Denník N

Vedci vyvinuli podvodný mikroskop, pozorovali „bozkávajúce sa“ koraly (+ video)

Jav podobný bozkávaniu, ale aj boj medzi rôznymi druhmi koralov. To všetko je možné pozorovať zblízka na morskom dne vďaka novému podvodnému mikroskopu. Foto – Scrippsov inštitút oceánografie, UC San Diego
Jav podobný bozkávaniu, ale aj boj medzi rôznymi druhmi koralov. To všetko je možné pozorovať zblízka na morskom dne vďaka novému podvodnému mikroskopu. Foto – Scrippsov inštitút oceánografie, UC San Diego

„Koralie vojny“, „bozkávanie sa“ koralov, ale aj výskum blednutia koralových útesov. To všetko môžeme pozorovať vďaka novému podvodnému mikroskopu.

Pomerne veľké množstvo dôležitých biologických procesov prebieha v moriach a oceánoch na mikroskopickej škále.

Napríklad dynamika koralových útesov, fotosyntéza vo fytoplanktóne blízko pri hladine alebo mineralizácia morského dna činnosťou mikroorganizmov.

Štúdium týchto procesov v laboratórnych podmienkach je veľmi zložité až nemožné. Odobratím vzorky z koralu na jeho podrobné štúdium dôjde k výraznému poškodeniu pôvodného koralového útesu. Takáto vzorka neposkytuje úplnú informáciu, pretože sa už nenachádza vo svojom prirodzenom a vysoko komplexnom prostredí.

Na prekonanie týchto problémov bolo potrebné vyvinúť metódu, ktorá by umožňovala pozorovanie vzoriek pod vodou v reálnom čase a bez poškodenia.

To sa podarilo skupine amerických a izraelských vedcov na čele s Julesom Jaffom. Zostrojili podvodný mikroskop, ktorý poskytuje 3D záznam morského dna v reálnom čase a bez poškodenia pozorovaných organizmov.

O svojich zisteniach informovali v časopise Nature Communications.

3D podvodná mikroskopia

„Procesy prebiehajúce na mikroskopickej škále významne ovplyvňujú morské ekosystémy, ako napríklad koralové útesy a kelpové lesy (morská tráva). Vďaka komplexnej a dynamickej povahe oceánov sa dá najviac informácií získať štúdiom týchto procesov v ich prirodzenom prostredí, no je to zložité,“ napísali autori v abstrakte štúdie.

Vyvinuli technológiu BUM (z angličtiny Benthic Underwater Microscope) – pozostáva z podvodného počítača s rozhraním potrebným na potápanie a z mikroskopickej jednotky s rozlíšením takmer jedného mikrometra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie