Denník N

O pánovi sveta vieme všetko, o šéfovi SIS nič

Robert Fico a nový šéf SIS. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico a nový šéf SIS. Foto N – Tomáš Benedikovič

Utajovanie informácií o novom riaditeľovi SIS ničomu nepomôže a mnohému môže uškodiť.

Riaditeľ českej BIS má prezývku Špalík. V úrade je už 13 rokov a dosť sa o ňom vedelo, už keď doň nastúpil. Šéf Mossadu beháva maratóny, dokonale ovláda tri jazyky a najvyššiu funkciu dostal po troch desaťročiach práce v tajnej službe.

Len životopis riaditeľa CIA na Wikipedii je dosť dlhý na to, aby ste pri ňom vypili dve kávy. Nehovoriac o množstve iných zdrojov, z ktorých sa o Johnovi Brennanovi dozviete ešte omnoho viac.

Jiřího Langa z Česka teraz nechajme bokom. Jeho vplyv za hranicami vlastnej krajiny je pravdepodobne len o čosi menej bezvýznamný než u jeho nového slovenského kolegu. Pri Yossim Cohenovi z Mossadu sa zas celkom prirodzene nikdy nedozvieme podrobnosti z jeho tajných operácií.

Prečo však o čerstvom riaditeľovi SIS Antonovi Šafárikovi vieme len to, že je čudný, kým pri chlapíkovi, ktorý podľa konšpiračných teórií riadi celý svet, pomaly poznáme aj veľkosť jeho spodnej bielizne?

Aký typ uvažovania vedie Roberta Fica a vôbec takmer celú slovenskú politiku k presvedčeniu, že práve my sme krajina, v ktorej tajné služby majú žiť až v takom utajení, že o ich riaditeľoch sa verejnosť nesmie de facto nič dozvedieť?

Keby aspoň zaznel pokus o vysvetlenie dlhší než jedna veta. Namiesto neho sme počuli len „tak to má byť“. A prečo? Anton Šafárik na rozdiel od mnohých iných kolegov zo sveta za sebou nemá (iba že by mal, nevieme) minulosť tajného agenta. Odpadá teda riziko, že otvorenejším informovaním o ňom SIS ohrozí svoje operácie.

Zostáva tak len jedna povinnosť – presvedčiť verejnosť, že osoba na čele tajnej služby za sebou nemá pochybnú minulosť. Je totiž záhada, ako by mohlo ohroziť budúcu prácu SIS či jeho osobnú bezpečnosť poctivé informovanie napríklad o Šafárikovom podnikaní. Samozrejme, za predpokladu, že bolo čestné.

Prax u nás je však taká, že sa zatĺkajú aj zbytočnosti. Výsledný dojem je potom nasledovný: organizácii, ktorá v minulosti uniesla vlastného občana, a neskôr prispela k ututlaniu Gorily, velí človek, ktorého minulosť ututlávajú od prvého dňa vo funkcii.

Slovenská tajná služba svet nezachráni. A takýmto prístupom k verejnosti nezachráni ani svoje biedne renomé. Práve naopak.

Komentáre

Teraz najčítanejšie