Denník N

Objav reliktového žiarenia je jedným z najlepších dôkazov veľkého tresku

Arno Penzias a Robert Wilson. Foto – Wikimedia/cc
Arno Penzias a Robert Wilson. Foto – Wikimedia/cc

Zachytiť reliktové žiarenie, jeden z dôkazov veľkého tresku, nie je zložité. Možno sa to podarilo aj vám, na anténe analógových televízorov. Odhadom jedno percento čiernobieleho šumu je spôsobené práve ním.

Píše sa rok 1964.

Na kopci Crawford, v areáli Bell Telephone Laboratories blízko New Jersey v USA dokončujú dvaja rádioastronómovia, Arno Penzias a Robert Wilson, rádiometer.

Jeho konštrukcia pripomína malú maringotku s veľkým slúchadlom. Určené je na rádioastronómiu, teda zachytávanie signálov z vesmíru, a pokusy so satelitnou komunikáciou.

Pri testovaní zachytáva zariadenie veľa šumu. Experimentátori vylúčili všetky vonkajšie vplyvy, ktoré im zišli na um, no zdroj problému nenašli. Nakoniec v anténe objavili zahniezdené holuby a neporiadok, ktorý po nich zostal. Dali sa do upratovania.

V tom istom roku pracoval tím Roberta Dickeho z univerzity v Princetone na jednej zaujímavej úlohe. Niekoľko fyzikov vtedy nezávisle od seba prišlo s myšlienkou, že celý vesmír vypĺňa chladné žiarenie s teplotou pár Kelvinov, teda niekoľko stupňov nad absolútnou nulou.

Toto žiarenie má pekné označenie – reliktové, mali by mu zodpovedať rádiové vlnové dĺžky. Na Princetonskej univerzite začali s konštrukciou antény, ktorá by ho zachytila.

„Chlapci, dostali nás“

Je 20. máj 1964 a Penziasovi a Wilsonovi sa stále nedarí zbaviť šumu, ktorý v satelite zachytávajú. Podarí sa im však odhadnúť jeho teplotu – zhruba 4 Kelviny. Vedia, že na zachytení niečoho podobného pracuje aj tím v Princetone. Svoj problém s nimi prekonzultujú.

Na druhej strane telefónnej linky je Dicke. Jeho tím práve konštruuje zariadenie na odhalenie reliktového žiarenia – hneď mu je jasné, čo je zdrojom 4-stupňového šumu antény Penziasa a Wilsona.

Ťažko povedať, ako sa Dicke po tomto telefonáte cítil. Nepochybne šlo o trpké zistenie, že ich po niekoľkoročnom snažení iní vedci predbehli, navyše iba náhodou. Keď zložil telefón, oznámil svojim kolegom „chlapci, dostali nás“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie