Denník N

Žembová v kampani KDH obišla zákon: Peniaze som získala od dobrých ľudí

Foto – TASR
Foto – TASR

Nataša Žembová ešte ako kandidátka za KDH zatajila darcov, ktorí jej prispeli na predvolebnú kampaň 15-tisíc eurami. Zákon síce neporušila, no obišla ho – podobne ako iné strany.

Zákon, ktorý mal odkryť financovanie predvolebných kampaní, je deravý. Po kotlebovcoch ho obišla aj kandidátka KDH a bývalá hovorkyňa Nataša Žembová.

Na transparentný účet strany poslala 15-tisíc eur, ktoré jej nepatrili, povedala v rozhovore pre Nový Čas. „Peniaze som získala od dobrých ľudí, priateľov. Nechcú byť menovaní, ale z KDH to nebol nikto. A už vôbec nie Figeľ. Takže som tie peniaze získala legálne, darom.“

Zákon neporušila

Právnik Transparency International Pavel Nechala tvrdí, že to nie je postihnuteľné, no Žembová, na kandidátke KDH mala číslo 100, zákon obišla. Myslí si to aj právnička spolupracujúca s Via Iuris Eva Kovačechová, ktorá bola v komisii na sledovanie kampaní.

„Zákon to umožňuje, ale je to obchádzanie. Ide to proti duchu zákona pri zverejňovaní osôb, ktoré prispievajú na kampaň.“ Cieľ zákona podľa Kovačechovej je, aby bolo zrejmé, odkiaľ má strana peniaze na kampaň. „Nie, že niekto vyzbiera peniaze, pod svojím menom ich tam vloží a zakryje ich.“

Zatiaľ bez zmien

Prípad poukazuje na slabé miesta zákona. „Ministerstvo vnútra by malo analyzovať, ako sa zákon v posledných voľbách osvedčil,“ hovorí Nechala.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že zákon upravia, až keď vyhodnotia poznatky z praxe. Teraz to považujú za predčasné. Pri kontrole záverečnej správy KDH aj transparentného účtu nezistili žiadne nedostatky okrem dvoch vkladov, dovedna však šlo len o 200 eur.

Žembová prispela na účet KDH takmer 20-tisíc eurami, z toho minimálne 15-tisíc eur na svoju kampaň získala cez skrytých darcov. Žembovú sme sa pokúsili kontaktovať, no nepodarilo sa nám s ňou spojiť. Z politiky už odišla a pracuje ako sestrička v Šali.  

Bývalý šéf KDH Ján Figeľ hovorí, že mali viac kandidátov, ktorí platili za svoju kampaň. Tvrdí, že nevedel, odkiaľ mala peniaze, no boli použité podľa zákona.

Nedostatkov je veľa

„Zákon neanalyzuje, z akých zdrojov. Či je to úver, pôžička, rodinné úspory. Pri priamej podpore strany ide o tretie osoby, na čo zákon pamätá, čo je aj súčasťou kampane. Tieto osobné, menšie záležitosti sú, samozrejme, vecou jednotlivcov, aby deklarovali a obhájili,“ hovorí Figeľ, ktorý skončil na mieste predsedu strany po neúspešných voľbách, keď sa kresťanskí demokrati nedostali do parlamentu. Novým predsedom strany je teraz Alojz Hlina. 

Transparentnosti sa vyhýbali aj ďalšie strany. Napríklad z transparentných účtov Smeru, OĽaNO či SDKÚ nebolo úplne jasné, na čo išli peniaze cez sprostredkovateľské agentúry.

Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko zverejňovanie darcov obišla úplne, ukázala ich až po voľbách. Tvrdili, že im podporovatelia neposielali peniaze priamo, ale rovno kupovali bilbordy či prenajímali priestory na mítingy.

Slovensko

Teraz najčítanejšie