Denník N

Slušné správanie v politike chýba

Dvaja podpredsedovia parlamentu – Andrej Hrnčiar a Lucia Nicholsonová. Foto – TASR
Dvaja podpredsedovia parlamentu – Andrej Hrnčiar a Lucia Nicholsonová. Foto – TASR

Hľadá sa vinník, ktorý by mal niesť zodpovednosť za nárast frustrácie a extrémizmu na Slovensku. Treba si priznať si, že sme to jednoducho aj my – politici zo strán, ktoré sa rady označujú pojmom „štandardné“.

Autorka je poslankyňou Európskeho parlamentu za Smer-SD

Správanie ľudí v rámci spoločnosti je do veľkej miery odrazom správania politikov. Mnohí z nás, ktorí sa uchádzajú o dôveru verejnosti, bohužiaľ, nie sú schopní slušného správania ani k sebe navzájom, a už vôbec nie smerom navonok. Argument, že všetci sme len ľudia a každému sa môže niečo „pritrafiť“, beriem. No stačí si len spomenúť na primitívne močenie z terasy, vulgárne nadávanie policajtke, ktorá si len dôsledne robila svoju prácu, strkanie do expremiérky s tým, aby „nezavadzala“, či na podozrenia týkajúce sa týrania manželky bývalým poslancom. Každému musí byť jasné, že sme sa naozaj veľakrát ocitli ďaleko „za čiarou“.

Ako politici nepriamo vstupujeme do života ľudí. Podieľame sa na formovaní nálad v spoločnosti, interpretujeme jednotlivé situácie, ktoré ju ovplyvňujú. To všetko, samozrejme, za asistencie médií. Prekvapenie z marcového volebného výsledku dodnes nasleduje akýsi lov na čarodejnice. Hľadá sa vinník, ktorý by mal niesť zodpovednosť za nárast frustrácie a extrémizmu na Slovensku. Namiesto neproduktívnych koalično-opozičných prekáračiek, ktoré slúžia len na zvyšovanie obratu bulvárnych plátkov, by sme sa však mali otvorene pozrieť do zrkadla. Priznať si, že sme to jednoducho aj my – politici zo strán, ktoré sa rady označujú pojmom „štandardné“.

Zvaľovať popularitu extrémistov u mladých ľudí na stav slovenského školstva je krátkozraké. Za to, kde sa dnes nachádza, totiž opäť raz v najväčšej miere zodpovedajú najmä tí, ktorí ho riadili. Záplava informácií, ktorými sme každodenne doslova zasypaní, si vyžaduje patričnú schopnosť ich spracovania. Pomôcť ľuďom naučiť sa ich filtrovať, kriticky myslieť, oddeľovať pravdu od lží a demagógie, môžeme svojím konaním práve aj my politici. Naším správaním ich vieme presvedčiť, že sú to práve demokratické inštitúcie, ktoré majú zmysel, keď správne fungujú.

Bohužiaľ, mnohí z nás sú nepoučiteľní a stále sa radi nechávajú zlákať vidinou lacného populizmu. Odmietajú si uvedomiť, že rôzne podivné zoskupenia nachádzajúce sa a momentálne silnejúce v parlamente tam vyniesla práve vlna nášho strašenia a hystérie týkajúca sa niektorých spoločných európskych problémov, ale aj neproduktívne hašterenie sa. Platí to pritom pre všetkých bez ohľadu na politickú príslušnosť.

Stačí sa pozrieť na cirkus v dnešnej Národnej rade SR. Namiesto návrhov na riešenie problémov ľudí tu máme podozrenia z falšovania podpisu predsedu či podpredsedníčku, ktorá je pre zviditeľnenie seba a svojej strany ochotná vedome zásadným spôsobom porušovať pravidlá rokovacieho poriadku. Demonštrácie a protesty (okrem zvrátených fašistických pochodov) sú výdobytkom demokratickej spoločnosti a nikto by ich nemal spochybňovať. Ľudia nimi môžu jednoznačne ukázať svoju nespokojnosť. Takéto podujatia však patria na námestia či iné verejné priestranstvá. Nie pred obydlia politikov, v ktorých okrem nich bývajú aj iní ľudia a tí s politikou nemajú väčšinou nič spoločné.

Zastavme preto zvrhávanie sa politiky na divadelné predstavenie niekoľkých postavičiek súťažiacich v prepieraní svojho života v bulváre. Vysvetľujme, prečo je dôležitá tolerancia a rešpekt k odlišnostiam. Nevzdávajme sa toho, aby sme sa svojím konaním snažili pozitívne vplývať na ľudí pri ich rozhodnutiach, úvahách a konaní. Slušné správanie je dôležitou súčasťou zodpovednej politiky. Momentálne v nej, bohužiaľ, chýba.

Teraz najčítanejšie