útoky spáchal jeden muž, ktorého neskôr pri prestrelke zabili. Zatkli síce ďalších dvoch ľudí, no tých vinia len z toho, že páchateľovi pomáhali pri úteku pred políciou.

Útočník mal 22 rokov a podľa polície bol ovplyvnený „propagandou Islamského štátu a iných teroristických organizácií“. Aj keď zaň na rozdiel od mnohých európskych džihádistov nebojoval, hoci po tom túžil.

„Nehovoríme o bojovníkovi, ktorý bol v Sýrii či Iraku. Hovoríme o mužovi, ktorý bol polícii známy pre svoje kriminálne aktivity v Dánsku,“ povedal minister zahraničia Martin Lidegaard pre BBC.

Rodený Dán

Polícia identitu páchateľa nepotvrdila, podľa dánskych médií však ide o Omara Abdela Hamida El-Husseína. Ide o Dána, ktorý sa v krajine narodil, jeho rodičia pochádzali z Palestíny. Ako utečenci žili dlho v Jordánsku, kým sa nakoniec usadili v tejto európskej krajine.

Televízia TV2 získala psychologickú správu El-Husseina. Podľa nej o sebe sám tvrdil, že mal šťastné detstvo a dobré vzťahy s rodičmi a mladším bratom. Nepodarilo sa mu zmaturovať, rovnako sa nedostal na vysokú školu.

Spolužiaci ho opisovali ako osamelého muža, ktorý mal rád thajský box. Pri diskusiách vášnivo obhajoval Palestínu v spore s Izraelom. Palestínu nazýval svojím druhým domovom.

Podľa polície mal za sebou viacero trestných činov. Vlastnil nelegálne zbrane, v septembri 2013 bodol nožom muža vo vlaku v Kodani, za čo skončil vo väzení. Prepustili ho len pred pár týždňami. Už vo väzení si dánske úrady všimli jeho extrémne názory. Podľa agentúry Ritzau ich vyjadril najmenej 39-krát.

Inšpirovaný Parížom?

„Nevieme nič povedať o motívoch, ale zvažujeme, že mohli byť inšpirované udalosťami v Paríži,“ povedal šéf dánskej tajnej služby Jens Madsen.

El-Hussein vraždil presne podľa scenára útoku na magazín Charlie Hebdo: najskôr útok na karikaturistu Larsa Vilksa, ktorý nakreslil Mohameda ako psa, potom na žida pred miestnou synagógou. A zastrelili ho policajti.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie