Denník N

Ženy okolo nás menštruujú, netvárme sa, že o tom nevieme

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Priemerná žena v živote krváca takmer 6 rokov. To je dosť dlhé obdobie na to, aby sme sa za menštruáciu prestali hanbiť a začali o nej otvorene hovoriť.

Doteraz sa pamätám na tú úzkosť, keď mi ako čerstvej gymnazistke po ceste na toaletu z vrecka vypadol tampón a okoloidúci sa okamžite začali smiať. Myslela som, že už nikdy ma nebudú brať vážne a budú na mňa ukazovať prstom. Pamätám si, ako som zo školy občas odchádzala v predklone, lebo ma trápili silné menštruačné bolesti. Pri zvedavých otázkach, čo mi je, som sa vyhovárala na pokazený žalúdok. Priznať menštruáciu mi ani nenapadlo.

A to sme doma pritom z intímnych tém nikdy nerobili tabu.

S menštruáciou sa mi najčastejšie spájal pocit hanby. Žiadne reči o tom, že by to mala byť oslava mojej plodnosti, ma vtedy nepresvedčili o opaku.

Keď som kamarátke povedala, o čom budem písať ďalší článok, okamžite si spomenula na to, ako si doma natrhávala okraje obalu vložiek, aby potom na školskej toalete nešuchotala. Najväčším umením pritom bolo odlepiť vložku od nohavičiek tak potichu, aby to nepostrehla ani spolužiačka vo vedľajšej kabínke.

Napriek tomu, že mnohé dievčatá majú na menštruáciu veľmi podobné spomienky, zdá sa, že vo svete sa mlčanie o tejto téme pomaly končí. Americké National Public Radio označilo rok 2015 za „Rok menštruácie“. Magazín Cosmopolitan o ňom zasa hovorí ako o roku, keď sa o menštruácii začalo verejne hovoriť. Stalo sa totiž niekoľko udalostí, ktoré menštruáciu preniesli z toalety na stránky prestížnych časopisov.

Časopis Newsweek vyšiel v apríli 2016 s tampónom na obálke.
Časopis Newsweek vyšiel v apríli 2016 s tampónom na obálke.

Čistá krv a špinavá krv

Priemerná žena prežije počas života viac ako 400 menštruácií. Krváca teda približne 2 000 dní, čo je dovedna takmer šesť rokov. O menštruácii však aj tak stále veľa nevieme a nehovoríme. A ak sa predsa odhodláme, používame skôr metaforický jazyk.

Každý mesiac mávame mesiačiky, slniečka, „to“, sviatky, splátky, menzes, krámy, jahody, hovoríme, že sme ranené, krvácame, že k nám prišla teta z Ameriky, teta z Ruska, alebo rovno Červená armáda. Vedeli ste, že na obale vložiek a tampónov zvyčajne nenájdete slovo menštruácia? Je to podobný nezmysel, ako keď vám v reklame nechcú ukázať skutočnú farbu menštruačnej tekutiny a používajú miesto nej svetlomodrý roztok.

Minulý rok sa našlo niekoľko žien, ktoré svetu ukázali menštruáciu bez zatajovania názvu alebo farby. Umelkyňa Rupi Kaur v marci 2015 na svojom Instagrame uverejnila fotografiu s krvavým fľakom na nohaviciach a posteli. Takmer okamžite Instagram túto fotografiu stiahol. Uverejnila ju preto znova, aj s vysvetlením, že obrázok je súčasťou jej projektu o menštruácii. Instagramu vyčítala, že mu prekáža malý krvavý fľak, ale jeho stránky sú pritom zaplnené množstvom fotografií, na ktorých sú často neplnoleté ženy zobrazované ako sexuálne objekty. Prsia v miniatúrnych plavkách sú v poriadku, ale dojčiaca matka a menštruujúca žena nie? pýtali sa fanúšikovia umelkyne.

Instagram sa jej ospravedlnil, tvrdil, že fotografiu zmazal omylom. Ak sa s aktivitou pri mazaní pomýlil, tak dvakrát.

A post shared by rupi kaur (@rupikaur_) on

Hneď nato sa v médiách objavila informácia o muzikantke Kiran Gandhi, ktorá zabehla londýnsky maratón počas menštruácie, ale bez akejkoľvek vložky alebo tampónu. Do cieľa dobiehala s krvavou škvrnou na nohaviciach. „Nemôžete predsa maratónskeho bežca nútiť, aby pohodlie publika uprednostnil pred tým svojím,“ vysvetľovala potom na svojom blogu Gandhi. „Keď som utekala, premýšľala som nad tým, ako sa ženy aj muži úspešne naučili predstierať, že menštruácia neexistuje. Normou sa stalo hanbiť sa za ňu.“

Diana Fabiánová v roku 2009 nakrútila film o menštruácii s názvom Mesiac v nás. Mala ho predstaviť aj na americkom trhu, ale vo verejnoprávnej televízii jej ho nedovolili odvysielať z viacerých dôvodov. Jedným z nich bola scéna, v ktorej sa dve nórske umelkyne prechádzali po ulici so zakrvavenými nohavicami. Bol to ich protest voči tomu, ako je menštruácia prezentovaná médiami.Iróniou je, že práve pre túto scénu film skutočne cenzurovali. Povedali mi, že to je iná krv, špinavá, a tú krv na obrazovke ukázať nemôžu,“ spomína Fabiánová.

Andy Kraus, ktorý napísal scenáre k viacerým televíznym seriálom, si spomína, že v seriáli Panelák raz tému prvej menštruácie načali. „Snažili sme sa ju netabuizovať. Ak by sme však chceli ísť aj do obrazových detailov, obávam sa, že by sme museli ukázať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie