Denník N

Peter Breiner skomponoval nanokoncert pre mandolínu

Celý sólový part koncertu na jednu fotku obvykle nezmestíte. Foto – Avi Avital
Celý sólový part koncertu na jednu fotku obvykle nezmestíte. Foto – Avi Avital

Z niekoľkých dôvodov je to unikátne dielo.

Kedy ste naposledy zažili premiéru koncertu klasickej hudby popoludní? A kedy sa ten koncert uvádzal postupne? A poznáte klasickú skladbu, ktorá celá trvá len 75 sekúnd?

Pôsobí to ako nejaký pokus o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. K nemu možno napokon aj dôjde, pretože v dejinách hudby nenájdete kratší koncert. Existujú koncerty pre sólové nástroje a orchestre, ktoré majú menej častí (spravidla tri), ale všetky trvajú niekoľkonásobne dlhšie, aby mal skladateľ dosť času vybudovať atmosféru a hudobníci mohli predviesť svoju virtuozitu.

V tomto prípade ide o niečo iné. Odlišnosť sa začína už tým, že za týmto zážitkom netreba ísť do klasickej koncertnej sály. Všetko sa odohráva na internete. Teda presnejšie povedané na sociálnych sieťach.

InstaConcerto

Najskôr na svojom facebookovom profile Peter Breiner oznámil, že v pondelok 18. júla bude mať premiéru Koncertu pre mandolínu. Hneď však dodal, že je to niečo iné, než si predstavujeme a že vidieť to môžu úplne všetci. Každý deň jednu časť, vždy o šiestej hodine (stredoeurópskeho času), exkluzívne iba na instagramovom účte mladého virtuózneho hráča na mandolínu Aviho Avitala. Takto znie Overtúra:

A takto druhá časť s názvom Aria:

„Začali sme zábavnou debatou v newyorskej kaviarni a vzniklo z toho niečo hlbšie na tému sociálnych médií, udržania pozornosti a klasickej hudby. Výsledkom je InstaConcerto: päťčasťový koncert, v ktorom každá časť trvá päťnásť sekúnd. Nahral ho Avi so súborom Kremerata Baltica,“ vysvetlil skladateľ.

Aby bolo jasné kto je kto. Petra Breinera asi slovenským čitateľom predstavovať netreba. Avi Avital je izraelský muzikant žijúci v Nemecku, ktorý už má za sebou niekoľko úspechov vrátane hrania s Berlínskymi filharmonikmi, nomináciu na Grammy aj niekoľko iných cien. A Kremerata Baltica je komorný súbor, ktorý v roku 1997 založil svetoznámy huslista Gidon Kremer. Striedajú sa v ňom talentovaní mladí muzikanti z Pobaltských krajín, ktorí cestujú po svete a vďaka zvučnosti mena svojho lídra spolupracujú s áčkovými sólistami aj dirigentami.

Držia sa klasickej hranice

Pred dvomi týždňami odohral Avital so súborom Kremerata Baltica tri koncerty v Nemecku. Hrali skladby Bacha a Bartóka upravené pre mandolínu aj diela súčasných autorov. Spoluprácu si natiahli o nezvyčajný projekt, pre ktorý napísal hudbu Peter Breiner.

V podstate ide o päť premiér v jednej. Do piatka postupne mandolinista na svojom instagramovom účte zverejní celú skladbu InstaConcerto. Prečo má každá jej časť práve 15 sekúnd? To bol totiž dlho limit pre maximálnu dĺžku videa, ktoré povoľoval svojim užívateľom Instagram.

„Naším cieľom je vyvolať otázky tako o umeleckej hodnote kompozície v rámci časového obmedzenia aj o vzťahu mojej generácie ku klasike,“ hovorí interpret, ktorý je ročník 1978.

Aktuálny limit pre dĺžku nahrávaných videí na Instagram už je minúta, no muzikanti sa rozhodli držať pôvodnej klasickej hranice 15 sekúnd. Bola pre nich rovnakou výzvou ako 140-znakový limit, ktorý na jeden status dáva ďalšia sociálna sieť Twitter. S tým zase experimentujú spisovatelia. V roku 2012 The Guardian vyzval 21 autorov, aby napísal poviedky v twitterovom formáte, autor Atlasu mrakov David Mitchell zase predvlani postupne zverejňoval poviedku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie