Denník N

Egypt chce, aby Líbyu riešil aj Západ. Tomu sa veľmi nechce

Egypt podnikol nálety na Islamský štát v Egypte. Foto - AP
Egypt podnikol nálety na Islamský štát v Egypte. Foto – AP

Líbya podľa Západu potrebuje predovšetkým politické riešenie, vytvorenie vojenskej koalície proti Islamskému štátu v krajine nie je veľmi reálne.

Egyptský prezident Abdal Fatah Sísí  tvrdí, že pomery v Líbyi, kde sa rozťahuje Islamský štát a tamojšia vláda mu nie je schopná čeliť, priamo ohrozujú aj Európu.

Volá po medzinárodnej intervencii. Na zásah v Líbyi však nie je vôľa.

Taliani majú Islamský štát za dverami

Sísí sa nemýli, keď hovorí, že chaotická Líbya s de facto dvomi vládami a dvomi premiérmi je pre Európu hrozbou.

Cíti to hlavne Taliansko, ktoré je Líbyi najbližšie a je cieľovou destináciou utečencov zhromažďujúcich sa na líbyjskom pobreží. Jeho minister vnútra Angelino Alfano povedal, že Taliani majú kvôli Líbyi Islamský štát za dverami. Spomenul tiež možnú intervenciu NATO.

To však nebude také ľahké. Hoci Európa a všeobecne Západ si uvedomujú nebezpečenstvo, ktoré predstavuje nevyriešenie politickej a bezpečnostnej krízy na severe Afriky, veľa s tým nerobia. Hovoria, že Líbya potrebuje predovšetkým politické riešenie: dohodu medzi znepriatelenými frakciami zhodujúcimi sa akurát tak na tom, že Islamský štát je zlo.

Málokto verí tomu, že proti Islamskému štátu v Líbyi sa vytvorí nejaká vojenská koalícia podobná tej, čo bojuje v Sýrii a Iraku.

Americký profesor Bill Quandt týždenníku Time povedal, že si nevie predstaviť západnú intervenciu v Líbyi. „Každý deň útočíme na ciele Islamského štátu v Sýrii a Iraku a je ťažké povedať, či to niečo rieši,“ vysvetlil s tým, že Líbya má aj trochu iné postavenie z geostrategického hľadiska ako Sýria či Irak.

Chcú vtiahnuť Európu do konfliktu?

Egypt, ktorý neváhal promptne vojensky zareagovať, keď Islamský štát popravil 21 egyptských koptských kresťanov, nemá podľa expertov veľkú nádej, že sa mu podarí získať spojencov.

Aj samotní Egypťania si uvedomujú, že rýchly vojenský zásah u susedov neprinesie dlhodobé riešenie ani nezastaví postup islamistov.

Preto lobujú v OSN, aby sa prijali opatrenia na riešenie situácie v Líbyi. Tam však môže vzniknúť len diplomatická iniciatíva.

Viacero odborníkov upozornilo na to, že zavraždenie kresťanov nebolo ani tak namierené proti Egyptu ako proti Európe. V brutálnom videu sa nespomína vlasť popravených, ale Rím ako symbol kresťanstva.

Denník Los Angeles Times napísal, že by sa dalo vnímať tak, že islamisti sa pokúšajú Európu vtiahnuť do konfliktu v Líbyi.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie