Denník N

Putin prichádza do Budapešti, chystá sa podpis o dodávkach plynu

Orbán so svojím vzorom Putinom. Foto – TASR/AP
Orbán so svojím vzorom Putinom. Foto – TASR/AP

Ruský prezident položí veniec aj na hrob vojakov, ktorí potlačili maďarskú revolúciu v roku 1956.

Po nemeckej kancelárke Angele Merkelovej pricestuje v utorok do Budapešti aj ruský prezident Vladimir Putin. Jeho návšteva už vopred vyvoláva spory.

Kritikom prekáža, že vláda Viktora Orbána sa takto demonštratívne hlási k Moskve počas bojov na Ukrajine, a obávajú sa nových zmlúv, ktoré má Orbán s Putinom podpísať.

Médiá predpokladajú napríklad novú dlhodobú dohodu o dodávkach ruského plynu, ktorá by v Maďarsku na ďalšie desaťročia zaistila výsadné postavenie firme Gazprom.

Jedna z demonštrácií proti Putinovej návšteve s asi dvojtisícovou účasťou sa konala už dnes večer.

Protestný pochod pod heslom Putin: net! Európa: áno! sa vydal symbolicky od budapeštianskej Východnej stanice k Západnej stanici.

Demonštráciu zorganizovalo hnutie Humán Platform na Facebooku, kde organizátori uviedli, že v uplynulých rokoch sa politika premiéra Viktora Orbána stále viac približovala k Putinovej politike, čím sa Maďarsko čoraz viac vzďaľuje od Európy.

Orbán sa podľa nich snaží nanútiť Maďarsku východné smerovanie.

Doprava v centre Budapešti bude v utorok ochromená, polícia sa snaží vytesniť na okraj ďalšie plánované protiputinovské protesty. Zahraniční aj domáci novinári sa sťažujú, že ich vylúčili z väčšiny akcií.

Dôležitou súčasťou programu ruského prezidenta bude kladenie vencov na cintoríne sovietskych vojakov, ktorý pred dvomi rokmi z ruských peňazí dôkladne zrekonštruovali.

Počas opráv sa však neobnovili len hroby vojakov padlých počas druhej svetovej vojny, ale aj tých, ktorí zomreli pri násilnom potlačení protikomunistického povstania v roku 1956.

A to vrátane nápisov označujúcich povstanie za kontrarevolúciu, píšu internetové noviny Index.hu.

K tradícii povstania z roku 1956 sa pritom Putinov hostiteľ Orbán často hlási.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie