Denník N

Lubomíra Štrougala chcú v Česku obviniť zo smrti ľudí, ktorí zomreli na drôtoch železnej opony

Českí vyšetrovatelia čakajú na posudok, na základe ktorého by mohli obviniť komunistického ministra vnútra a bývalého premiéra Lubomíra Štrougala. Foto - archív TASR
Českí vyšetrovatelia čakajú na posudok, na základe ktorého by mohli obviniť komunistického ministra vnútra a bývalého premiéra Lubomíra Štrougala. Foto – archív TASR

Usvedčiť ho chcú pomocou znaleckého posudku, ktorý rieši, či drôty vyhovovali vtedajším technickým normám.

Bývalému komunistickému premiérovi a ministrovi vnútra Lubomírovi Štrougalovi v Česku hrozí, že ho obvinia zo zneužitia právomoci a všeobecného ohrozenia. V prípade odsúdenia dnes 90-ročnému Štrougalovi hrozí desaťročné väzenie.

Usvedčiť by ho pomohol unikátny znalecký posudok z odboru elektrotechniky, na ktorý vyšetrovatelia čakajú. Informuje český server idnes.cz.

V rokoch, keď bol Štrougal ministrom vnútra, zomierali na elektrických drôtoch železnej opony ľudia, ktorí chceli utiecť na Západ. Český Úrad na vyšetrovanie zločinov komunizmu zbiera dôkazy, ktoré by umožnili Štrougala obviniť.

Posudok, na ktorý čakajú a mohol by byť hotový do konca marca, rieši otázku, či drôty vyhovovali vtedajším technickým normám.

Štrougal bol ministrom vnútra v rokoch 1961 – 1965, keď na začiatku roka 1965 nechal elektrinu v zariadeniach vypnúť, pretože ich prevádzka bola drahá a po uvoľnení politického tlaku sa počet útekov na Západ znížil.

Železná opona sa ťahala popri hraniciach východného bloku so Západom. Stavať ju začali po vojne, ale plne funkčná sa stala v rokoch 1952 – 53. Na Slovensku sa ťahala popri hranici s Rakúskom pri rieke Morava.

Mala niekoľko vrstiev. Prvý plot z ostnatého drôtu bol vysoký asi dva metre, za ním nasledoval 2,5 metra vysoký plot, ktorý bol nabitý elektrinou s napätím tri- až šesťtisíc voltov, tretí plot bol nižší, mal zabrániť zveri, aby sa dostala k tomu elektrickému.

Za posledným plotom bol ešte rozoraný a uhrabaný pás pôdy, kde by pohraničná stráž ihneď vedela zistiť, že tadiaľ prešiel narušiteľ. Na niektorých miestach boli nastražené aj míny, neskôr naťahané drôty, pri dotyku ktorých vystrelila svetlica.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie