Denník N

Pre Ukrajinu netreba zabúdať na Arktídu, aj tam chcú Rusi

Arktída sa úplne prvýkrát objavila v ruskej vojenskej doktríne. Rusko zatiaľ dodržiava status quo, ale nemusí to vydržať naveky.

V posledných rokoch Arktída získava čoraz viac pozornosti. Narastajúci záujem prejavili okrem štátov takzvanej Arktickej päťky, teda Ruska, Kanady, Nórska, Dánska a USA, aj štáty s Arktídou geograficky nespojené, ako sú napríklad Čína a Japonsko.

V súčasnosti sa v diskusii o Arktíde objavujú tri hlavné trendy. Po prvé, nárast vojenskej prítomnosti Ruska a vplyv ukrajinskej vojny na spoluprácu v Arktickom regióne. Po druhé, ambície arktických štátov rozšíriť svoje územia. Po tretie, vyhliadky na nové oblasti na ťažbu nerastných surovín a otváranie nových námorných trás.

Arktída vo vojenskej doktríne

Prvý trend sa týka ruskej vojenskej prítomnosti v Arktíde. Kým kríza na Ukrajine i naďalej priťahuje pozornosť na ruskú západnú hranicu, politika Moskvy v Arktíde je čoraz asertívnejšia a nie je tajomstvom, že sa Kremeľ pripravuje na väčšiu vojenskú prítomnosť v severských oblastiach.

Je to už takmer osem rokov, odkedy ruská podmorská expedícia umiestnila ruskú vlajku na dno severného pólu, s cieľom deklarovať svoje nároky na toto územie. Hoci išlo skôr o symbolický akt, v ruských médiách prirovnávaný k umiestneniu vlajky na mesiaci, reakcie ostatných arktických štátov neboli rozhodne pozitívne.

Hoci Kremeľ stále zdôrazňuje spoluprácu a mierovú cestu k riešeniu sporov v Arktíde, v oficiálnych dokumentoch narážame na opak. Nová vojenská doktrína z decembra 2014 deklaruje, že “zaistenie národných záujmov Ruskej federácie v Arktíde je jednou z hlavných úloh ozbrojených síl“.

Prvýkrát v histórii Rusko zahrnulo svoje záujmy v Arktíde do vojenskej doktríny. Táto skutočnosť zdôrazňuje strategický význam oblasti pre Rusko. Zvýšenú vojenskú aktivitu na severe potvrdzuje Moskva vojenskými cvičeniami, modernizáciou vojenskej techniky, obnovou starých sovietskych letísk a základní, a v neposlednom rade i plánmi na rozmiestnenie vojenských jednotiek s veľkosťou dvoch brigád a so špeciálnym výcvikom na operácie v arktických podmienkach.

Prvá brigáda bola presunutá do Alakurttie na začiatku tohto roka. Námorná letecká základňa má strategickú pozíciu, pretože sa nachádza 60 kilometrov od fínskych hraníc. Druhá brigáda by mala byť umiestnená za Uralom v jamalsko-neneckej oblasti do konca roku 2016.

Zatiaľ platí status quo

Spolupráca a správanie aktérov medzinárodného bezpečnostného prostredia v jednom regióne sa, pochopiteľne, nedá oddeliť od ďalších regiónov. Ukrajinská vojna sa podpísala i na spolupráci v Arktíde, kde niektoré štáty v niekoľkých oblastiach prerušili spoluprácu s Ruskom.

Treba zdôrazniť, že všetky zostávajúce arktické štáty sú členmi NATO a preto sa Rusko snaží vyvarovať úplnej izolácie, ktorá by preň mala katastrofálne následky. Na rozdiel od Ukrajiny alebo Gruzínska, Arktída je doposiaľ jediným strategicky dôležitým regiónom, kde Rusko neporušilo status quo a medzinárodne uznávané hranice.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie