Denník N

Dôkazy existujú, len ich treba nájsť

Foto - TASR
Foto – TASR

Príbeh Vladimíra Mečiara dokazuje užitočnosť ÚPN, ale odhaľuje aj jeho chyby.

Ak náhodou niekomu nie je zrejmé, prečo Ústav pamäti národa stále nemá vlastnú budovu, prečo kdesi v pozadí existuje trvalá hrozba, že ho niektorá z menej osvietených garnitúr pre údajnú „nadbytočnosť“ zruší, prečo je také dôležité, koho si ten ktorý parlament (prezident, vláda) vyberie do správnej rady ústavu, príbeh vyšetrovacieho spisu Vladimíra Mečiara nech je mu odpoveďou.

V archíve ústavu totiž musí byť viac materiálov s informáciami, ktoré sú pre kohosi veľmi nepohodlné. A nie vždy musí ísť o kedysi nebezpečného politika na dôchodku.

Ak náhodou niekomu inému nie je zrejmé, prečo Ústav pamäti národa aj napriek veľkému archívu a svojej nespornej užitočnosti, ktorú nespochybní ani množstvo chýb, nedokáže zo zverených dokumentov vytlačiť viac, aj tu výborne poslúžia práve odkrývané detaily zo života trojnásobného premiéra Mečiara. Kým sme sa o jeho spis nezačali zaujímať my, v ÚPN ani len netušili, že u nich čosi také zaujímavé vôbec leží.

Môže to signalizovať množstvo vážnych problémov a nedostatkov od nedostatočného rozpočtu, ktorý môže za to, že obmedzený počet výskumníkov nemá šancu spisy poctivo skúmať a triediť, až po zlé riadenie a neporiadok. Nevieme, čo z toho je pravda, ale takýto stav len zvyšuje riziko, že sa historické dokumenty budú bez stopy strácať aj v budúcnosti. Čo bol, mimochodom, veľmi pravdepodobne cieľ niektorých obštrukcií, ktorým ústav v minulosti čelil.

Ústav pamäti národa vznikol na skúmanie dvoch totalít, ktoré sa Slovenskom prehnali v minulom storočí. Vďaka zhode šťastných náhod sa však ukazuje, že môže rovnako dobre poslúžiť aj pri skúmaní menej vzdialenej minulosti. Chce to len mať lepší prehľad o tom, čo všetko sa v ňom skrýva.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie